MISTR MOTOSPORTU I ROCK’N’ROLLU

František Šťastný

Infocentrum Praha 3 hostí od minulého týdne putovní výstavu věnovanou legendárnímu motocyklovému závodníku Františku Šťastnému. Má to svůj důvod, protože František by v sobotu 12. listopadu 2022 měl své 95. narozeniny. Výstava není na Žižkově náhodou. Náš legendární závodník se svou ženou Jarmilou, československou reprezentantkou rychlobruslení bydleli na Praze 3, v Koněvově ulici od roku 1960.

Odtud František vyjížděl a úspěšně reprezentoval tehdejší Československo a značku Jawa po celém světě. Získal si srdce diváků a dodnes na něj s láskou vzpomínají diváci daleko za hranicemi, především v Anglii, ale i v zemích, které jsou podstatně dál.

František měl rád těžké a na zapamatování náročné tratě a tak nebylo divu, že si oblíbil tu nejnáročnější, TouristTrophy,“ říká novinář a televizní komentátor Karel Březina. „A málo kdo ví, že se mu na ostrově Man podařilo i vyhrát. Tedy nikoli na motocyklu, ale vtaneční soutěži v rock´n´rollu. To bylo v roce 1957 a v následujících letech tam dvakrát stál na stupních vítězů.

Ze svých startů na TouristTrophy František Šťastný vytěžil osm stříbrných replik a jednu bronzovou. Také tam párkrát upadl. A tak nejen úspěchy, ale i to, jak se z těžkých pádů dokázal otřepat a znovu se postavit na startovní čáru bylo příčinou jeho veliké obliby. Takové, že byl na titulní stránce ročenky, vydané k 60. výročí závodu. V klasifikaci mistrovství světa obsadil jednou druhé, čtyřikrát čtvrté a jednou páté místo, zvítězil v pěti závodech Grand Prix.

Napětí na závodech dovedl kompenzovat svým osobitým humorem. Byl skvělým vypravěčem a dovedl zapadnout do každé společnosti. A tak ho pojilo přátelství s řadou sportovců i umělců. Kamarádil s Waldemarem Matuškou, Jiřím Šlitrem, dobře si rozuměls Bohumilem Hrabalem, se Zátopkovými nebo sourozenci Romanovými. Těm dokonce přivezl desku s hudbou, kterou pak použili při volné jízdě, s níž se stali mistry světa. V knize Mezi peklem i rájem, vzpomíná Františkova žena Jarmila, že s návštěvami u nich doma rádi poslouchali a tančili na Elvise.

Sám František Šťastný o svém životě mluvil jako o jednom velkém splněném sportovním snu a knihy Na plný plyn, Můj život s motocyklovým závodníkem Františkem Šťastným a Šťastný František to jen dokazují.

S výstavou, která potrvá do 24. listopadu 2022, vznikla zároveň sbírka, která si klade za cíl nashromáždit finance na pamětní desku, která tohoto skvělého sportovce a člověka bude připomínat.