Psychobilly je rockabilly bez pravidel

Howard Raucous není jen členem kapely The Go Katz, ale také vlastníkem labelu Raucous Records, na kterém vydává spoustu skvělý hudby, ať už je to psychobilly, rockabilly nebo rock´n´roll. Kapela ještě v Čechách nehrála, a ráda by to změnila. Nejsou nároční, ale o koncerty se příliš neperou.

 

The Go Katz

 


Howard Raucous není jen členem kapely The Go Katz, ale také vlastníkem labelu Raucous Records, na kterém vydává spoustu skvělý hudby, ať už je to psychobilly, rockabilly nebo rock´n´roll. Kapela ještě v Čechách nehrála, a ráda by to změnila. Nejsou nároční, ale o koncerty se příliš neperou.

 

The Go Katz

 


Řekni mi prosím něco o The Go Katz, historii kapely, kdy jste ji založili atd.
The Go Katz se zformovali v roce 1986. Já a můj kamarád Beaker/Giles Brett jsme působili v kapele The Exorcists. Beaker znal Johnnyho, dalšího skútr blázna, který začal hrát na bicí. Johnny znal taky Moffa, který hrál v kapele The Go-Go Dakotas, která se právě rozpadla. S nimi hrál také Andy na kytaru. Všichni jsme se sešli v hospodě v Loughborough, dali si pár panáků a pak jsme šli do Moffova bytu a začali hrát písničky.

Jak aktivní je kapela nyní, kolik jste nahráli alb a kde všude jste hráli?
Byli jsme neaktivní poměrně dlouho. Udělali jsme jeden koncert v polovině 90. let spolu s Demented are Go v nové sestavě, ale rozpadli jsme se. Pak jsem začal jezdit do Ruska na konci 90. let a začal novou verzi kapely v St.Peterburgu se členy surf/psychobilly kapely The Bombers. Nahráli jsme „When a Stranger calls“ pro Meteors tribute album „Sympathy for the devil“. Asi za 4-5 let Steve Clark z rockabilly kapely The To Cats navrh, abychom zformovali nový britský GO KATZ spolu s ostatními členy The Top Cats. To fungovalo dobře tak 3 roky, ale kytarista žil příliš daleko, aby mohl dojíždět na zkoušky a The Top Cats měli svoje jiný aktivity. Když Steve opustil Top Cats, dali jsme dohromady jinou sestavu s Bill Oxleyem (ex-Radiacs, Krewmen, Blue Devils) na kytaru a Danem Clarkem na basu. Dan je mladý kluk, který dříve hrál s kromě jiných s The Hangmen. Takže tohle je nyní stabilní sestava, která může koncertovat pravidelně. A nahráli jsme už také CD.

Proč si myslíš, že psycho/rockabilly scéna je stále živá a aktivní? Myslíš, že rock´n´roll je rebelií v každém věku a staří rockeři vidí v nových kapelách své zmizelé mládí? Můžeš srovnat scénu v 80. letech a nyní?
Psychobilly scéna v 80. letech byla fantastická a vzrušující, protože to bylo něco nového, neotřelého a každý byl mladý. Během 90. let to odumřelo, protože nepřišly nové kapely s novými následovníky.P otom, stejně jako z každé módy se z toho stalo retro a opět se to dostalo do obliby a dětem se to začalo líbit. Daly se dohromady nové kapely se a jejich fanoušci začali hledat i původní kapely. Psychobilly je vrcholně rebelující hudba. Je to „hustej rock´n´roll s punkovým přístupem“. Rockabilly byla původně rebelantská hudba, ale když chceš být rockabilly purista, začínáš dávat do hudby pravidla. Psychobilly je rockabilly bez pravidel – nejčistší forma rock´n´rollu.

Kdy a proč ses rozhodl založit vlastní label – Raucous Records? Produkuješ desky, nebo je jenom prodáváš?
Raucous začal jen jako objednávkový obchod v roce 1986. S Raucous label jsem začal o rok později, abych mohl vydat první EP Go Katz a pak se to zvětšovalo a zvětšovalo. Za ty roky jsem měl štěstí, že jsem mohl vydat desky nebo CD svých oblíbených kapel, jako jsou třeba The Meteors, Shakin´Pyramids, Bllasters, Lee Rocker, Polecats, Stray Cats atd. a také ty nejlepší psychobilly a rockabilly kapely.

Je ještě místo na trhu, když si dnes každý můžoe stáhnout hudbu i internetu? Trpí tím Tvůj prodej?
Opravdoví fandové budou vždy chtít opravdový produkt, který si můžou nechat ve svých sbírkách. Staženou hudbu si několikrát poslechneš a pak na ní zapomeneš. Když máš desku nebo CD, máš v ruce kus práce kapely, která na tom tvrdě makala a zároveň jí morálně i finančně podporuješ. Koneckonců spousta kapel, které hrají psychobilly, rockabilly, punk atd. nevydělává na koncertech. Dostanou zaplacené náklady a to je všechno. Takže je důležité, aby sis koupil opravdovou věc, tím taky pomáháš kapele držet se nad vodou.

Kolik titulů prodáš a která je tvoje oblíbená kapela? O které desce a kapele si myslíš, že má budoucnost, nebo která podle tebe stojí za pozornost?
Mám rád hodně druhů hudby a hodně rozdílných kapel. Kapela, které si cením nejvíce jsou The Meteors, protože vytvarovali naši scénu. Já sám jsem vyrostl při poslechu alb „Wreckin´ Crew“ a „Stampede“, ale mám tád i staré písničky od Dion nebo Gene Vincenta. Také punk a novou vlnu jako Blondie, The Clash, Sex Pistols, rockabilly kapely z 80. let jako Blasters, Shakin´ Pyramids atd. A mnoho dalších kapel různých stylů. Ale kapely, které měly největší význam jsou pro mě The Meteors a The Cramps. Na současné psychobilly scéně je spousta dobrých kapel. Mám rád Aces and Eights, The Graveyard Johnnys a teď, když zase GO-KATZ koncertují, tak uvidím i spoustu jiných kapel.

Kdo je podle tebe opravdový král rock´n´rollu – Elvis Presley nebo Bill Haley? Posloucháš vždy jen to, co je příbuzné rock´n´rollu, nebo taky skousneš třeba klasiku, metal, ska, hip hop …?
Elvis byl samozřejmě nejvíce úspěšný, což si myslím, že ho technicky dělá králem rock´n´rollu, ale každá má toho svého. Já ho mám také rád, ale pro mě je králem Gene Vincent. Bill Haley měl samozřejmě velký vliv a setkaly se u něj všechny elementy hudby té doby. Ale když posloucháš Louis Jordana nebo Blues či Hillbilly z 50. let – všude je rock´n´roll tak jako tak.

Děkuji za rozhovor.

Rozhovor pro tištěnou verzi „Fanzine Sex fun and rocknroll“ a pro www.rockabilly.cz, připravil Vítek Formánek (2014)

Více info o The Go Katz najdete na internetových stránkách kapely, nebo na Facebooku.

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial