The Psychonauts

Tato švýcarská kapela byla jedním z důvodů, proč jsme s Evou vůbec poprvé vyrazili do Lhoty na Dragstrip víkend – jejich hudbu prostě milujeme. Druhý důvod byl prodej naší nové knihy o rockabilly a třetí byla chuť poznat zase novou akci. Narazili jsme na bubeník Olliho a já mu připomněl, že jsme asi před pěti lety spolu udělali rozhovor. Ale nová sestava a Covid přinesly nové otázky, takže jsme se dohodli, že uděláme rozhovor dalšíJak jste získali svého basáka, který je Rus a žije v Německu? Viděli jste ho v jiné kapele a zůstali jste v kontaktu nebo vám ho někdo doporučil?

Mike aka Smirnova jsme našli před lety, když hrál s frankfurtskou kapelou King Moroi (dříve hrál s The Rollin`Racketeers). V minulosti jsme spolu odehráli několik koncertů. První společný koncert se konal někdy v roce 2014 v německém Bingenu. A občas, když jsme potřebovali kontrabasistu na záskok, požádali jsme ho a on nám vyhověl. Proto jsme už nějakou dobu věděli, že se k naší hudbě skvěle hodí. Jakmile se náš stálý kontrabasista Caruso rozhodl hrát pouze místní koncerty, kontaktovali jsme Mikea, ten jeho post převzal a od roku 2021 spolu koncertujeme ve Švýcarsku i v zahraničí.

Musí to být dost složité – logisticky – pro vás dělat zkoušky nebo jednorázové koncerty. Jak to funguje?

Funguje to jednoduše – nikdy nezkoušíme. Upřímně, každý z nás slíbil, že bude hodně trénovat doma a tak se na jevišti scházíme jen kvůli vystoupení. Z hlediska vzdálenosti není jiná šance. V případě nových songů (stejně jako u nečekaného vystoupení) všichni dostaneme akustické songy od Tommyho, zacvičíme si doma a jedeme…

V případě koncertů se dohodneme, že se setkáme a budeme cestovat společně.Je to váš třetí kontrabasista. Se dvěma předchozími jste se rozešli z osobních důvodů, nebo měli jiný pohled na vaší hudbu? Nebo nebyli tak oddaní kapele, jak byste si s Tommym představovali?

Stále máme dobré vztahy s naším předchozímu basákem Niggim, který s námi byl 7 let – od založení v roce 2009 do roku 2016. Caruso je stále s námi, i když jen na vybraných koncertech. Důvodů proč odešli je více (včetně osobních důvodů nebo nesmiřitelných názorových rozdílů). Obvykle se ale vyhýbáme praní špinavého prádla na veřejnosti.

Některé kapely nahrazují své členy a pokračují dál. Vyměnili jste dva kontrabasisty,  jste stále skvělí, ale myslím, že zvuk The Psychonauts je hlavně Tommyho zpěv a dominantní kytara. Kdyby se rozhodl odejít, myslíš, že byste bez něj mohli hrát? Je pro vás nenahraditelný?

Zvuk kytary je zvláštní Tommyho modulace a k tomu je jediným skladatelem v kapele. Proto to celé stojí a padá s jeho písněmi a jeho přítomností.

Přišel jsem na to, že je autorem všech vašich textů? Ty, nebo basák, nechcete, nebo neradi píšete písničky? Nebo je to „jeho“ kapela a on chce mít písničky 100% pod kontrolou?

Tommy má svůj vlastní způsob psaní písní, a proto stojí za melodiemi a texty písní právě on. Jistě bychom mohli přispět částmi skladeb, nebo kompletními skladbami po svém, ale to se nemusí hodit k charakteristickému zvuku The Psychonauts. Mike psal písně v King Moroi, stejně jako já ve svých předchozích kapelách a projektech. Naše songy žijí z přispění všech členů a diskuse o strukturách apod. je vždy možná.

Tommyho hra je úžasná a v jeho podání to vypadá, že hrát chytlavý „rock´n´roll“ je snadné. Je kytarista samouk, nebo navštěvoval nějakou hudební školu?

Tommy v minulosti (od konce 70. let) několik let navštěvoval hudební školu a také hrál různé styly. Nakonec zůstal u stylu, který se mu snadno hrál, a který se v následujících letech dokázal propracovat k dokonalosti.Hraní je váš koníček a kreativní naplnění, nebo máte zaměstnání, kvůli kterému nemůžete jet na turné po Evropě nebo po světě?

Dělat hudbu je Tommyho práce na plný úvazek, ale Mike a já se považujeme za poloprofesionální hudebníky. Hudba je v každém případě víc než jen koníček a ano, máme pravidelnou práci která nás živí.

Pokud nám to čas a podmínky dovolí, jsme schopni a rádi koncertujeme po celé Evropě a o celosvětovém turné uvažujeme.

Ovlivnilo vás nějak omezení Covidem, nebo jste naopak měli více času, který jste věnovali psaní, zkoušení a nahrávání nových materiálů?

Zatím, co Covid postupoval, Tommy napsal několik písní, které jsme zařadili do našeho pravidelného setlistu. Naštěstí nám švýcarské předpisy umožnily hrát během pandemie alespoň jedne nebo dva koncerty za měsíc. Zkoušení nebylo možné a moje cestování z Německa do Švýcarska bylo také velké dobrodružství.

Velmi mě potěšilo, že jste měli na Hot Rod show ve Lhotě tak žhavé a oddané publikum, které vám mohlo trochu oplatit dlouhou cestu na jednorázovou akci. Máte podobné přijetí všude, kde hrajete?

Opět nás nesmírně potěšil nadšený dav ve Lhotě u Plzně, na který jsme se těšili. Po několika koncertech v posledních letech v Čechách, včetně Plzně, jsme už věděli, s čím můžeme počítat a do čeho jdeme. Rádi hrajeme v Česku, protože lidé mají o hudbu velký zájem, užívají si koncert a na chvíli zapomenou na každodenní utrpení ve světě.Vybíráte si, nebo hrajete kdekoliv, protože vystupování milujete? Chcete prorazit a stát se populárními, jako jsou například Mad Sin nebo Demented are Go? Je těžké se v současném světě a konkurenci prosadit?

Rádi hrajeme kdekoli, kde jsme vítáni, a z naší strany nejsou žádné námitky proti tomu, abychom se stali populárními jako zmíněné kapely, které jsou mimochodem našimi dlouholetými přáteli. Díky posledním třem letům, čelíme my i organizátoři festivalů, kluby, bary atd. obtížné situaci. Mám na mysli schopnost finančně takové akce utáhnout. Zdá se, že většina míst stále bojuje s dopady Covidu a bude to ještě chvíli trvat.

Můžeme jen doufat, že se to zlepší, i když to už nikdy nepojede v původních kolejích a že budeme jako trio vystupovat všude kam nás pozvou.

Díky za rozhovor.


Vítek Formánek a Eva Csölleová
Foto: The Psychonauts & Eva Csölleová

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram