Ronnie Self

Americký zpěvák a skladatel rockabilly Ronnie Self se narodil 5. července 1938 v Tin Town, státu Missouri. Byl prvním z pěti sourozenců. Otcem byl Raymond Self a matka Hazel Sprague Self. Ronnie měl pověst divokého chlapce, s případy vandalismu a útoků ve svém okolí.

V dětství se již začal zajímat o muziku. Jako teenager začal psát vlastní písničky. V sedmnácti letech nahrával demosnímky a zkoušel skládat s pomocí Duba Albrittena. Selfovi bylo nabídnuto angažmá v putovním souboru Phillip Morris Caravan, kde vystupovalo několik předních umělců country. Ronnie reprezentoval styl rockabilly. Mezi dalšími členy souboru byli Carl Smith, Red Sovine, Goldie Hill, Gordon Terry a Mimi Roman.

Self natočil dva singly pro ABC-Paramount v Nashvillu. První nesl název „Pretty Bad Blues“/“Three Hearts Later“. Bohužel se singl neumístil. Druhý singl „Sweet Love“/“Alone“ byl sice zaznamenán, ale zřejmě nebyl vydán a pásky s ním se záhadně ztratily.

Po neúspěchu získal kontrakt se společností Columbia Records. První session bylo 16. února 1957 a vznikl na něm singl „Big Fool“/“Flame Of Love“. Studiovými hudebníky na tomto session byli Grady Martin a Hank Gariana na kytary, Floyd Chance na kontrabas, Buddy Harman na bicí a Floyd Cramer na piano. Tento singl bohužel propadl a třetí píseň, Ronnieho vlastní „Black Night Blues“, byla vydána až roku 1990. V červnu 1957 následoval singl „Ain‘t I‘m A Dog“/“Rocky Road Blues“. Zde začal vynikat jeho křiklavý hlasový styl. Skladba „Ain‘t I‘m A Dog“ se stala místním hitem, ale na národní úroveň se neprobojovala. Na druhé nahrávací frekvenci na podzim 1957 natočil vlastní skladbu „Bop-A-Lena“. Natočil ji se studiovými hudebníky Johnem T. Hillem a Rayem Edentonem na kytary, Buddy Harmanem na bicí, Ikem Inmanem na kontrabas a Marvinem Hughesem na piano. Píseň byla nahrána v roce 1957 a vydána až v roce 1958. Skladba „Bop-A-Lena“ se pro Selfa stala jeho jediným úspěchem v žebříčku. Dosáhla 68. místa v žebříčku Billboard Hot 100.

Jeho sólová kariéra však nebyla úspěšná. Když se další úspěch nedostavil, tak po vypršení smlouvy s Columbií přešel ke značce Decca Records jako zpěvák. K ní napojenému vydavatelství podepsal smlouvu u Champion Music jako autor. Jeho písně, které složil pro Brendu Lee se staly klasikami: „I‘m Sorry“, „Sweet Nothin‘s“ a „Everybody Loves Me But You“. V Anglii v roce 1963 měla Brenda úspěch s jeho skladbou „Sweet Impossible You“. Jeho country gospel „Ain‘t That Beautiful Singing“ v podání Jake Hesse byl dokonce udělen oceněním Grammy za nejlepší výkon v roce 1969.

I když byl Ronnie talentovaným umělcem a skladatelem, byla jeho kariéra ohrožena vážným alkoholismem a nepravidelným chováním včetně několika násilných incidentů. V roce 1962 po vypršení smlouvy s Decca Records vydal singl u firmy Kapp. Se svou ženou Dorothy žil přes 20 let a v roce 1978 se s ní rozvedl. Přestěhoval se do řádového domu ve Springfieldu, státu Missouri, kde také bohužel 28. srpna v roce 1981 ve věku 43 let Ronnie Self zemřel.

Video
Vybrané singly

Pretty Bad Blues/Three Hearts Later (červen 1956, ABC-Paramount)
Sweet Love/Alone (listpad 1956, ABC-Paramount)
Big Fool/Flame Of Love (březen 1957, Columbia)
Ain‘t I‘m A Dog/Rocky Road Blues (srpen 1957, Columbia)
Bop-A-Lena/I Ain‘t Goin‘ Nowhere (leden 1958, Columbia)
Date Bait/Big Blon‘ Baby (duben 1958, Columbia)
Petrified/You‘re So Right For Me (srpen 1958, Columbia)
Big Town/This Must Be The Place (srpen 1959, Decca)
I‘ve Been There/So High (červenec 1960, Decca)
Instant Man/Some Things You Just Can‘t Change (leden 1962, Decca)
Oh Me, Oh My/Past, Present And Future (říjen 1962, Decca)
Bless My Broken Heart/Houdini (srpen 1963, Kapp)
Ain‘t I A Dandy/Long Distance Kiss (1967, Scratch)
High On Life/The Road Keeps Winding (březen 1968, Amy)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram