Otec rock’n’rollu se narodil před sto lety

Letos uplyne celé století od narození zakladatele rock’n’rollu Billa Haleyho.

Narodil se ve státě Michigan 6.července 1925. Ve čtyřech letech se podrobil operaci vnitřního ucha, ale chirurg neodvedl dobrou práci a nešťastnou náhodou přerušil zrakový nerv, takže Bill zůstal slepý na levé oko po zbytek svého života. Traduje se, že neposlušný pramínek vlasů, který měl přes pravé oko a jež se pro něj stal typickým, nosil proto, aby pozornost ostatních odvrátil od nefunkčního oka jiným směrem.

Zálibu k hudbě v něm jistě zažehli rodiče, neboť jeho otec byl zdatným hráčem na banjo a mandolínu, zatímco matka měla klasické vzdělání a byla zdatnou klavíristkou. Haley rád vyprávěl, že si vyrobil z kartonu kytaru a když to otec viděl, tak mu koupil opravdovou.


Zdroj: Bill Haley Official Website (www.billhaley.com)


Poprvé veřejně vystoupil již ve svých 13 letech. V době, kdy Hitler válcoval Evropu a snažil se pokořit i Anglii, se mladý Bill vydal s kytarou do světa a protloukal se jak mohl. Byl tak chudý, jedl jen jednou denně, ale zkušenosti, které získal byly k nezaplacení. Vystupoval s jakoukoliv kapelou, která mu dala šanci, pracoval na show v parku pod širým nebem a jódloval, seč mu síly stačily. Dostal práci v kapele Down Homers, ale brzy se rozhodl, že bude sám sobě šéfem, a to mu zůstalo až do konce života. Celých šest let pak pracoval jako hudební ředitel stanice WPWA v Chesteru v Pennsylvánii a zároveň vedl svoji kapelu Bill Haley’s Saddlemen. Vytrvale hráli ve Philadelphii v klubech a rádiu a v roce 1951 natočili svou první nahrávku.

V roce 1952 byli Saddlemen přejmenováni na Bill Haley with Haley’s Comets, což bylo prý inspirováno správnou výslovnosti názvu Halleyovi komety. S názvem přišel Bob Johnson, programový ředitel rozhlasové stanice WPWA, kde měl Bill Haley živý rozhlasový program od 12.00 do 13.00 h.

V roce 1953 se Haleyho nahrávka Crazy Man, Crazy dostala na 12. místo americké hitparády Billboard a na 11. místo hitparády časopisu Cash Box. Některé zdroje uvádějí, že to byl první rokenrolový záznam v historii.


Zdroj: Bill Haley Official Website (www.billhaley.com)


O rok později Haley nahrál Rock Around the Clock a nic nenaznačovalo, že by to měl být fenomenální úspěch, protože se v žebříčku držel pouhé dva týdny. 9. července 1955 se však stal hitem číslo jedna. V té době měl už Haley na svém kontě celosvětový hit Shake, Rattle and Roll, kterého se prodalo milion kopií, a byl první rock ‚n‘ rollovou skladbou, která se dostala na žebříček singlů ve Velké Británii a v prosinci roku 1954 získala zlatou desku.

Když se Rock Around the Clock objevila jako ústřední melodie filmu Blackboard Jungle z roku 1955 s Glennem Fordem v hlavní roli, vyšplhal se na osm týdnů na vrchol amerického žebříčku Billboard. Singl se běžně používá jako vhodná demarkační čára mezi „rockovou érou“ a hudebním průmyslem, který jí předcházel. Billboard rozdělil své statistické tabulky na roky 1890–1954 a 1955–současnost. Poté, co se deska dostala na první příčku v žebříčku, se Haley stal velmi populárním mezi fanoušky nového hudebního stylu. S úspěchem písně začal přes noc věk rockové hudby a ukončil dominanci jazzových a popových standardů v podání Franka Sinatry, Jo Stafforda, Perryho Coma nebo Binga Crosbyho.


Zdroj: Bill Haley Official Website (www.billhaley.com)


Bill Haley se svojí kapelou zahrál skladbu Rock around the Clock 31. 5. 1955 na stanici NBC a je to považováno za nejranější celonárodní vystoupení rock´n´rollové kapely v televizi, čímž se nový hudební směr dostal k široké posluchačské veřejnosti. Bill Haley and the Comets byli rovněž prvními rock´n´rollovými umělci, kteří se objevili v americkém hudebním varietním pořadu Ed Sullivan Show 7. srpna 1955 na stanici CBS, kde odehráli živou verzi Rock Around the Clock

V roce 1957 se Haley stal prvním velkým americkým rockovým zpěvákem, který podnikl turné po Evropě a hrál v prvních rock´n´rollových hudebních filmech Rock Around the Clock a Don’t Knock the Rock, které vznikly v roce 1956. Haleymu bylo v té době již 30 let a jeho popularita byla brzy zastíněna ve Spojených státech mladším Elvisem Presleym ale v Evropě, Latinské Americe a Austrálii se stále držel na vrcholu.

Doma, ve Spojených Státech, Haley nedokázal dosáhnout stejného úspěchu jako Little Richard nebo Jerry Lee Lewis. Těžko říct, zda to bylo tím, že byl extrémně plachý a chránil si své soukromí, což pro rockovou hvězdu není nejlepší předpoklad. Nebo tím, že byl chronický alkoholik a trpěl problémy ve vztazích. Ostatně prameny uvádí, že by „nejméně“ třikrát ženatý a měl“ nejméně“ deset dětí. Haley se veřejně k alkoholismu přiznal v rozhovoru pro BBC v roce 1974 a neúspěšně s ním bojoval až do své smrti. On a jeho kapela později těžili z nostalgické vlny 50. let, která přišla koncem let 60. a natřískané sály na jejich živých koncertech je přivedly k podpisu lukrativní smlouvy s evropským labelem Sonet. Po vystoupení pro královnu Alžbětu II. na Royal Variety Performance 26. listopadu 1979 odehrál poslední koncert v Jižní Africe v květnu 1980.

Těsně před zahájením plánovaného turné po Německu mu byl diagnostikován nádor na mozku, takže turné bylo zrušeno. Kolem této události však byly různé spekulace. Zatímco Haleyův britský manažer Patrick Malynn tvrdil, že Bill měl mrtvici, po které nikoho nepoznával, zpěvákova manželka Martha existenci nádoru popírala a tvrdila, že její manžel již nechce živě vystupovat. Lístky na turné po Německu se pomalu prodávaly a legenda o nádoru byla jen výmluvou, jak turné důstojně zrušit.


Zdroj: Bill Haley Official Website (www.billhaley.com)


Konec života rock’n’rollové legendy byl smutný. Utápěl se v alkoholu a denně se s manželkou hádal. Ta mu dala na vybranou, buď on přestane pít nebo ona odejde. Bill se přestěhoval do domku vedle svého bazénu a domů se chodil jen najíst. Začal trpěl psychickými problémy, protože jeho mozek produkoval nadměrné množství látky podobné adrenalinu, což se sice dalo léčit injekcemi, ale předpokladem bylo přestat pít alkohol. Bill tedy odložil lahev, dostal dávku a jakmile se mu ulevilo, opět sáhl po skleničce.

Haley zemřel ve svém domě v Harlingenu 9. února 1981 ve věku pouhých 55 let. Ostatně dlouhověkost neměl Bill v genech, jeho otec zemřel ve stejném věku, zatímco matka zemřela v 60 letech. Smutečního obřadu se zúčastnilo 75 lidí a tělo bylo zpopelněno v Brownsville v Texasu.

V únoru 2006 oznámila Mezinárodní astronomická unie pojmenování asteroidu 79896 Billhaley u příležitosti 25. výročí Haleyovi smrti a v březnu 2007 bylo v Mnichově otevřeno Original Comets Muzeum Billa Haleyho

Ale ani 45 let po jeho smrti se nepřestaly jeho hity hrát, protože na rozdíl od jeho tvůrce…
jsou nesmrtelné!

Vítek Formánek a Eva Csölleová

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram