Sanford Clark

Sanford Clark se narodil v Tulse, státu Oklahoma roku 1935. Brzy se s rodinou přestěhoval do Phoenixu, státu Arizona. Když mu bylo 12 let, dostal svou první kytaru. Hrával na ni v okolí Phoenixu do roku 1953, dokud nebyl odveden na čtyři roky do armády vzdušných sil. Během vojny přesídlil do Johnston Island v jižním Pacifiku, kde založil skupinu, která vyhrála soutěž talentů na Hawaii. Armáda ho poté poslala domů do Phoenixu, kde opět hrával po klubech.

Kytarista Al Casey, kamarád ze školy, řekl místnímu diskžokejovi Lee Hazlewoodovi, aby si Sanforda poslechl. Hazlewood byl ohromený Sanfordovým hlasem. Hledal někoho, kdo nazpívá jeho píseň, kterou napsal. O týden později vzal Sanforda společně s Caseym do nahrávacího studia Floyda Ramseyho, kde nahráli skladbu „The Fool“ (nám známou i v podání Elvise z roku 1970 z alba Elvis Country). Hazlewood přidělil své ženě Naomi Fordové zásluhy za text, protože v té době nemohl být člověk producent, manažer a textař v jedné osobě.

Píseň „The Fool“ vydali, ale nic se nestalo. Po nahrávací frekvenci odešel Sanford zpět do armády, ale jen na pár dní, dokud ho předčasně nepropustila. Následně získal práci jako doručovatel nealkoholických nápojů Canada Dry v okolí Phoenixu. V té době však začala jeho nahrávka získávat více obliby u posluchačů. Deska byla na místní značce MCI, ale diskžokej ji poslal Randy Woodovi do Dot Records. Sanford s firmou Dot podepsal smlouvu, ta singl „The Fool“ znovu vydala v létě 1956 a dostala se na 14. místo v country žebřičku singlů a v srpnu na 7. místo Billboardu Hot 100. Na druhé straně singlu byla skladba „Lonesome For A Letter“.

Následovali singly „Usta Be My Baby“, „Don’t Care“ a „Why Did I Choose You?“ (poslední dva v té době nevydané). Koncem roku se Al Casey a Sanford Clark vrátili do Phoenixu a nahráli skladbu „A Cheat“ také od Hazlewooda, která se dostala na 74. místo pop žebříčku. Od té doby co skladba vyšla, ovládal žebříčky Elvis a pro každého interpreta bylo těžké v nich zabodovat. Další skladbou byla „Ooo Baby“ napsaná také Hazlewoodem a skvělá verze skladby Merle Travise „Nine Pound Hammer“.

V roce 1957 začal Sanford nahrávat v Hollywoodu. Většina skladeb z tohoto období byla vydána až později. Píseň „Loo Be Doo“ byla rychlou skladbou se žhavým saxofonovým solem, „Cross Eyed Alley Cat“ byla příkladem Sanfordova hlasového stylu pro mnoho interpetů, např. pro Ricky Nelsona. Skladba „Love Charms“ byla blízká stylu skladeb „The Fool“ a „A Cheat“. Na této skladbě vypomohl Caseymu i Duane Eddy. Na poslední session pro firmu Dot nahrál Sanford skladbu „Travelin‘ Man“ (neplést s hitem Rickyho Nelsona), ovšem bez úspěchu.

Nastal tedy čas změnit firmu. Začátkem roku 1958 odešel a podepsal smlouvu s Jamie Records. V květnu Sanford s Duanem Eddym nahrál „Still As The Night“ a „Sing‘Em Some Blues“, deska se ale dobře neprodala a Al Casey od něho odešel k Eddymu jako basový hráč na kytaru. Začátkem roku 1959 neměl Sanford úspěch se skladbami „Bad Luck“ a „My Jealousy“. Naproti tomu písnička „Run, Boy Run“ byla skvělou skladbou s rysem Johnny Cashe. Poslední session pro Jamie Records bylo 17. března 1960 s písněmi „Pledging My Love“ (nahrál i Elvis) a „Go On Home“.

Po odchodu od Jamie vydal jeden singl pro značku 3-Trey a další pro drobnou firmu Project Records. V roce 1964 a 1965 zkoušel štěstí u Warner Brothers, kde měl téměř hit „Houston“ od Hazlewooda, který ji ovšem v odlišné verzi produkoval i Dean Martinovi, který s ní měl větší úspěch. V roce 1967 podepsal Clark smlouvu s Ramco Records a znovu vydal skladbu „The Fool“ s Waylonem Jenningsem na kytaru. Po celá 70. léta vydával nahrávky nebo doma odpočíval. V roce 1985 nahrál LP pro svou vlastní značku Desert Sun Records. Dodnes žije v Louisianě se svou ženou Marshou a příležitostně vystupuje na vzpomínkových koncertech.

Video
Vybrané singly

Lonesome For A Letter/The Fool (červen 1956, Dot)
Usta Be My Baby/A Cheat (listopad 1956, Dot)
Ooo Baby/9 lb. Hammer (leden 1957, Dot)
The Glory Of Love/Darling Dear (březen 1957, Dot)
Love Charms/Lou Be Doo (květen 1957, Dot)
Modern Romance/Traveli‘ Man (duben 1958, Dot)
Still As The Night/Sing´Em Some Blues (červenec 1958, Jamie)
Bad Luck/My Jealousy (březen 1959, Jamie)
New Kind Of Fool/Run, Boy Run (srpen 1959, Jamie)
I Can’t Help It/Son Of A Gun (listopad 1959, Jamie)
Go On Home/Pledging My Love (březen 1960, Jamie)
It Hurts Me Too/Guess It’s Love (květen 1961, 3-Trey)
Just Bluesin‘/She Taught Me (září 1964, Warner Bros)
Houston/Hard Feelings (1965, Warner Bros)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram