Tommy Blake

Tommy Blake se narodil jako Thomas LeVan Givens 14. září 1931 v Dallasu, státu Texas. Nikdy nepoznal svého otce, ani si nevypěstoval zdravý vztah se svou matkou. Jeho potíže pokračovaly až do jeho dospívání, kdy byl Blake uvězněn na základě zákonných obvinění ze znásilnění. V roce 1951 vstoupil do armády United States Marine Corps. Během své služby přišel o oko. Jak tvrdil, během cesty v Koreji nebo pravděpodobněji během výcvikového tábora. Blake snil o tom, že bude profesionálním hudebníkem, a tak před svým propuštěním z námořnictva často zpíval a hrál na kytaru pro vojáky.

Ve své hudební kariéře pokračoval, když se usadil v Shreveportu v Louisianě, aby pracoval jako deejay pro rozhlasovou stanici KTBS a později pro KRUS. V roce 1954 přesvědčil Blake duo The Rhythm Rebels, Carla Adamse (sólová kytara) a Eddieho Halla (baskytara, vl.jm.Ed Dettenheim), aby vystupovali jako jeho doprovodná skupina. Tommy začal koncertovat a objevovat se v jižanských televizních programech, aby dosáhl pozornosti. V jednom takovém programu, Louisiana Hayride, pozorně sledoval vystoupení Elvise Presleyho. Jeho výkon v show ho přesvědčil, aby používal charakteristiky rokenrolu. Aby Blake zúročil šílenství po rockabilly, které začalo dominovat americkým hitparádám, nahrál svůj debutový singl „Koolit“ v roce 1956. Singl „Koolit„/“If I’m A Fool“ vydala nahrávací společnost Young Records v dubnu, ale v hitparádě neuspěl.

V roce 1957 dohodl jednorázovou singlovou smlouvu s hudebním producentem RCA Records Chetem Atkinsem v Nashvillu. Atkins najal skupinu hudebníků, včetně Buddyho Killena, Farrise Courseyho a Floyda Cramera, aby nahráli rytmické sekce. Singl obsahoval rockabilly skladby „Honky Tonk Mind„/“All Night Long„. Blake se pokoušel vydělat peníze tím, že skladbu „Honky Tonk Mind“ nabídl Johnnymu Hortonovi. Konkurent RCA, Columbia Records, rychle vydal Hortonovu verzi v dubnu 1957 pod názvem „The Woman I Need„. Horton se dostal do Top 10 hitparád v country hitparádách Billboard, zatímco Blakeovo provedení bylo odloženo. Nahrávka byla vydána až v roce 1989. Na doporučení vedoucích pracovníků RCA, vydal Atkins další dvě písně nahrané z Blakeovi nahrávací frekvence, „Freedom“ a instrumentální „Mister Hoody„. Poté  Tommy zrušil svou nahrávací smlouvu s RCA.

Nenechal se odradit a přijal smlouvu se Sun Records poté, co se s ním Sam Philips setkal na setkání diskžokejů v Memphisu. Sun Records vydal Blakeův singl „Flat Foot Sam„/“Lordy Hoody“ 14. září 1957. Dobře se prodával na regionálních trzích a vynesl Blakeovi jeho první lokální úspěch. Navíc to vzbudilo důvěru v Sun Records, aby přivedli Blakea zpět na následnou nahrávací relaci, která přinesla devět písní. Mezi nimi byla např. „Ballad Of A Broken Heart„, jeho vlastní skladba, kterou později nahrál Johnny Cash jako „Story Of A Broken Heart„. V roce 1958 mu vyšel singl „Sweetie Pie„/“I Dig You Baby„, který se špatně prodával. Na malém labelu Recco v Shreveportu nahrál nejdivočejší skladbu „Cool Alligator“ z první session, která z nepochopitelných důvodů nevyšla. Blake cítil, že má malou naději na psaní popových písní, a proto uzavřel partnerství s Jerrym Rossem, aby pracoval pro country umělce.

V roce 1959 začal Blake spolupracovat s Carlem Belewem, již zavedeným skladatelem, který měl svůj první velký úspěch s Johnniem a Jackem. Společně dosáhli svého největšího úspěchu s „Tender Years„. Nicméně prodali práva Darrellu Edwardsovi, který ji v roce 1961 nabídl George Jonesovi, čímž se píseň dostala na první místo v žebříčcích country. Partnerství Blake-Belew má na svědomí řadu hitů, které zaznamenali mimo jiné Charlie Walker, Stonewall Jackson, Jim Reeves, Del Reeves a Mel Tillis. Nicméně Blake byl znechucen hudebním průmyslem, že neměl dosud větší hit. Na konci 60. let pracoval pro menší vydavatelství, než v následujícím desetiletí odešel do hudebního důchodu.

Blake nedokázal nahrát národní hit, což ho v životě frustrovalo. Trpěl alkoholismem po většinu svého života. Ve věku 54 let byl Blake zavražděn svou třetí manželkou Samanthou Carterovou kvůli manželským sporům na Štědrý den v roce 1985 v Shreveportu, státu Louisiana. Posmrtně byl uveden do síně slávy Rockabilly Hall Of Fame.

Video
Vybrané singly

Koolit/If I Am A Foll (červen 1956, Buddy)
Mister Hoody/Freedom (květen 1957, RCA Victor)
Lordy Hoody/Flat Foot Sam (srpen 1957, Sun)
I Dig You Baby/Sweetie Pie (červenec 1958, Sun)
F-olding Money/The Hanging Judge (listopad 1959, Recco)
Three Cheers For The Red, White And Blue/I Gotta Be Somewhere (1962, Chancellor Country)
Texas Lovin’/Galveston (1964, Aetna)*
Who Threw Water (On My Spark Of Love)/You And I (1965, Bragg)*
Dream Train/To Each His Own (1966, Musicor)*

* jako Van Givens

Stars rockabilly CZ
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram