Jak se hraje Baseball(s)

Ještě během studií na vysoký jsem narazil při brouzdání netem na kapelu se jménem The Baseballs a jejich hodně retro klipy. Když jsem je poprvé slyšel, ale neviděl, tak jsem si říkal, že snad hit Umbrella ukradla Rihanna Elvisovi, a že mi asi při sledování rock and rollový historie něco uniklo.

The Baseballs


Ještě během studií na vysoký jsem narazil při brouzdání netem na kapelu se jménem The Baseballs a jejich hodně retro klipy. Když jsem je poprvé slyšel, ale neviděl, tak jsem si říkal, že snad hit Umbrella ukradla Rihanna Elvisovi, a že mi asi při sledování rock and rollový historie něco uniklo.

The Baseballs

Dnes už snad Baseballs nemusím představovat. Trojice kluků z Německa, co se vrhla na předělávky současných hitů, počínaje hip hopem 50centa a konče popíkem Lady Gaga nebo Katy Pery, do rockabilly.

Dneska jsou v západní a severní Evropě hodně vysoko na žebříčku popularity a letos 18. října proběhl v německém Ludwigsburgu rockabilly festival, kde byli hlavními hvězdami. I české rockabilly tam mělo své zástupce – Slapdash. Byla by velká škoda se jich nezeptat, konkrétně basisty Pavla Růžičky na akci, na které by si určitě spousta z nás ráda zahrála.

Tak Pavle, nejdřív prozraď, jak jste se vůbec k takové akci dostali. Myslím, že každý muzikant by si tam rád zahrál.

Tak začalo to, když jsme ještě pořádali Málkov Rumble, kam jsme tenkrát pozvali německé The Pinstripes. Tam jsme se skamarádili a na další ročník už přijeli sami, teď už jsou vlastně pravidelnými hráči na Rumble. K tomu jsme jim ještě dohodli pár jiných akcí v Čechách a oni nás zas pozvali na pár akcí u nich. A shodou okolností bubeník z Pinstripes byl namočenej v celé organizaci toho festivalu s Baseballs a nezapomněl na nás.

The Restless The Pinstripes

A jak tedy celá akce vypadala?

Tak Baseballs byli hlavní hvězdy a i když to může přijít ortodoxním fandům rockabilly „teplý“, tak kdyby tam nehráli oni, tak by určitě nepřišlo tolik lidí. Pro nás byli důležití hlavně britští The Restless. To jsme si říkali, že tam chceme být, s nimi si zahrát. Pak tam ještě byli Fabulous Daddy z Itálie, samozřejmě Pinstripes, my a ještě pár kapel. Jedna velká stage a jedna menší s doprovodným programem a míň známýma kapelama. Celá akce měla perfektní organizaci, ať už šlo o zázemí kapel, přípravy na podiu, nebo ubytování v hezkým 4* hotelu hned vedle arény.

Když už jsi zmínil, že na Baseballs přišlo hodně lidí, kolik bys tak odhadl počet návštěvníků?

Hlavní stage byla v hale a kapacita byla údajně kolem tří a půl až pěti tisíc lidí. A na koncert přišlo kolem dvou a půl tisíc. Byly ale zavřené tribuny, takže lidi byly hezky nahnaný před podium na hlavní plochu.

Tak to už je slušná akce. Kéž by rockabilly koncerty v Čechách měly takovou návštěvnost. A jak Baseballs, jak to vypadá živě?

Upřímně, je to takovej cirkus – hodně komerční a my přeci jen máme radši takový ty poctivější kapely, právě třeba Restless. Je fakt, že kluci z Baseballs opravdu skvěle zpívají a je to šou. Za nima je velká skupina lidí jako support, ale zase je fakt, že dali prostor i muzikantům co je doprovází. Například slezli z podia na kafíčko a bubeník si dal pětiminutový sólo. Ale jinak vidím úspěch v tom, že si vybrali věci, který už byly už na vrcholu žebříčku před nimi. Oni to jen dobře zaranžovali, je to hodně komerční.

Slapdash Rockabilly Fabulous Daddy

To máš sice pravdu, ale zase se jim nedá upřít, že k rockabilly přitáhnou i ty, kteří by se k té muzice jinak ani nepřiblížili. I když to možná zní blbě, v konečném důsledku tím svým projektem hodně rockabilly scéně pomáhají.

Přesně, jak jsem řekl na začátku, kdyby tam nebyli oni, nehráli by tam Restless, ani Slapdash, protože by na takovou akci prostě tolik lidí nepřišlo. A když pak na ten jejich koncert koukáš, tak si řekneš a co? Tady je prostě dva a půl tisíce lidí, který se skvěle baví, tleskaj, mávaj a mladý šestnáctky na ně pouštěj bubliny z bublifuku. Takže na jednu stranu komerční „teplárna“, na stranu druhou obrovská popularizace toho co hrajeme.

Hráli jste někdy se Slapdash na nějaký podobně velký akci?

No v zahraničí asi ani ne. Hráli jsme v Polsku na velkých motosrazech, tady v Čechách třeba na Jawáči, kde to je taky hodně velký. Celkově motosrazy jsou fajn, ale tam to není čistě o rockabilly. Takže z hlediska jednožánrovýho festivalu určitě je tohle „nej“.

Takže zážitek super?

Určitě. Už i tím, že jsme hráli v cizině. Ta atmosféra byla výborná.

Na závěr rozhovoru už snad chybí jen dodat, že ať už si o stylu Baseballs myslíme cokoli, můžeme jen doufat, že si přijedou udělat nějakou podobnou akci i do Čech. Že české kapely dostanou prostor si tam zahrát, a že i díky takovým kapelám, si cestu k rockabilly vyšlapou další fanoušci – a fanynky samozřejmě taky.

-JM-, foto: Petr Židlický

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial