Sleepy LaBeef

Sleepy LaBeef je umělecké jméno Thomase Paulsley LaBeffa. Narodil se 20. července 1935 v Smackover, státu Arkansas. Je americkým rockabilly hudebníkem.

Byl nejmladším z deseti dětí. Byl svými rodiči vychován na melounové farmě, kterou vlastnili. Jako malý poslouchal v rozhlase country a blues. Přezdívku „Sleepy“ (ospalý) dostal jako důsledek své tupozrakosti na svém oku. Byl vysoký 6,5 stopy, tj. 2 metry. V patnácti letech se začal učit hrát na kytaru. Ve věku osmnácti let se přestěhoval do Houstonu, ve státě Texas. Zde začal zpívat gospelovou muziku v místním rozhlase a živil se i jako diskžokej. V roce 1956 dal dohromady barovou kapelu, se kterou hrál v několika barech a v rozhlasových pořadech, kterými byly mj. Louisiana Hayride nebo Houston Jamboree.

V padesátých letech, když se objevil styl rock‘n‘rollu zvaný rockabilly, začal LaBeef nahrávat singly v tomto žánru. Jeho prvním byl singl „All Alone“/“I‘m Through“. Byl vydán na značce Starday Records v roce 1957. V dalším roce vydal singl „All The Time“/“Lonely“. V následujícím období nahrával pro různé malé značky (Wayside, Crescent, Gulf, Picture, Finn). Někdy byl uveden na nahrávce jako Tommy LaBeff.

V roce 1964 se Sleepy přestěhoval do Nashvillu, kde přešel k poctivému country stylu. Začal nahrávat singly pro Columbia Records. Jeho prvním opravdovým hitem se stal šestý singl pro tuto společnost „Every Day“/“If I Go Right I‘m Wrong“ v roce 1968. Dostal se na 73. místo v americkém žebříčku Billboard. V témže roce si zahrál monstrum z bažin v komediálním hororu The Exotic Ones.

V roce 1969 přešel ke značce Plantation Records Shelbyho Singletona. Zde zaznamenal svůj druhý hit „Blackland Farmer“, který se dostal na 67. místo. Následně LaBeef přešel ke značce Sun Records. Zde kromě známých cover verzí vznikly např. singly „Thunder Road“, „There Ain‘t Much After Taxes“ nebo „Boogie Woogie Country Girl“. Pokračoval ve vydávání alb a koncertováním na turné po celém světě. Jeho popularita začal stoupat více v Evropě. Objevuje se dvakrát na britském festivalu ve Wembley. Mezi jeho velkými fanoušky patřil i hudební historik Peter Guralnick, který ho viděl na koncertě v Massachusetts v roce 1977. Jeho vystoupení dokonce chválil v jednom článku. To mu přineslo nové fanoušky a uznání mezi revivalovými hudebníky rockabilly té doby. V roce 1981 podepsal smlouvu s Rounder Records. Vydal alba It Ain‘t What You Eat (It‘s The Way How You Chew It) a živé Nothin‘ But The Truth. Další alba vydával až do let devadesátých.

V lednu 2012 se vydal do Nashvillu natočit dokument ze svého živého koncertu a desku v historickém RCA Studiu B. Vše produkoval významný basista Dave Pomeroy. Koncert na dvd Sleepy LaBeef Rides Again a soundtrack na CD byl vydán 22. dubna 2013 pod hlavičkou Earwave Records. Sleepy sice nepatří mezi absolutní špičky zpěváků rockabilly a country, ale umí zahrát několik tisíc písní a pamatuje si jejich texty. S tím se hned tak nemůže někdo pochlubit.

Sleepy LaBeef podstoupil v roce 2003 operaci bypassu srdce. Zemřel ve svém domě 26. prosince 2019. Bylo mu 84 let.

Video
Vybrané singly

All Alone/I‘m Through (1957, Starday Records)
All The Time/Lonely (1957, Starday/Mercury Records)
Ballad Of A Teenage Queen/Eskimo Pie (1958, Dixie Records)
Oh, Oh, I‘m Falling In Love Again/One Week Later (1958, Dixie)
Found Out/Can‘t Get You Out Of My Mind (1960, Gulf Records)
Turn Me Loose/Ridin‘ Fence (1961, Wayside Records)
Ride On Josephine/Walkin‘ Slowly (1962, Wayside)
Tore Up/Lonely (1963, Wayside)
Drink Up And Go Home/Teardrops On A Rose (1963, Finn Records)
You Can‘t Catch Me/Everybody‘s Got To Have Somebody (1965, Columbia)
A Man In My Position/Drinking Again (1966, Columbia Records)
I‘m Too Broke/I Feel A Lot More Like I Do Now (1966, Columbia)
Too Much Monkey Business/Got You On My Mind (1970, Plantation)
Good Rockin‘ Boogie/Corine, Corina (1978, Charly Records)
Good Rockin‘ Boogie/Mathilda (1978, Sun)
Boogie Woogie Country Girl/Flying Saucers Rock And Roll (1979, Sun)
Hello Josephine/Hey Good Looking (1979, Charly Records)
Sick & Tired/Detour (1980, Auvi)
Rock & Roll Ruby/Something On Your Mind (1980, Charly Records)

Vybraná alba

The Bull‘s Night Out (1974, Sun)
Beefy Rockabilly (1978, Bellaphon)
Downhome Rockabilly (1979, Sun)
Rockabilly Heavyweight (1979, Charly Records)
Electricity (1982, Rounder Records)
Nothin‘ But The Truth (1986, Rounder Records)
Locomotora Sleepy (1992, Barsa Promociones)
Rockabilly Blues (2001, Bullseye Blues)
Good Rockin‘ Boogie (2003, Star-Club Records)
Rides Again (2012, Earwave Records)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram