Rozhovor s kapelou Bang Bang Bazooka

Před vánocemi 2013 mě přítelkyně Eva upozornila, že kapela Bang Bang Bazooka hraje na 007 a zní skvěle. Jméno týhle kapely mě nic neříkalo. Nikdy jsem je ani o nich neslyšel, ale když mi vypálila jedno CD, usoudil jsem, že to za návštěvu stojí. Bohužel sám, neboť Eva byla v práci jsem vyrazil do Prahy. Chlapci byli prima a tak mi dali kontakt ještě před koncertem, čehož jsem nelitoval, protože to byl příjemný večer a možnost zase poznat nový lidi. Rozhovor zařídil bubeník Mark, ale odpovídal kytarista Marcel.

 

Bang Bang Bazooka

 


Před vánocemi 2013 mě přítelkyně Eva upozornila, že kapela Bang Bang Bazooka hraje na 007 a zní skvěle. Jméno týhle kapely mě nic neříkalo. Nikdy jsem je ani o nich neslyšel, ale když mi vypálila jedno CD, usoudil jsem, že to za návštěvu stojí. Bohužel sám, neboť Eva byla v práci jsem vyrazil do Prahy. Chlapci byli prima a tak mi dali kontakt ještě před koncertem, čehož jsem nelitoval, protože to byl příjemný večer a možnost zase poznat nový lidi. Rozhovor zařídil bubeník Mark, ale odpovídal kytarista Marcel.

 

Bang Bang Bazooka

 


Prosím, řekni mi něco o historii kapely, kdo, kdy a proč ji dal dohromady. A kdo přišel na takový jméno?

Bang Bang Bazooka založili v roce 1986 Marcel Hoistema (já), Francois Besson, Rene van Iersen a Robert Van de Velden.Po 2 koncertech odešel Robert a nahradil jej Bart Geevers, který nyní hraje v Peter Pan Speedrock. No a jméno Bang Bang Bazooka jsem našel v anglickém slovníku. Někdo mi řekl, že když nemůžeš najít vhodné jméno pro kapelu, tak se prostě podívej do slovníku. Napíšeš si prostě na papír slova, který se ti líbí a to jsem udělal.

Jaká byla scéna rockabilly, rockń roll v Holandsku v polovině 80´tých let. Když to srovnáš je dneska větší nebo menší?

Byla tehdy mnohem větší. Měli jsme v našem měst, Eindhovenu, 2 velký rockń rollový srazy 2x do roka. Tehdy frčelo rockabilly s kapelami jako Polecats, Stray Cats, Matchbox, Flying Saucers, Crazy Cavan atd.

Co nebo kdo vás ovlivnilo hudebně? Snažili jste se kombinovat styl a možná vytvořit něco unikátního, nebo to bylo jen a jen čistý rockabilly?

Hráli jsme, co jsme chtěli a co se nám líbilo.Rockń roll, rockabilly, rhytm and blues, blues, country, punk,cokoliv. Vliv byl Eddie Cochran, Elvis Prsley, Gene Vincent, Polecats, Restless, Stray Cats, Dr.Feelgood, Inmates, The Damned, Sex Pistols, The Legendary Shack Shakers, Hank III. atd.

Byla Bazzoka kmenovou kapelou pro členy nebo jen boční projekt pro hráče jiných kapel?

V době, kdy jsme začínali, tak to byla hlavní kapela. A pro Francoise a mě, pořád ještě je. Eric Haamers (bassa a profesionální hudebník) také hraje v Batmobile. Také hraje v kapele Cactus Cowboys a Tio Gringo. Marc (profesionální hudebník) také hraje v jiných kapelách jako třeba: Liptease, White Picket Fence a Billy Bob and the Buccaneers.

Jste na scéně 28 let, ale já jsem vás nikdy neviděl na žádným velkým festivalu, nikdy jsem o vás neslyšel a máte jen 4 CD. Hrateje jen pro zábavu a schválně se držíte při zemi a neděláte kolem sebe moc povik, nebo jste prostě neměli štěstí a přehlíželi vás jak promotéři koncertů tak producenti ve studiích?

Samozřejmě, že hrajeme pro zábavu. Jinak to ani nejde. Kdybych to neměl rád, tak bych to nedělal. Když jsme začínali, nebyli jsme ani rockabilly, a ani psychobilly.Lidé nevěděli, co si o nás mají myslet, kam nás zařadit. Tehdy byli fanoušci rockabilly, psychobilly, byli Teddy Boys, rockeři atd. A to prostě nešlo dohromady. Teď jsou lidi více otevření. Pořád mixujme dohromady různé styly. Také jsme během těch let měli pár oddychových časů. Já jsem šel hrát s The Bellhops, což je holanské rockabilly a natočil jsem s nimi jedno cd. Jmenovalo se „Wild,Wet, Juicy. Francois hrál společně s Erikem v kapele The Backalley Butchers.

Hrajete v jiných kapelách jako profesionálové, nebo máte práci a hrajte jen tak pro potěšení?

Já jsem profesionální tatér ve studiu, Francois má práci na plný úvazek. Mark a Eric se hraním živí.

Máte nějaké smysluplné texty, něco o vašich životních zkušenostech nebo to jsou jen takové ty témata o holkách, rychlejch autech a pití?

Většina našich textů nemá žádný zvláštní význam. Je to o ďáblech, ženských, autech nebo politikách. Ale našlo by se tam i pár příběhů ze života.

Je Eindhoven centrem holanské hudební scény, vypadá to jako na hezky živé město, kde Peter Pan Speedrock dělají svůj festival?Je tam hodně klubů, kam se dá jít hrát nebo máte jen klasická místa, ale nic speciálního pro rockabilly?

The Speedfest a Kingsday jsou opravdu velké akce v Eindhovenu.Měli jsme rockabilly kavárnu a zkrachovala, protože nebyla schopná platit nájem.

Jaké máte životní principy, podle kterých žijete.Máte nějaké poslání na téhle Zemi, věříte v posmrtný život, v osud atd?

Chovej se k lidem tak, jak chceš, aby e oni chovali k tobě. Nemyslím, že tu máme nějaký úkol a nevěřím na osud, jinak by nebylo na světě tolik sráčů jako je teď. A život po životě? No uvidíme.

Je nějaký důvod proč jste doposud nehráli v České republice?Slyšeli jste o našich festivalech Mighty Sounds a Pod Parou, kam chodí ročně tisíce fanoušků?

Nebyl tu žádný důvod. Ale doufáme, že se k vám podíváme brzo znovu. Moc se nám v Praze líbilo. A co se týče festivalů, nikdy jsem o nich neslyšel, ale pokud nás pozvou určitě bychom rádi přijeli a zahráli na nich.

Rock ń roll byl vždy o rebélii. Myslíš si, že je to jediný důvod proč doposud neumřel a že je tady ta retro vlna, kdy lidé se rádi oblíkají do šatů 50´s let a poslouchají tehdejší hudbu?Co rockń roll znamená osobně pro Tebe?

Rock´n´roll nikdy neumře, protože to je prostě nejlepší hudba. Tak to je. A její móda je skvělá, muži vypadají jako bouráci a holky jsou sexy. Rock´n´roll je způsob života. Já jsem se do něj zamiloval a taky umřu při jeho poslechu.
Zdraví Marcel Hoitsema.

Díky moc za rozhovor, Vítek Formánek
(pro tištěnou verzi fanzine Sex fun and rock´n´roll, 2014)

Více info o kapele Bang Bang Bazooka najdete na internetových stránkách kapely.

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial