Ray Harris

Ray Harris se narodil jako Homer Raymond Harris 7. září 1927 ve venkovské komunitě Mantachie, státu Mississippi, několik mil severně od Tupela. Během hospodářské krize vyrůstal v chudobě. V dětství trpěl astmatem. Vyrostl na poslechu Grand Ole Opry.

Když Rayovi bylo 17 let, vstoupil do amerického letectva a stal se cvičným seržantem. V roce 1953 se Harris oženil se svou dětskou láskou Mary Nell, se kterou měl dvě dcery. Přestěhovali se do Memphisu, kde Ray po nocích pracoval ve Firestone Tire Company, továrně na výrobu pneumatik a začal hrát country hudbu v rádiu. Ve stejné továrně byli zaměstnáni Bill Black a jeho bratr Johnny. Jednoho dne, v září 1954, pozval Bill Harrise, aby se zúčastnil nahrávání, kde Elvis Presley nahrával píseň „Good Rockin‘ Tonight“. Tento druh hudby byl pro Raye neznámým, ale před koncem Elvisova session se stal na rockabilly hudbě závislým. A tak Harris založil kapelu vedenou talentovaným kytaristou Waynem Cogswellem, který se do Memphisu přestěhoval z Connecticutu. Každý večer zkoušeli a začali spolu psát písně, které nabídli Jacku Clementovi ve Fernwoodu a Lesteru Biharimu v Meteoru. Nenalezli reakci, v kterou doufali, a tak Harris a jeho skladatelský partner oslovili Sama Phillipse ze společnosti Sun Records.

První singl u Sun, „Come On, Little Mama“/„Where’d You Stay Last Nite“, byl nahrán 20. června 1956 a vydán 24. září. Skladba „Greenback Dollar, Watch And Chain“ se stala A-stranou Rayova druhého a zároveň posledního singlu. Na b. straně singlu vyšla píseň „Foolish Heart“. Během Harrisova působení u Sun Records byly vydány pouze dva singly, ale od té doby se objevily některé demosnímky jako „Love Dumb Baby“, „I’m Winning Now“ a „Lonely Wolf“, které zůstaly v trezorech až do druhé poloviny 70. let. Jeho kytarista Cogswell nahrál „My Love Song“ jako Wayne Powers. Oba singly se staly jedním z nejlepších a nejsyrovějších rockabilly, jaké kdy byly na Sun nebo na jakékoli jiné značce v 50. letech vydány. Bohužel zaznamenaly pouze místní úspěch. Smůlou pro Raye byla, že v době, kdy vyšlo „Greenback Dollar“, věnoval Sam Phillips téměř veškerou svou pozornost Jerrymu Lee Lewisovi.

Poté, co hrál v Sun studiu na sólovou kytaru na několika seancích (např. může být slyšet na relacích Jimmyho Wagese), se Harris rozhodoval pro jinou kariéru. Pro sebe jako zpěváka neviděl žádnou budoucnost a cítil, že by mohl být producentem. Chtěl založit vlastní nahrávací společnost, ale neměl kapitál. Spolu s dalšími dvěma absolventy Sun, Billem Cantrellem a Quintonem Claunchem, navštívil majitele obchodu s deskami Joea Cuoghiho, což nakonec vedlo k založení labelu Hi Records. Na konci 50. a začátkem 60. let se tak Ray stal úspěšným producentem spoluzakládajícím label Hi v Memphisu.

První vydání Hi v prosinci 1957 bylo „Tootsie“/„You Are My Sunshine“ od Carla McVoye, bratrance Jerryho Lee Lewise. Vzbudilo to větší zájem, než mohl rodící se label unést. Objednávky přicházely záplavou, ale platby nepřicházely včas. V dubnu 1958 byla deska prodána Samu Phillipsovi (za 2 600 $) k opětovnému vydání na jeho značce Phillips International. Až do poloviny roku 1959 nebylo jisté, zda je Hi Records schopné se uživit. Pak Rayův starý kamarád Bill Black, který byl vyhozen plukovníkem Tomem Parkerem z Elvisovi kapely, řekl, že chce založit vlastní kombo. Vzniklo tak instrumentální Bill Black’s Combo. První singl komba „Smokie (Part 2)“, produkovaný Harrisem, se stal okamžitým úspěchem (# 17 pop, # 1 R&B) a počátek celkem devatenácti umístění v žebříčku (pop) pro skupinu. V té době již fungující Hi Records na solidních finančních základech pokračovalo v produkci a vydávání mnoha hitových desek během 60. let od Ace Cannona, Gene Simmonse, Jerryho Jaye a dalších. Ray po deseti letech skončil s nahráváním a v roce 1970 prodal svůj podíl ve společnosti Williemu Mitchellovi, těsně předtím, než se objevila největší hvězda Hi, Al Green.

Ray se vrátil do Tupela, koupil farmu a pak založil stavební firmu. V polovině 70. let Harris a Sam Phillips otevřeli studio Trace v Tupelo se závazkem Playboy Records, ale dohoda selhala a Harris přišel o značné množství peněz. V tomto okamžiku se Harrisova dcera provdala za Phillipsova mladšího syna Jerryho, ale po neúspěchu Trace Recording nebyl Ray vůbec nadšený ze svého nového tchána. Své první album I’m Gonna Rock Some More natočil Harris v roce 1979. Kolem roku 2002 nahrál album Raw-n-Rockin‘ na svém vlastním labelu pro internetový prodej. Krátce před svou smrtí chtěl dát dohromady umělce Sun and Hi Records na společné turné po Spojeném království. Harris sám se však nikdy neobjevil živě před evropským publikem. Zemřel 13. listopadu 2003 v Mooreville, Mississippi, ve věku 76 let. Byl americkým country a rockabilly hudebníkem, zpěvákem, kytaristou, skladatelem a hudebním producentem.

Video

Vybrané singly

Come On, Little Mama / Where’d You Stay Last Nite (září 1956, Sun Records)
Greenback Dollar, Watch And Chain / Foolish Heart (červen 1957, Sun Records)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram