Rozhovor s kapelou The Long Tall Texans

Tuhle kapelu jsem viděl naživo 3x nebo 4x. Premiéra na „Sedmičce“ před mnoha lety nedopadla nejlépe, protože jako první a naštěstí jediná kapela mi zakázala natáčet koncert. Ale asi to byl jen jejich momentální lapsus, protože při posledním koncertě v Praze mě vzali k sobě do šatny a na rozhovor přistoupili bez problémů a přestože mě s kamerou viděli, trable již nebyly. Na otázky mi odpověděl bubeník Theo.

 

The Long Tall Texans

 


Tuhle kapelu jsem viděl naživo 3x nebo 4x. Premiéra na „Sedmičce“ před mnoha lety nedopadla nejlépe, protože jako první a naštěstí jediná kapela mi zakázala natáčet koncert. Ale asi to byl jen jejich momentální lapsus, protože při posledním koncertě v Praze mě vzali k sobě do šatny a na rozhovor přistoupili bez problémů a přestože mě s kamerou viděli, trable již nebyly. Na otázky mi odpověděl bubeník Theo.

 

The Long Tall Texans

 


Řekni mi prosím, něco o historii kapely. Kdo, kdy a proč ji založil a proč tak divný jméno?
Kapela vznikla již v roce 1984 v Brightonu, na vlně nového psychobilly soundu a my jsme měli rádi punk/rockabilly, tam se nedá udělat nic špatně. Po vydání desky „Sodbusters“ v roce 1986 jsme odjeli do Evropy na měsíc dlouhé turné společně s kapelou Frenzy. Bylij sme v jednom autobuse, poznali spoustu lidí a nadělali spoustu přátel. Protože se Marcovi líbilo skáčko, chtěli jsme do naší hudby zakomponovat trochu skanbilly. Koneckonců, vždycky jsme měli rádi takový mezihudební integrace. Několik kytaristů se vyměnilo, myslím, že celkem sedm a teď už máme čtyři roky Matta a je to chlapec na svém místě. Jméno kapely pochází se staré bluegrassové písničky, později ji nazpívali i Beach Boys. Jinak nevím, co by to mohlo znamenat… Buď jako buď, pak už bylo pozdě na změnu jména.

Reprezentujete staré dobré anglické rockabilly, nebo jste byli ovlivněni jinými hudebními styly a inspiracemi?
Všichni kapele pocházíme z rockabilly scény, všichni milujeme rocknroll a jsme ovlivněni různými hudebními směry, punk, ska, country rocknroll a vůbec všemi, které končí na slovo „billy“. Klasické britské rockabilly necháváme tradicionalistům.

Řekl bych, že rockabilly scéna je poměrně malá ve srovnání s rockovou nebo metalovou. Proč tomu podle Tebe tak je, když hrajete hezkou, melodickou hudbu?
Rockabilly/psychobilly je malá, ohraničená, undergroundová scéna, ne moc propagovaná a často přehlížená tzv. lidmi z hudební branže. Ale mě to tak vyhovuje, ale všechny styly mají jednou svůj comeback, takže i my se dočkáme. Rocková hudba ovlivňuje víc lidí, nevím proč, ale je to fakt. Každopádně, mě neoslovuje, já jsem rocknroller.

Proč jsi v hudební branži? Miluješ hraní, chceš na něco ukazovat, něco kritizovat, nebo nedej bože snad vydělat peníze?
Hrajeme hudbu a jsme v týhle branži proto, že to fakt milujeme. Cestujeme po světě, vidíme dobrý a špatný věci kolem nás, užijeme si legraci a s mladýma klukama hrajeme rocknroll. Nic jiného v tom není. Určitě to neděláme pro prachy. Všichni máme svoje zaměstnání, takže chceme jen hraním hodit za sebe každodenní problémy, které sebou život a tenhle blbej svět přináší. Takže jet na turné, hrát koncert a natočit novou desku, to je to, co nás baví.

Myslím, že jsem Tě viděl hrát s Frantin Flinstones, že jo? Podle mě je rocknroll o rebelii a nonkonformitě. Proč se podle Tebe tak málo hraje v rádiích a televizích, když je to příjemná a melodická hudba, která má co říct? Místo toho se tam pořád pouštěj samý mainstreamový sračky, který jsou úplně bezduchý a mnohdy úplně bez melodie?
Ano, byl jsem na turné nejen s Frantic Flinstones, ale i s Lost Souls, ale jen tak ze srandy. Rocknroll je kořenem všeho zla, ale to je dobrý, přehlíží ho spousta lidí, ale k vlastní škodě, alespoň si to myslím. Ta energie v rocknrollu je horečná. Taky díky tom, že se nehraje v rádiu a v TV, je ta scéna tak malá, nevím sám proč, ale kdybych znal odpověď, asi pychna tom stejně nic nezměnil. Takhle je to skvělý.

Jaký jsou Tvoje životní principy, podle kterých žiješ? Co je to nejcennější co v životě máš?
Žij tvrdě, umři starý a užívej si to! Moje desky, hudba, vzpomínky a Lemmy je toho všeho otcem.

Nejsem si úplně jistý, že vím. O čem vlastně zpíváte. Myslíš, že rockabilly se může dotýkat i vážnějších témat, nebo to musí být pořád holky a rychlý auta?
Rockabilly mě bere za srdce a není to jen o holkách a o autech. Nemusí to být vyloženě politický, pokud ti to přináší radost nebo smutek. Hudba je pro radost. Některý kapely jsou politický, ale lidi co chodí na jejich koncerty nejsou, ale to je jejich věc. Dej mi holky a auta každá den… V našich textech zpíváme o každodenních problémech, o problémech původních Američanů, o holkách, alkoholu a všem možným.

Pracuješ, abys zaplatil účty, jak jsi říkal. Myslím, že hudebníci co si vydělávají hudbou jsou nejšťastnější lidi, protože jsou svobodní, dělají co mají rádi a jsou za to placeni,což většina lidí nemůže říct v týhle blbý době, kdy musejí makat,aby měli na pouhé živobytí.
Ano, všichni v kapele máme práci, abychom zaplatili účty, měli střechu nad hlavou. Stojí to dost, žít v týhle zemi. Hrajeme, protože nás to odvádí od těchhle každodenních problémů, útěk do světa rocknroll. Dělat co se ti líbí a baví. Myslím si, že všichni muzikanti, kteří se živí hudbou mají velké štěstí. Rockabilly je scéna malá, takže jen hrstka lidí v ní se tím uživí. My mezi ně,bohužel, nepatříme.

Rocknroll pochází z 50. let. Myslíš si, že bylo jednodušší žít v 50. a 60. letech, než dnes?
Byla to daleko jednodušší doba, čas boomu, dobrá hudba, ale nemůžeš tyhle dvě věci srovnávat. Současná doba je velice těžká pro mnoholidní, ale já jsem v 50. letech nežil, tak nemůžu srovnávat. Ale ve filmu Pomáda to vypadalo jako sranda.

Kdyby nebylo rocknrollu, kde by dnes byla hudba? Je ještě nějaký žánr, který nebyl vynalezen?
Hudba by byla ochuzena o jakékoliv pocity, kdyby nebylo rocknrollu. Bylo by to jako prázdná skořápka, žádné srdce. Rocknroll je nejdůležitější hudební žánr. Musíš to mít, všechny důležitý hudební styly vycházejí z rocknrollu, tak to všechno začalo.

Děkuji za rozhovor.

Rozhovor pro tištěnou verzi „Fanzine Sex fun and rocknroll“ a pro www.rockabilly.cz, připravil Vítek Formánek (2014)

Více info o The Long Tall Texans najdete na internetových stránkách kapely.

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial