Sonny Burgess

Sonny Burgess, zpěvák a kytarista rockabilly, se narodil jako Albert Austin Burgess 28. května 1931 na venkovské farmě v Andersonu poblíž Newportu, ve státě Arkansas, 60 mil západně od Memphisu Albertu a Estě Burgessovým. Vyrůstal se svými dvěma bratry a třemi sestrami. Sonny promoval na škole Newport High School v roce 1948.

Hudba ho zaujala už od malička, poslouchal místní country a blues, v rozhlase pořad Grand Ole Opry, memphiské stanice vysílající country, na černošske stanici WDIA R&B a jeho strýc hrál na housle v country kapele. V 50. letech hrál hudební žánr boogie woogie či honky-tonk na tancovačkách a barech v okolí Newportu. Burgess, Kern Kennedy a Russell Smith vytvořili společně band hrající právě tento druh hudby. Říkali si The Rocky Road Ramblers. V roce 1954, když bylo omezení ve službě v armádě Spojených států (1951 – 1953), Burgess dal znovu dohromady kapelu tentokrát pod názvem The Moonlighters podle klubu Silver Moon v Newportu, kde pravidelně vystupovali. Sonny hrál na kytaru, Paul Whaley zpíval hlavní vokály, Kern Kennedy hrál na piano, Russ Smith na bicí. Když Whaley skupinu opustil, Sonny převzal hlavní vokály. Začátkem roku 1956 měli zkoušku v Sun Records.

Na radu od nahrávacího producenta Sama Phillipse se skupina rozrostla o formaci The Pacers (Jack Nance – trumpeta, Joe Lewis – kytara a Johnny Ray Hubbard – kontrabas). Občas s nimi hrál Bob Armstrong na harmoniku. Samovi se skupina líbila, ale sdělil jim, že potřebují plnější a agresivnější zvuk rockabilly. Dali do nahrávek „více šťávy“ navíc se zvukem kytary a trumpety. Lewis pojmenoval skupinu také jako The Pacers. Ještě v roce 1956 se Sonny a The Pacers vrátili do firmy Sun Records a začali nahrávat. První nahrávka skupiny byla „We Wanna Boogie“ v roce 1956 právě u Phillipse pro Sun Records v Memphisu. Na b. straně singlu byla skladba „Red Headed Woman“. Obě písně napsal sám Burgess. Staly se jedny z nejdivočejších, plných energie během prvního rozkvětu rock’n’rollu. V roce 1956 se Sonny oženil s Joann Adamsovou. Měli společně dvě děti, Peytona a Johna.

Dalšími skladby Sonnyho jsou např.: „Restless“, „Thunderbird“, „Ain’t Got A Thing“ nebo „My Bucket’s Got A Hole In It“. Posledně jmenovanou převzal Ricky Nelson. Burgess opustil skupinu v roce 1971, ale později našel nové posluchače v Evropě. Sonny Burgess byl uveden do Síně slávy rock’n’rollu v Evropě (Rock and Roll Hall of Fame of Europe) v roce 1999. Jeho skupina, nyní pojmenovaná The Legendary Pacers, se stala úspěšnou tentýž rok na koncertu rockabilly v Las Vegas. Nahrála album Rockin‘ And Rollin‘ v roce 2000, které se stalo nejlepším novým albem country a jeho kořenů v Evropě. Skupina byla uvedena do Mezinárodní síně slávy rockabilly (The International Rockabilly Hall of Fame) v Jasksonu, státu Tennessee. Sonny Burgess & The Legendary Pacers vystupovali v roce 2006 na národním folkovém festivalu v Richmondu před obrovským a nadšeným publikem.

Sonny Burgess v červenci 2017 utrpěl pád ve svém domě. Následující měsíc 18. srpna 2017 zemřel v nemocnici Baptist Health Medical Center-Little Rock v Arkansasu. Bylo mu 88 let.

Video
Vybrané singly

We Wanna Boogie/Red Headed Woman (1. září 1956, Sun)
Ain’t Got A Thing/Restless (březen 1957, Sun)
My Bucket’s Got A Hole In It/Sweet Misery (3.března 1958, Sun)
Thunderbird/Itchy (instrum.) (6. října 1958, Sun)
Sadie’s Back In Town/A Kiss Goodnite (1. února 1960, Phillips Int.)
Lawdy Miss Claudia/Willie And The Hand Jive (1964, Razorback)
Mary Lou/Is It Wrong (1965, Razorback)
School Days/Lonely Hours (1965, Razorback)
Odessa/Fraulien (1969, Razorback)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram