Papakult – Nová rockabilly smečka z Moravy

Papakult

Když jsme zjistili, že na Jarmarku v Rychnově nad Kněžnou hraje rockabilly kapela, přehodil jsem si v práci směnu a celí nažhavení jsme vyrazili. Přeci jen pětiměsíční COVID 19 půst byl znát a měli jsme hudební absťák. O kapele jsme nikdy neslyšeli, takže jsme netušili, co můžeme čekat. Netušilo to ani publikum, které bylo na začátku trochu vlažné, ale na konci už mohutně trsalo před pódiem. Po pár písničkách se mi drala do mozku dvě jména, Ivan Mládek, to podle průpovídek, které zpěvák mezi písničkami měl a Mordors Gang, díky českým textům. Když koncert skončil, měli jsme pocit, že by si chlapci zasloužili větší publicitu na naší rockabilly scéně a tak jsme požádali o rozhovor zpěváka Luďka Savanu Urbánka.

Prý jste hrál v metalové kapele, co vás vedlo k tomu si ostříhat vlasy a totálně změnit styl?

Asi bych měl začít pěkně od kořenů, ale to bychom tu byli ještě na Vánoce. Zkusím to tedy zkrátit a vzít jen to podstatné. Ano. Byl jsem tvrdý rocker, nahrál i pár desek, s hudebními klipy jsem se dostal i do TV. Ale jak už to tak chodí, vyvinul jsem se…. Ono s metalovou, potažmo hardrockovou hudbou je to těžké. I když jsme docela hráli, nebylo to už poslední dobou ono. Bylo nás i pět (s Poláčkem to nemělo nic společnýho) a to s sebou nese určité potíže. Pořád se s někým dohadujete o tom, kdy bude zkouška, jestli můžeme odehrát ten a ten fest, jestli někdo není marod, nestuduje zrovna… Ten pohár vloni po letech tak nějak přetekl. V tu dobu jsem si řekl, že už se na to všechno vybodnu. Pracuji totiž v rádiu a s časem dost zápasím. Vydržel jsem to půl roku. Na internetu jsem zahlédl oranžového Gretsche a vyměnil jej na svého černého Gibsona. Do té lubovky jsem se poté zamiloval. Zavolal jsem svému baskytaristovi, jestli si nevrzneme… (jakože s nástrojema) a on nebyl proti. Při nezávazném muzicírování u mne v obýváku došlo na rokenrol. Tak nějak jsme si v tom sedli a domluvili se, že to zkusíme. Já totiž kdysi navíc v jedné rokenrolové kapele působil. Ale to je mnoho desítek let 😉 Společně jsme se také shodli na tom, že starý repertoár zavrhneme a uděláme z gruntu nový. A mě bavilo hrát právě na tu lubovku. Tak jsem zapátral v paměti, zagůglil a našel si ta správná cikánská kila (romské akordy) a ono to začalo vypadat jako muzika. V podvědomí mi tam chyběl ale kontrabas. Neměl jsem odvahu basistovi říct, že by se mi to líbilo, protože stejně jako já, měl vybavení na rock. Chtít po něm aby investoval a navíc se naučil hrát na kontrabas, bylo scifi. Za pár dnů mi sám od sebe zavolal, že by to na něj zkusil. Byl jsem tehdy velmi mile překvapen. Tedy to zkrátím, dalším členem pak byl bubeník. S tím se znám už léta. Přišel tehdy s obavami, co jsem to zase vymyslel. No a zůstal.

Ty vlasy…chceš to fakt slyšet? Dobrá…dělám různý „blbosti“ a tak jsem naznal, že už je nepotřebuju k takové muzice. Tedy jsem je vydražil a 20 000,- putovalo na psí hospic. Dohledej si to. A navíc chci na stará kolena vypadat už konečně seriozně 😀

BTW, dbám taky na to, abychom na tom podiu trochu vypadali, takže máme sladěny kostýmky, ale ne zase příliš škrobeně a klasicky. Vždy je tam ten prvek legrace, šou a estetiky. Taky trochu vyzývavosti.

Papakult

Mohl byste říct něco o vzniku kapely, od kdy hrajete, členové, čím se živíte a kde jste přišli k takovému zvláštnímu jménu?

K další otázce mám jen tohle. I když jsem její část vlastně už zodpověděl. Já jsem moderátor, pracuji na Kiss a Signál rádiu. Navíc jezdím po republice a dělám – moderuji veškeré akce. Od dětských maškarních taškařic, po městské plesy, motorkářské akce, neckyády, sportovní podniky…. Dušan Svoboda, alias Charles Wheel pracuje a pořád studuje. A Lubomír Beránek – Berry Spark, už nedělá nic. A to jméno – papakult? Legrace jako vždycky se mnou. Vloni jsem se byl podívat na Katapulty v Brně, protože jsme ten koncert spolupořádali a je to legenda. A tehdy jsem si řekl, že další moje kapela bude trio. A papakult je taková přesmyčka, co mne napadla. Dvojsmyslná a s malým písmenem… Ale hlavně to nemá s tím Katapultem vůbec nic společnýho 😀

Připadali jste nám jako mix Mordors Gangu kvůli písničkám a Ivana Mládka kvůli řečem mezi písničkami. Je to nějaký styl, kterým se chcete ubírat, stavět na tom a tak se nějak lišit od ostatních kapel?

K tomu snad jen to, že já jsem v podstatě kecal. Takže jak jsi sám slyšel, pořád melu a není mi co věřit a to musí prostě ven. Když mne něco napadne. A Ivana Mládka miluju odjakživa, i Pešáka. Prostě to je kult! 😀 Striktně ale nepracujeme na tom, že bychom se chtěli nějak od kapel lišit. To tak prostě vychází. Navíc ten styl, mně to přijde, že to je docela různorodý.

Zpíváte výhradně české texty, které připomínají Ivo Pešáka. Je to opět nějaký záměr, nebo angličtinou zpívat si netroufnete a neinklinujte ke kapelám, které zase česky neřeknou ani slovo?

Jo, zpíváme česky. Jsme z Moravy, tak to jinak nejde. Spousta lidí si totiž zpívá s námi a my to máme rádi. Navíc já anglicky neumím tak, abych to zúročil v muzice. Já totiž každýmu říkám, že hrajeme Moravské rokec. Tak si to tam napiš 😀

Papakult

Nevíme, kolik písní máte původních, ale zjistili jsme, že českými texty jste opatřili i klasické písničky jako Ace of Spades. Jackson, nebo Born to be wild. Je to z toho důvodu, že se vám prostě líbila melodie a napadlo vás něco vtipného, nebo že si na vlastní hudbu ještě netroufáte a tak hrajete covery v poměrně dost změněné verzi?

Je to tak, našel bys tam i Blondie, Shakina Stevense, Sam The Sham & The Pharoahs, Free, Kinks, Boba Dylana, Stray Cats, ale i Valerii Čižmárovou! A já si rád hraju se slovíčky, takže si to docela užívám. Vlastní samozřejmě máme. A ty covery překopneme tak, abychom z toho dostali ten pohyb pro lidi, nenadřeli se a užili si to 😉 Ono ve trojce to není legrace.

Kdo jsou vaše hudební vzory a hodláte se věnovat hraní rockabilly jen z určitého období, nebo přeměníte na rockabilly cokoliv od country, punku a metalu a nemáte žádné škatulky nebo mantinely?

Teď jsi to trefil. Nepřemýšlím o tom vůbec. Co to je za styl, čemu se věnovat, jak to nazvat? Prostě hrajeme to, co nás baví a zjevně to baví i lidi.

Nikdy před tím jsme o vás neslyšeli, tak by nás zajímalo, jak jste dostali pozvání na jarmark do Rychnova nad Kněžnou?

Do Rychnova jsme přijeli na pozvání. Viděli nás vloni ve Vamberku, tak se to naše vystoupení tam asi líbilo, no. I když jsme spolu chvilku, v podstatě se ještě sehráváme. Chystáme ale stále nový pecky, takže se máte na co těšit. Chybět nesmí ani ten Mládek, Beatles, a další klasikové.

Jaké máte povědomí o rockabilly scéně u nás a znáte se osobně s nějakými našimi kapelami, takže bychom vás za chvilku mohli vidět v Praze, Plzni, Budějovících… nebo to bude jen takové rekreační hraní párkrát do roka?

Příliš se v podobných kapelách neorientujeme, ale rádi bychom hráli tam, kde si nás pořadatelé pozvou. U nás je to takový balíček legrace, muziky, pohody a dobré nálady.

Děkujeme za rozhovor.

Pro RockabillyCZ
Vítek Formánek a Eva Csölleová
Foto: Eva Csolleová a archiv Papakult

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram