Tommy Steele

Tommy Steele se narodil jako Thomas Hicks 17. prosince 1936 v Bermondsey na jihu Londýna do rodiny pocházející z dělnické třídy. V roce 1952, když Tommymu bylo 16 let, se přidal k velkoobchodnímu námořnictvu a další čtyři roky pracoval u dopravní společnosti Cunard. Během této doby byl hospitalizován kvůli zranění a během své rekonvalescence se učil hrát na kytaru. Hicks začal zpívat a vystupovat pro své obchodní kolegy z námořnictva. Během vycházky na pevninu se začal mj. objevovat na základnách amerického letectva s country kapelou. Říkali si Sons of The Saddle a vůdčí osobností byl Kanaďan Jack Fallon.

V začátku roku 1956 náhodou uviděl Elvise Presleyho na Dorsey Brother´s Stage Show a na show Miltona Berlea. Na jaře 1956 potkal Lionela Barta a Mikea Pratta, dva textaře, kteří měli také svá vystoupení a měli zájem v tento nový druh hudby, který přišel z Ameriky. Tommy Hicks s nimi založil v Londýně kapelu s názvem The Cavemen. Začali hrát v kavárně Soho, kde se mladí lidé scházeli, aby si poslechli skifflové skupiny, které zde vystupovaly. Hledali posluchače zejména v baru The 21´s, kde je objevil John Kennedy, který přesvědčil uměleckého manažera Larryho Parnese, že by z nich mohl udělat hvězdy. Parnes dal Hicksovi umělecké jméno Tommy Steele a byl prvním z mnoha Parnesových klientů.

Steele měl brzy velkou popularitu u mladých posluchaček a byl vyhledávaným talentem u nahrávacích společností. Jedním z řídících pracovníků Parlophone Records byl i George Martin, který ho slyšel v klubu The 21´s, a který ho poslal pryč. Namísto toho britská pobočka firmy Decca s ním na podzim 1956 podepsala smlouvu. Pro svůj veřejný debut nahrálo trio skladbu jako the Steelmen „Rock With The Caveman“ s pomocí britských jazzových umělců.

Tommy uskutečnil TV debut v říjnu 1956 a okamžitě ho rezervovali na druhé vystoupení, když do studia přišlo tisíce dopisů od diváků, kteří žádali, že ho chtějí opět vidět. Skladba „Rock With The Caveman“ se dostala do Top 20. Jeho rané písně byly výhradně britské varianty rock´n´rollového soundu. Skupina hrála i cover verze amerických hitů, jakými byly „Singing The Blues“ Melvina Endsleyho a „Butterfly“ Charlieho Gracie.

Steele byl zvolen průzkumem časopisu New Musical Express mezi deseti nejlepšími britskými zpěváky. Jeho druhý singl „Doomsday Rock“ se nedostal do žebříčků, ale již třetí singl „Singing The Blues“ udeřil na verzi Guye Mitchella a dostal se na 1. místo britského žebříčku. Na začátku roku 1957 si Tommy zahrál malou roli zpěváka v thrilleru Kill Me Tomorrow, režírovaný Terence Fisherem.

Firma Decca vydávala jeho alba a další LP z jeho raného období. Z jednoho alba The Tommy Steele Story později uspěly dvě skladby „Handful Of Songs“ a „Water, Water“, které se dostaly do Top 5. Steelův druhý film The Duke Wore Jeans byl v produkci v září 1957 a o měsíc později britští diváci zvolili Steelea jako druhou světovou hudební osobnost hned po Elvisu Presleym. Ve stejný měsíc se stal Tommy hvězdou svého TV speciálu The Tommy Steele Stage Show a objevil se na královském varietním představení před členy královské rodiny.

V roce 1958 uskutečnil Steele své první mezinárodní turné po Evropě a jižní Africe, které následovalo britským turné, na kterém se ve městě Dundee vážně zranil, když byl obklopen fanoušky a byl donucen nevystupovat po dva měsíce. Během léta 1958 se Steele objevil na premiéře seriálu Oh Boy, nově vysílané hudební přehlídce nových talentů, kde se také objevil Cliff Richard.

Steele dále nahrál několik rock´n´rollů včetně verze hitu Ritchie Valense „Come On, Let´s Go“, ale čím dál tím více jeho tvorba obsahovala popově laděné melodie. Posledními rock´n´rollovými čísly byly „Give Give Give“ a „Tallahassee Lassie“ v roce 1959. Od té doby Cliff Richard and The Shadows zavedli novou vlnu britského rock´n´rollu se skladbou „Move It“ a Cliff získal hlavní roli ve filmu Expresso Bongo inspirovaném Steelovým vzestupem ke slávě.

Tommy se vydal na sólovou dráhu. V roce 1959 si Steele zahrál v dalších dvou filmech Tommy The Toreador a Light Up The Sky. V roce 1960 vydal dravou instrumentální skladbu „Drunken Guitar“ ve stylu rockabilly. Následovalo australské turné, kde se znovu spojil se skupinou The Steelmen. V červnu se Steele oženil s Ann Donoghue. Jeho kariéra začala ovšem prudce klesat. Od roku 1963 začal Tommy hrát v divadlech, muzikálech a filmech.

Video
Vybrané singly

Rock With The Caveman/ Rock Around The Town (1956, Decca)
Doomsday Rock/Elevator Rock (1956, Decca)
Singing The Blues/Rebel Rock (1956, Decca)
Knee Deep In The Blues/Teenage Party (1957, Decca)
Butterfingers/Cannibal Pot (1957, Decca)
Water, Water/A Handful Of Songs (1957, Decca)
Shiralee/Grandad‘s Rock (1957, Decca)
Hey You!/Plant A Kiss (1957, Decca)
Happy Guitar/Princess (1958, Decca)
Nairobi/Neon Sign (1958, Decca)
Come On Let‘s Go/Put A Ring On Her Finger (1958, Decca)
Tallahassee Lassie/Give Give Give (1959, Decca)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram