Werly Fairburn

Werly Fairburn se narodil 27. listopadu 1924 poblíž Folsom, ve státě Louisiana. Byl synem farmáře skotských, irských, anglických i indiánských předků Cherokee (Čerokíů). Ve svém dětství poslouchal s rodinou v rozhlase hillbilly a sobotní pořad Grand Ole Opry. Jeho otec, který zemřel v roce 1937 (když Werlymu bylo 13 let), koupil pro své syny kytaru. Werly projevil největší zájem o hraní. Soupeřil o ni se svými dvěma staršími bratry, aby se na nástroj naučil hrát. Na kytaru je učil hrát místní starý černošský bluesový hudebník.

Když začala Druhá světová válka, byl v té době již od 17 let ženatý. Aby zabezpečil svoji rodinu, odešel si hledat práci. Dostal práci v loděnici v New Orleans. Poté v roce 1943 byl odveden do amerického námořnictva v útvaru údržby v Honolulu na Havaji. Po vojně se vrátil do New Orleansu, kde chtěl začít svoji kariéru jako zpěvák. Nicméně aby se uživil, nastoupil do kadeřnictví jako holič. Ve volných chvílích se však věnoval hudbě. Byl silně ovlivněn zpěváky Hankem Williamsem a Jimmie Rodgersem, ale také new orleanským rthythm & blues. V roce 1948 dostal místo ve vysílání na rozhlasové stanici WJBW ze svého holičství a stal se známým pod přezdívkou jako Zpívající holič.

Fairburn založil vlastní skupinu The Delta Boys, se kterou nahrával během 50. let. Werly byl ve své době dostatečně populárním na to, aby se uživil jako country zpěvák, i když neměl žádný národní hit. Navíc dostal práci v rozhlase WWEZ v New Orleansu, kde pracoval nejen jako moderátor a diskžokej, ale také jako zpěvák. Následně dostal další přezdívku jako Zpívající diskžokej. Poté se zapsal do místní hudební školy, aby formalizoval své hraní a porozumění hudbě. Jeho hudba byla směsí country, blues a new orleanského rhythm & blues.

Jeho první album vyšlo na začátku 50. let na značce Trumpet Records. Vrcholem jeho působení na této značce byla svižná skladba „Camping With Marie“ ve stylu country-rockabilly. Jeho hudbou bylo v podstatě country, ovšem bylo hráno s rychlým rytmem, což bylo přijímáno i fanoušky rock and rollu a rockabilly. V průběhu několika dalších let nahrával pro značky Capitol, Columbia a Savoy. V 50. a 60. letech vlastnil také značku Milestone Records. Stal se populárním nejen v New Orleans, ale také v Dallasu, kde vystupoval v pořadu Big D Jamboree. Singl „Everybody‘s Rockin‘“ pro firmu Columbia z roku 1956 je považován za klasiku rockabilly.

V roce 1964 zpíval Fairburn svou skladbu „I Guess I´m Crazy“ na Louisiana Hyride. (Když zpěvák Jim Reeves uslyšel tuto píseň, rozhodl se, že ji natočí také. Jeho verze byla úspěšnější a hrála se v rozhlasech v době, když Reeves zahynul při letecké havárii v červenci téhož roku). V 60. letech se přestěhoval do Kalifornie a vystupoval až do své smrti v roce 1985. Zemřel 18. ledna 1985 na rakovinu plic. Nevydanými písněmi byly např.“I‘m Jealous“, „A Little Bit Of Nothihg“, „Won‘t It Be Nice“ , „I‘ve Got Nothing But Love“, „Old Memories Come Back“ nebo živá verze skladby Fatse Domina „All By Myself“, kterou známe i v podání Johnnyho Burnetta.

Video
Vybrané singly

Camping With Marie/Let‘s Live It Over (1953, Trumpet Records)
I Feel Like Cryin‘/Baby, Call On Me (1953, Trumpet Records)
Good Deal, Lucille/Baby He‘s A Wolf (1954, Capitol)
Love Spelled Backwards Is Evol/Nothin‘ But Lovin‘ (1954, Capitol)
I Feel Like Cryin‘/Prison Cell Of Love (1954, Capitol)
Spiteful Heart/It‘s A Cold, Weary World (1955, Capitol)
That Sweet Love Of Mine/I Guess I‘m Crazy (1955, Columbia)
Stay Close To Me/Broken Hearted Me (1956, Columbia)
It‘s Heaven/Everybody‘s Rockin‘ (1956, Columbia)
All The Time/I‘m A Fool About Your Love (1956, Savoy Records)
Speak To Me Baby/My Heart‘s On Fire (1957, Savoy Records)
Telephone Baby/No Blues Tomorrow (1957, Savoy Records)
Doggone That Moon/You Are My Sunshine (1962, Milestone Records)
That‘s Just How Bad It Is/I‘m Lost (1965, Fair-Lew)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram