Sonny Fisher

Sonny Fisher se narodil jako Therman B. Fisher 13. listopadu 1930 (některé prameny uvádějí 1931) na farmě v Chandleru, státu Texas. Během II. světové války se rodina přestěhovala do Kalifornie, později do Tacomy, státu Washington, kde Sonny vyrůstal. Na konci 40. let se Sonny nakonec vrátil do oblasti Houstonu. Jeho otec, který byl amatérský zpěvák a kytarista, ho ovlivnil. Sonny si oblíbil zpěváky country Little Jimmy Dickense, Roy Acuffa a Ernesta Tubba. Později i Hanka Williamse. Naučil se hrát na tátovu kytaru a poslouchal pořad Grand Ole Opry.

V roce 1951 Sonny založil svou country kapelu, se kterou hráli po místních klubech. Jejími členy byl houslista Paul Vaughan, kytarista Red Leonie, kontrabasista Leonard Curry a bubeník Darrell Newsome. S přidáním elektrického kytaristy Joey Longa začala skupina zahrnovat do svého repertoáru cover verze R&B. Poté, co byl Sonny svědkem vystoupení Elvise Presleyho v Houstonu v listopadu 1954, začali hrát rockabilly. Skupina vyhodila Vaughana a Leonieho a zbývající trio se přejmenovalo na The Rocking Boys.

Po vystoupení v Houston Cosy Corner podepsal Fisher s místní společností Starday Records smlouvu. V roce 1955 vydal svůj první debutový singl „Rockin‘ Daddy“. Ačkoli nahrávka upoutala pouze malou pozornost mimo místní trh, stala se klasickým příkladem rockabilly. Na B straně singlu byla skladba „Hold Me Baby“. Následující nahrávka „Sneaky Pete“ byla vydána na jaře a navzdory tomu, že komerčně propadla, Elvis byl z ní ohromen a vypůjčil si bubeníka Newsomeho na sérii vystoupení v Houstonu. Na konci roku 1955 vydal Sonny Fisher s The Rocking Boys skladbu „Rockin‘ And A-Rollin'“. Na B straně singlu byla skladba s názvem „I Can’t Lose“. V polovině roku 1956 vydal Fisher žhavou píseň „Pink And Black“. Když za tyto čtyři singly obdržel pouhých 126 dolarů, odmítl s firmou Starday prodloužit smlouvu.

Poté Sonny podepsal smlouvu s firmou Columbus Records. Na této značce společně s Newsomem produkoval nahrávky pro zpěváka a kytaristu Eddie Eddingse a saxofonistu Hub Suttera, ale sám nikdy u této značky nic nevydal. Nakonec prodal svůj podíl u značky Newsomovi. Poté, co se The Rocking Boys rozpadli, vedl nějaký čas svou vlastní R&B skupinu, než se zaměřil na country. Do roku 1965 pracoval pro noční klub v Houstonu. Poté odešel do důchodu a začal podnikat ve firmě na podlahy.

V roce 1979 Ted Carroll a Ray Topping, zakladatelé britské znovu založené značky Ace, dohledali Fishera v jeho domě v Crosby, státu Texas. Zafinancovali mu první turné ve Velké Británii a nashromáždili osm stran singlů ze Starday a vydali je na 10¨ LP pod názvem Texas Rockabilly. Fisher se stal populárním v Evropě, zejména ve Francii a Holandsku. V polovině roku 1980 Fisher společně se skotskou doprovodnou kapelou Johnny & The Roccos vstoupil do nahrávacího studia, aby nahrál nové čtyři skladby. Poté na deset let zmizel z veřejnosti a v roce 1993 vystoupil ve Španělsku vedle kolegy, texaské legendy Sleepy LaBeefa.

Sonny Fisher zemřel na rakovinu 8. října 2005 v Houstonu, Texas. Byl americkým zpěvákem, skladatelem a kytaristou. Byl uveden do Rockabilly Hall of Fame (Síně slávy rockabilly). Zůstalo po něm sedm dětí.

Video
Vybrané singly

Rockin‘ Daddy/Hold Me Baby (1955, Starday)
Sneaky Pete/Hey Mama (1955, Starday)
Rockin‘ And A-Rollin‘/I Can’t Lose (1955, Starday)
Pink And Black/Little Red Wagon (1956, Starday)
I’m Going (All The Way)/Hurting (1966, Peacock)
Shake That Thing / Mathilda/Birthday Party / If You Leave Me Tonight I’ll Cry (1980, Ace)
Drivin’s My Life Away/I’m Flyin‘ In (1981, Big Beat)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram