Přehmat Liberec

Když jsme v roce 2022 dávali dohromady naši knihu In rockabilly we trust, neviděli jsme ještě kapelu Přehmat Liberec naživo. Když jsme zjistili, že hrají 16. prosince 2023 na předvánočních narozeninách Green Monster, zaplesali jsme. Abychom se vlakem stihli vrátit včas domů, mohli jsme si poslechnout jen prvních pět písniček. Show téhle kapely z nás ale setřáslo všechnu únavu a donutilo nás nechat si vlak ujet a zůstat až do konce. Vůbec jsme toho nelitovali,  byla to paráda a kapela má (v nás) o dva fanoušky víc. Díky chlapci.

A tohle nám řekl při vzniku knihy o kapele její kontrabasista, Martin „Bathory“ Wildner:

Většina z nás vyrostla na Elvisovi, Cashovi, atd. i na klasikách country. Tehdy se moc ještě neříkalo rockabilly. Až po letech se z hillbilly začal tou větší energií tenhle žánr pro nás zvýrazňovat.


Kapela vznikla právě proto, že jsme chtěli připomenout bardy té doby.

Nikdy jsme neměli ambice tvořit autorskou hudbu. Každý hrál v mnoha regionálních kapelách různých žánrů a s autorskou tvorbou si užil svoje J Hrajeme spolu 10 let, na začátku jsme měli dva zpěváky, právě pro tu šíři písniček, ale asi po dvou letech se to usadilo na jednom.

Část hudebního vzdělání máme skoro všichni, minimálně lidušku. Ale Láďa Třmínek (kytarista) dokonce kytaru vyučoval.

Základnu fanoušků máme jen malou, většinou přitáhne lidi pohodová hudba – možnost zatančit si na R´n´R nebo rockabilly klasiku. Bohužel žádná tančírna v našem okolí není, takže ji spíše tvoříme, když domlouváme koncert.


Jak už jsem psal, máme pár vlastních věcí, nikam je nehrneme a ani na koncertě je nijak nepreferujeme. Jsou v češtině, i když máme člověka píšícího anglické texty, ale asi ještě asi nenadešel ten správný čas.


Co se týká zvuku, máme píseň: Já to koupím, já to prodám. JTam je jasně dáno jakou cestou se většina muzikantů vydává. Máme pár oblíbených kapel, které hrají opravdu na klasické nástroje té doby, ale touto cestou jsme se nevydali. Náš zvuk je spíš drsnější než tehdy, k tomu nahrává i show při koncertu.

Od začátku jsme nechtěli hrát “A“ strany singlů, a výběr je na celé kapele. Pokud někomu písnička nesedne, jsme schopni ji i po řadě repríz vyřadit. Oblíbené kapely? Těch je řada, jen pro příklad: Hillbilly Moon Explosion, Reverend Horton Heat, Bonneville Barons, The Hormonauts, The Piccadilly Bullfrogs, samozřejmě pro nás žijící legenda Brian Setzer atd. atd.


Nevíme, zda je rockabilly scéna u nás malá, na festivalech to tak zrovna nevypadá. J Ale proč i mladí založí kapelu s takovým žánrem, těžko posoudíme.

Škatulkovat žánry se nikdy nevyplatilo, jen to svazuje kdoví kým nastavená „jako-pravidla“. Kdyby se tím řídila třeba jedna z našich oblíbených kapel a kamarádů Mordors Gang, asi by nikdy nevznikla. Jsou to bývalí pankáči, na hudbě je to poznat, ale je to rockabilly jako sviň.


Ve hře bylo: Blunder Cat, a je z toho Přehmat. Díky za zájem o rockabilly a vlastně vše co je s tím spojeno, naše parta je jen letmá vzpomínka na ty dobré časy.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram