Hillbillies´ Party 2019


O Hillbilloiess‘ party jsme se dozvěděli na www.rockabilly.cz a zaplesali, když jsme zjistili, že je to v kempu Buňkov, ve Valech u Přelouče, tedy 6 km od našeho bydliště. Z kapel, které měly hrát po oba dva dny, jsme slyšeli jen Screwballs rockabilly a podle jména znali The Beautifulls. I tak jsme se do kempu vypravili v páteční podvečer. Atmosféra i prostředí celého kempu se skvělou hudbou nám „sedlo hned na první dobrou“. Malé pódium kousek od rybníka, kde stála zaparkovaná šlapadla a loďky a místo cateringového stanu americký žlutý školní autobus. Cadillacky, Pontiacky, Chevrolety, Dodge zaparkované různě pod stromy a z amplionu znělo rockabilly. Navíc modrá obloha, sluníčko pěkně hřálo – hotová romantika. Příjemně nás překvapila kapela G´runs n´Roses, která hrála bluegrass, tedy směr, který moc neposloucháme. Ale v jejich podání to bylo fajn. Dále nás moc potěšila kapela The Beautifulls a samozřejmě nás nezklamali Screwballs.

Hillbilloiess' party

V sobotu vyrážíme do kempu hned po obědě, kapela Svatá voda nám nic neříká, ale o to je to větší překvapení. Vystupují ve dvou – asista a kytarista z Holandska – mluvící slušně česky, do nás valí 75 minut pohodový rock´n´roll a rockabilly. Super. Po nich přichází další pecka, opět pro nás neznámá kapela The Hillbillies, hrající old-style hillbilly. Přestože je to další skvělá kapela, bohužel musíme odjet. Takže jsme přišli o The Kingsize Boogiemen a maďarský Redneck Roadkill, kteří hráli prý v Čechách vůbec poprvé. Protože se nám akce hodně líbila a rádi bychom, aby neskončilo u prvního ročníku, požádali jsme pořadatele o rozhovor, aby nám svoji akci a plány trochu přiblížili.

Jste fanoušci rockabilly a jste aktivní na scéně nebo spíše příznivci US cars a napadlo vás to spojit ve vlastní festival?

Nargo.: Ahoj, předně bych chtěl za pořadatele pozdravit všechny čtenáře Rockabilly CZ. Co se týče nás, primárně jsme parta tří nadšenců starých amerických aut. Každý z nás má doma několik kousků, od naleštěných křižníků ze šedesátých let až po užitková americká auta, která používáme v našich každodenních životech k ježdění a práci.

Ale i muzika v našich životech hraje opravdu velmi důležitou roli i přes to, že každý z nás pochází z různého hudebního prostředí. V mém případě to byl hlavně Black metal (dokonce jsem cca před 10. lety působil jako frontman v jedné naší přední Black metalové kapele). V případě mých kolegů pak Death metal, Grind a Hard Core.

Nicméně Hillbillies´Party je hlavně o tebou zmíněném Rock´n´Rollu, Rockabilly, klasickém americkém Bluegrassu, či US Country, které máme také moc rádi, a které se k americkým autům skvěle hodí.

Kdy a kde vznikla myšlenka o uspořádání Hillbilloiess‘ party? Byla to vaše první akce, nebo už jste nějaké srazy, koncerty či festivaly organizovali dříve? A pokud ano, tak jaké?

Nargo.: Myšlenka o našem vlastním srazu (popř. hudebním festivalu) vznikla loni v létě na jiné konkurenční akci, a byla to čistě spontánní záležitost.

Srazů amerických aut je v ČR mnoho. Ale poslední dobou jakoby se z nich vytratily ty nejzákladnější myšlenky. Dnešní uspěchaná doba si žádá čím dál větší nároky na zábavu, doprovodný program, a hlavně kvantitu! Spousta pořadatelů se do této hry nechala dobrovolně zatáhnout, anebo ji dokonce sami rozdmýchávají. A tak se z podobných akcí staly doslova poutě plné pochybných eskamotérů, kolotočů, nesmyslů s obrovskými rozpočty a senzací za každou cenu.

My jsme se rozhodli jít přesně opačným směrem – zpět ke kořenům. Srazy aut mají být hlavně o autech. My jsme se navíc rozhodli k tomu přidat ještě hudební stránku věci a tak se v našich hlavách zrodila Hillbilloiess‘ party.

Zkoušeli jste víc míst, které nevyhovovaly, nebo jste místní a Buňkov v Břehách u Přelouče byl první, jediné a nejvhodnější místo?

Nargo.: K této otázce musím nejprve říci, že každý z pořadatelů bydlí v jiné části republiky. Já konkrétně v okolí Jihlavy, jeden kolega je z okolí Jičína a jeden je pražák. Hlavní podmínkou pro nás při hledání vhodného místa bylo tedy to, abychom to tam měli všichni zhruba stejně daleko. Tím nám logicky vyšel Pardubický kraj, jehož výhoda navíc spočívá v tom, že je de facto uprostřed republiky a tím pádem je to
velmi strategické místo také pro návštěvníky.

Vzali jsme si tedy pár dní dovolené v práci a vyrazili na obhlídku autokempů Pardubického kraje. Projeli jsme jich opravdu velkou spoustu, ale v každém byl nějaký problém. Už jsme začínali být poměrně zoufalí a zbýval poslední vytipovaný kemp. Ano opravdu, jak to tak bývá, autokemp Buňkov v Břehách u Přelouče byl ten poslední v našem seznamu. Ale vyplatilo se. Hned jak jsme do kempu poprvé vešli a provedli zběžnou exkurzi, byli jsme nadšeni. Tady musí být Hillbilloiess‘ party! Zbývalo doladit podmínky s provozovatelem. Pak už nám nic nebránilo, abychom náš záměr začali realizovat.

První ročník je vždy prubířský kámen, dělají se chyby, jsou očekávání a přijde zklamání a potom vystřízlivění. Měli jste nějaké rady od zkušenějších kámošů, co je potřeba zajistit, vychytat a připravit? A nezaskočila vás relativně nízká návštěvnost?

Nargo.: Celý náš pořadatelský tým má už jisté zkušenosti se spolupořádáním podobných i jiných akcí. Navíc se na scéně okolo US cars pohybujeme poměrně dlouhou dobu a jsme „poměrů znalí“. Další věc je ta, že jsme to chtěli dělat jednoduše jinak. Takže jsme měli hned od začátku jasnou filosofii, které jsme se drželi. Ale máš absolutní pravdu, že první ročník je hrozně složitý. A to hned z několika důvodů. Peníze – bez nich to nejde – a jelikož jsme všichni tři obyčejní dělníci, nebylo to pro nás jednoduché. Další věc je, že při prvním ročníku nemá člověk žádnou zpětnou vazbu. Jednoduše nejde odhadnout, kolik lidí přijde, a tak je potřeba opravdu neponechávat nic náhodě. Udělali jsme maximum, co bylo v našich silách, a snažili jsme se nic nepodcenit. Musím říct, že se to rozhodně vyplatilo. Samozřejmě, že se objevilo několik zádrhelů, které nás překvapily, ale tak to na prvních ročnících chodí. Se vším jsme si ovšem poradili a reakce návštěvníků nám dávají jasně najevo, že se podařilo!

Co se týče tebou zmíněné malé návštěvnosti, jsme úplně opačného názoru. 113 amerických aut a bezmála pětistovka návštěvníků je na prvním ročníku naprostá BOMBA! Málokterý sraz začínal s lepšími čísly.

Psychobilly a rockabilly scéna je u nás poměrně malá, pár stovek lidí. Hodláte se spíše spolehnout na návštěvníky US cars, nebo sestavujete rozpočet tak, abyste to poplatili i s návštěvností např. do 1000 lidí?

Nargo.: Naše akce je, jak už jsem psal, primárně určená pro majitele amerických aut, motorek a pro ty, kteří mají rádi kvalitní muziku. Proto také náš slogan American Cars, Bikes And Music Weekend.
Musím říct, že hlavní inspirací nám byla jedna akce v Maďarsku: „Lakeside Rock´n´Roll And US Cars Weekend“. Akce, která má tradici 25let a kde se na pláži snoubí krása starých amerických křižníků s libými tóny poctivé muziky. Taková akce u nás prostě chyběla!
A tak jsme přišli s Hillbilloiess‘ party. Auta, motorky, muzika, dobré jídlo, pití a pohoda na pláži! To je celá naše filosofie.
Co se týče výběru muziky, chceme dál pokračovat v našem konceptu, tzn. Rock´n´roll, Rockabilly, Bluegrass a Americké Country.

Ze všech kapel jsme z vašeho programu znali jen The Screwballs a The Beautifuls. O ostatních jsme nikdy neslyšeli, přesto nás nadchly a byly super. Budete se snažit zvát jen ty méně známé kapely a tak je zviditelnit a dát jim šanci, nebo je to spíše otázka peněz? A když jich bude víc, tak budete zvát jen ty profláklejší, které možná přitáhnout víc lidí, ale zase hrají poměrně často?

Nargo.: Na výběru muziky jsme si dali opravdu velmi záležet. Je to to, čím se chceme odlišovat od ostatních podobných akcí u nás. Nicméně neděláme rozdíl v tom, jestli je kapela, známá nebo neznámá, velká nebo malá, taková či onaká. Máme rádi kvalitní muziku a o tom to celé je. Nicméně budeme se snažit, aby každá další Hillbillies´Party měla vzestupnou tendenci!

Bylo nám líto, že pod pódiem stálo tak málo lidí. Bylo jich obecně méně, než jste čekali nebo jste s hudbou pálili vedle a majitelé US cars by raději slyšeli nějaký AC/DC nářez?

Nargo.: S muzikou jsme vedle určitě nešlápli. Naopak, máme opravdu velkou spoustu pozitivních reakcí na výběr kapel i na jejich předvedené výkony. Faktem je, že na odpolední vystoupení, která probíhala ještě za bílého dne, by si muzikanti zasloužili větší podporu. S postupujícím časem se ale pod podiem rozjela jak v pátek, tak hlavně v sobotu parádní tancovačka.

To, co se dělo při vystoupení hlavních hvězd Maďarských Redneck Roadkill, nejde nazvat jinak, než opravdová spontánní a nenucená párty na pláži! To byla naprostá bomba, a i samotná kapela koukala, co že se to v Buňkově na pláži rozjelo za večírek.

Co vás na prvním ročníku příjemně překvapilo a co naopak nejvíce zklamalo? A z čeho se poučíte a co uděláte příště (bude-li) jinak?

Nargo.: Samozřejmě máme svoje poznatky o tom, co se podařilo i o tom, co se podařilo méně. Určitě jsme se v některých věcech poučili a budeme je příště chtít udělat lépe. Nicméně teď je ještě velmi brzy po akci. Musíme si s klukama v klidu sednout a vše pořádně probrat. Teď si chceme užít alespoň chvilku odpočinku. Přípravy zabraly takřka celý rok a stály nás opravdu hodně sil.

Hodláte založit tradiční festival ve stejném duchu na stejném místě a ve stejnou dobu? Vrátíte se do romantického Buňkova také příští rok?

Nargo.: Ano, to je náš cíl. Chtěli bychom udělat z Hillbilloiess‘ party tradiční akci. Čas ukáže, ale chuť nám nechybí. Každopádně už teď můžeme prozradit, že ročník 2020 BUDE!

Obvykle festivaly vznikají z nadšení a tak trochu na koleně. Některé tak zůstanou, jiné mají větší ambice a pak potřebují mnohamilionové rozpočty. Chtěli byste i v budoucnu udržet Hillbillie´s Party spíše na bází setkání a příjemného víkendu, kde si i vy užijete program, nebo vašim cílem je za deset let mít největší hillbilly festival v Evropě?

Nargo.: Náš „festival“ není výjimkou. Také vznikal na koleně a za pochodu. Jak už jsem se zmínil, jsme parta obyčejných kluků, kteří se živí rukama. Parta nadšenců, které pojí láska k americkým autům, motorkám a dobré muzice. Chtěli jsme uspořádat akci, kde se budou lidi dobře bavit, a to se nám povedlo. Reakce, které teď od lidí sklízíme, jsou opravdu neuvěřitelně pozitivní a povzbuzující. A to je důkaz toho, že to děláme dobře. To je naše odměna, které si hrozně moc vážíme a jsme za to strašně rádi.

Naše vize je dělat to pořád stejně. Ukázalo se, že jsme se vydali opravdu dobrým směrem a byla by hloupost někam odbočovat. Hillbilloiess‘ party bude vždy American Cars, Bikes And Music Weekend. Akce pro všechny majitele a příznivce amerických aut, motorek a pro všechny co mají rádi poctivou muziku!

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří nám pomáhali, podporovali a kteří k nám na Hillbilloiess‘ party dorazili. Byli jste naprosto skvělí a zasloužíte absolutorium! Moc si toho vážíme!

Velké díky patří také všem lidem z kempu, provozovatelům, personálu, obci Břehy, všem našim partnerům a sponzorům. Děkujeme moc!
Za celý pořadatelský tým Hillbilloiess‘ party zdraví Radek (Nargo.)

Moc děkujeme za rozhovor.

Pro RockabillyCZ
Vítek Formánek a Eva Csölleová

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram