Rozhovor s kapelou Batmobile

Tuhle legendu znám už dlouho, i když nemůžu říct, že by se mi všechna CD líbila. V Čechách nikdy nehráli a ani jsem nedoufal, že bych se s nimi někdy setkal. Ale člověk nemá nikdy říkat nikdy. Když jsem se setkal se členy Bang Bang Bazooka, byl tu i basista Eric, který s Batmobile hraje. To bylo příliš lákavé, takže jsem jej požádal o rozhovor, který mi bez problémů poskytl.

 

The Long Tall Texans

 


Tuhle legendu znám už dlouho, i když nemůžu říct, že by se mi všechna CD líbila. V Čechách nikdy nehráli a ani jsem nedoufal, že bych se s nimi někdy setkal. Ale člověk nemá nikdy říkat nikdy. Když jsem se setkal se členy Bang Bang Bazooka, byl tu i basista Eric, který s Batmobile hraje. To bylo příliš lákavé, takže jsem jej požádal o rozhovor, který mi bez problémů poskytl.

 

The Long Tall Texans

 


Co Vás vedlo k tomu, že jste založili kapelu v roce 1983. Hráli jste rock´n´roll už předtím a rozhodli jste se hrát svoje vlastní věci nebo se vám zalíbilo psychobilly a chtěli jste to zkusit?
Johnny a Jeroem založili kapelu, když byli oba na stejné škole a chtěli hrát rockabilly. V tu dobu tam nebyli žádný jiný kluci, kterým by se líbil tenhle druh hudby. O týden později mě požádali, abych se k nim přidal a hrál na kontrabas. Už tehdy jsem hrál na basu v rock´n´rollové kaple a tak jsem si půjčil kontrabas od kamaráda. Nikdy jsem to předtím nedržel v ruce vytvořil si tak vlastní styl hraní.

Proč jméno Batmobile? Líbil se vám ten komiksový hrdina nebo to byla jen shoda náhod?
Vyrůstal jsem v 60. letech a už tehdy byl Batman hrdina, ale jméno kapely přišlo od modelu autíčka které se válelo v koutě naší zkušebny (což byla moje ložnice) a tak se stalo, že když jsme se bavili o jménu kapely, Johnny držel v ruce to autíčko a navrhl, co kdybychom si říkali Batmobile.

Jaká byla psychobilly/rockabilly scéna v Holandsku v době, kdy jste začali hrát. Někdo vás ovlivnil nebo jste razili od začátku svojí vlastní cestu?
Byla malá rockabilly scéna ve větších městech, ale s nasazením s jakým jsme hráli, jsme si získali respekt i u punkového a rockového publika, kteří pak do scény přišli a ta se začala pomalu zvětšovat. Ovlivnila nás spousta kapel a umělců od Elvise, přes Motorhead, Link Wray, Chuck Berry, The Ramones a mnoho dalších a my jsme se snažili najít vlastní cestu abychom získali tu samou energii.

Vytvořili jste si styl, který vás od jiných odlišoval. Bylo to vědomé rozhodnutí a hledání nebo jste prostě jen experimentovali a hráli a pak se vám to zalíbilo a stalo se to vaší poznávací značkou?
No, hráli jsme naše vlastní písničky stylem, jakým do té doby nikdo nehrál a každý z nás si vytvořil vlastní styl hraní a to dohromady vytvořilo ten jedinečný zvuk. Pracovali jsme tvrdě na tom, abychom nezněli jako žádná jiná kapela, takže v kontextu to bylo vědomé hledání naší vlastní identity.

Četl jsem, že v roce 1997 jste představili vlastní styl nazvaný B-music. Jak jste tedy říkali svý hudbě od roku 1983 do 1997? Bylo to něco, v čem jste se cítili šťastní a proto jste to pojmenovali jako vlastní styl nebo jste zkoušeli a zkoušeli, až to konečně sedlo a tak jste tomu museli dát jméno?
My jsme si říkali rock´n´roll kapela, ale v 80. letech nám lidi říkali psychobilly, takže jsme se chtěli distancovat, ne od scény, ale od názvu. Pořád jsme jen rock´n´roll kapela.

Jukebox turné, to je hezká myšlenka. Je to těžké jít na podium bez play listu a jen čekat na to, co budou chtít fanoušci zahrát? Čí to byl nápad a jakou to mělo mezi fanoušky odezvu. Jak to vlastně fungovalo, řekli jste jméno písničky a čekali na reakci publika?
Přiznám se, že si už nevzpomínám, čí to byl nápad, ale řekl bych, že to byl Jeroen. Ano, je to někdy obtížné hrát písničku, kterou jste nehráli deset a více let a protože od roku 1996 nezkoušíme, tak po každý jsou písničky pro nás tak trochu nové, hi, hi, hi. Publikum to milovalo, protože cítili, že hrajeme písničku jenom pro ně. Ano, fungovalo to tak, že jsme se zeptali, co chtějí slyšet a pak jsme to hráli.

Když jste přestali hrát na konci 90. let, bylo to proto, že jste toho už měli dost a nebyli jste šťastní? Co jste jako členové dělali v tom období rozpadu, hráli v jiných kapelách nebo odpočívali a měli normální práci?
Náš poslední koncert byl v New Yorku v roce 2000 a všichni jsme měli naše soukromé důvody zanechat hraní. Koneckonců scéna upadala po celém světě, takže jsme si říkali, že to je dobrý důvod, abychom s tím praštili. Jeroen a Johnny začali podnikat a já hrál v jiných kapelách a dodnes hraji.

Když se vydá Tribute album nějaký kapele, znamená to, že někoho ovlivnila. Vaše album vyšlo v Japonsku v roce 2001, bylo to to největší ocenění, kterého se vám v hudbě dostalo? Co si myslíte, že mělo na lidi největší vliv, vaše hudba, texty nebo postoj?
Je to jeden z vrcholů a je to skvělý pocit mít tolik kapel z celého světa, kteří hraji naše písničky i když někdy docela zajímavým způsobem. Když jsme začínali, ani ve snu by nás nenapadlo, že by se to mohlo dostat až do takovéto fáze.

V roce 2003 jste měli jen jeden koncert a pak jste se rozhodli hrát častěji. Co bylo tím podnětem, tou jiskrou, která vás nastartovala zpátky?
Reakce fanoušků a radost z toho, že hrajeme opět spolu.

Hráli jste po celý Evropě, Asii, Americe, Jižní Americe, dokonce i v Rusku, ale nikdy ne v Čechách. Máte pro to nějaký důvod? Jste tak drazí, že si vás tady nemůže nikdo dovolit? Máte nějaký standardní fix, za který hrajete? Je tady spousta fanoušků, který by vás rádi viděli.
Myslím, že jsme drazí. Moc rádi bychom do Čech přijeli, ale cena by musela být odpovídající.

Mluvíme o tísících Eur, nebo desítkách tisící?
O tisících, i když desítky tisíc by taky nebyly marný… hi, hi.

Jaké jsou vaše životní principy podle kterých žijete?
Zůstaň bláznivý a udělej šťasnými své milované bližní.

Proč si myslíte, že psychobilly a rockabilly nejsou celosvětově rozšířené jako třeba punk nebo metal?Je tato scéna menší, než když jste začínali před 30lety?
Vždycky to byla malá scéna, byla méně komerční, protože lidé nikdy nevědí, zda zůstane undergroundová. Ale to je součástí její atraktivity.

Děkuji za rozhovor Ericu.
Potěšení na mé straně Vítku. Doufáme, že si už brzo zahrajme v Čechách.

Rozhovor pro tištěnou verzi „Fanzine Sex fun and rocknroll“ a pro www.rockabilly.cz, připravil Vítek Formánek (2014)

Více info o Batmobile najdete na internetových stránkách kapely.

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial