Ronnie Dawson

Ronnie Dawson se narodil jako Ronald Monroe Dawson 11. srpna 1939 v Dallasu, státu Texas. Byl americkým rockabilly zpěvákem, kytaristou i bubeníkem. Přezdívalo se mu The Blond Bomber. Přestože dosáhl v 50. letech pouze regionálního úspěchu, mezinárodně jeho popularita vyvrcholila po turné v 80. a 90. letech.

Rodina se přestěhovala do Waxahachie. Jeho otec Pinkie Dawson byl hlavním zpěvákem kapely The Manhattan Merrymakers, která hrála western & swing. Jeho matka Gladys Dawson zpívala v kostele, který rodina navštěvovala. Otec Ronnieho učil hrát na kytaru, mandolínu, basovou kytaru a bicí. Ronnie navštěvoval Southwestern Bible Institute ve Waxahachie, ale byl vyloučen za kouření cigaret (podobně jako před ním Jerry Lee Lewis, který byl vyloučen za to, že vkrádal boogie-woogie do chvalozpěvů). Poslouchal rock’n’roll a přihlásil se do místní talentové soutěže pořádané Future Farmers of America, kterou nakonec vyhrál.

V roce 1956 založil svou první kapelu Ronnie Dee & The D Men. Pravidelně vystupovali v rozhlasové show Big D Jamboree v Dallasu. První nahrávka skupiny, verze písně Jacka Rhodese „Action Packed“, byla vydána koncem roku 1958 na značce Back Beat. Tuto skladbu nahrál např. i Johnny Dollar. Na b. straně byla skladba „I Make The Love“. Dawsonův hlas působil dojmem, že je o několik let mladší, než kolik mu doopravdy v té době bylo. Jejich druhá nahrávka „Rockin‘ Bones“, připisovaná Ronniemu, byla vydána v roce 1959 a opět propadla. Vyšla na značce Rockin’ Records. Přestože cestoval po celostátním turné společně s Gene Vincentem a objevil se v televizi, jeho nahrávky nezískaly více než regionální úspěch. V letech 1957 až 1960 vystupoval s dobře zavedenou western & swing skupinou The Light Crust Doughboys. Vydal s nimi jeden singl, kde na harmoniku jim hrál Delbert McClinton. Poté podepsal smlouvu jako sólový zpěvák na značce Swan Dicka Clarka. Clark se ho pokusil prosadit jako idola teenagerů a dokonce se objevil v American Bandstand, než vypukl skandál s payolou (tj. nezákonná praxe placení komerční rozhlasové stanici za přehrání písně, aniž by stanice platbu zveřejnila). Ačkoliv jeho popové singly „Hazel“ a „Summer’s Comin'“ dosáhly v Pittsburgu určité popularity, Dawson se později těchto nahrávek zřekl. V roce 1961 nahrál singl na Columbia Records („Do Do Do“/“Who’s Been Here“), pod pseudonymem Commonwealth Jones – přezdívka, ze které Ronnie nebyl příliš nadšený.

Ronnie se vrátil do Texasu a začal pracovat jako kytarista a bubeník na nahrávacích sessions v produkci Majora Billa Smithe. Zmiňme např. skladby „Hey! Baby“ Bruce Channela nebo „Hey Paula“ dua Paul and Paula. V polovině 60. let se přidal k vokální skupině The Levee Singers založené na folkové hudbě. Spolu s nimi nahrál tři LP desky. Na konci 60. let skupinu opustil a založil country rockovou kapelu Steel Rail, která v 70. letech vystupovala v texaských klubech. Natočil také znělky a reklamy pro různé produkty a rozhlasové stanice v regionu.

V 80. letech 20. století objevil znovu zájem o rockabilly hudbu zejména díky revivalu „Rockin‘ Bones“ od skupiny The Cramps. To vedlo Dawsona k prvnímu turné po Velké Británii v roce 1986. Přijetí publika ho uchvátilo. Zněl čistěji a divočeji než kterýkoli z jeho současníků z 50. let a předvedl energičtější show. Začal nahrávat nový materiál pro No Hit Records. To byla značka britského fanouška rockabilly, Barryho Koumise, která byla ve Spojených státech amerických pronajata firmou Crystal Clear Records. Na značce No Hit vydal také reedici svých nahrávek z 50. a počátku 60. let na 16-ti skladbovém LP s názvem Rockin‘ Bones (1987), jehož prodlouženou verzi na 2 CD vydala Crystal Clear v roce 1996. Z jednoho z úspěšných alb Just Rockin’& Rollin‘ jmenujme např. skladby „Veronica“ a „Tired Of Travellin'“ včetně titulní skladby.

V roce 1998 byl uveden do Rockabilly Hall Of Fame. Když jeho kariéra začala přinášet značné výnosy, začaly Dawsona trápit zdravotní problémy. Rakovina hrtanu vyžadovala odpočinek a chemoterapii, ale neúnavný umělec pokračoval ve výkonech tak často, jak jen mohl. V únoru 2003 mu lékaři sdělili, že se rakovina rozšířila do jeho plic. Ronnie Dawson zemřel v Dallasu 30. září 2003 ve věku 64 let.

Video
Vybrané singly

Action Packed/I Make The Love (listopad 1958, Back Beat)
Congratulations To Me/Rockin‘ Bones (září 1959, Rockin‘ Records)
Hazel/Ain’t That A Kick In The Head (prosinec 1959, Swan)
Summer’s Comin’/Decided By The Angels (květen 1960, Swan)
My Big Desire/How Can We Tell Her (1961, Maverick)
*Do Do Do/Who’s Been Here (listopad 1961, Columbia)
Love Don’t Need No Reason/Alpine Winter (1965, Charay)
Make Me Your Man/Ribbons And Roses (1965, Sandeb)
*Tied Down/Jump And Run (duben 1966, Banner)
Slenderella/Slenderella (Alternative) (2019 Back Beat)
Boy Next Door/Rockin‘ Boppin‘ Fever (Rock-A-Billy Record Co.)

* jako Commonwealth Jones

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram