Marvin Rainwater

Marvin Karlton Percy se narodil 2. července 1925 ve Wichitě, státu Kansas v USA. Stal se americkým country a rockabilly zpěvákem a skladatelem. V druhé polovině 50. let měl na kontě několik hitů, mj. „Gonna Find Me A Bluebird“ nebo „Whole Lotta Woman“. Posledně jmenovaný se dostal až na samý vrchol žebříčku singlů ve Velké Británii. Byl známý tím, že na jevišti nosil na sobě kostýmy domorodého Američana a prohlašoval, že je původem Cherokee (ve skutečnosti jen ze čtvrtiny).

Jeho rodiče byli Stella Rainwater a Cicero Percy. Marvin se jako dítě učil hrát na klavír namísto toho, aby s otcem poslouchal vysílání Grand Ole Opry. Na klavír však přestal hrát poté, co jako dospívající přišel o část svého pravého palce při pracovní nehodě. Původně se školil na veterináře. V námořnictvu během druhé světové války začal zkoušet hraní na kytaru.

Jeho oblíbencem byl Roy Acuff a proto začal psát a hrát písně. Se svými bratry hrál na koncertech kolem Virginie. Rád nosil koženou bundu (jelenicovou) a čelenku. Jako umělecké jméno si vzal původní příjmení své matky za svobodna, Rainwater. Vycházející kytarista Roy Clark s ním spolupracoval a společně natočili pár demo snímků pro 4 Star Records. Jednu z jejich country písní „I Gotta Go Get My Baby“ nazpívala popová zpěvačka Teresa Brewer a proměnila ji v hit. Dalšími singly byly „Hearts‘ Hall Of Fame“ a „Albino (Pink Eyed Stallion)“. Majitel 4 Star Records Bill McCall prodal mastery nahrávací společnosti Coral Records.

Velký zlom v Marvinově kariéře v hudebním průmyslu nastal, když vystoupil v show Arthura Godfreyho. Vyhrál první místo v jeho talentové soutěži. Bylo to 9. května 1955. Ve stejném roce dostal ve Springfieldu na několik let pravidelnou roli v televizním pořadu ABC Ozark Jubilee. Podepsal smlouvu s MGM Records a nahrál sérii skladeb pro tuto značku, např. „Hot And Cold“, „Mr. Blues“ nebo „Get Off The Stool“. Jeho všestrannost ho dovedla až k nahrávání rockabilly. Jedna z jeho prvních písní country, které natočil, byla „Gonna Find Me A Bluebird“, kterou i sám napsal. Vyšla v roce 1957 a stala se velkým country-pop hitem. Skladba ho dostala jako jednoho z prvních country zpěváků na trh popu. Dostala se na 3. místo country a na 18. místo pop žebříčku. Prodalo se jí přes milion výlisků a Marvinovi vynesla jeho první zlatou desku. Ve stejném roce vydal duet s Connie Francis „The Majesty Of Love“ a také se jí prodalo přes milion kopií. Jeho další singl „So You Think You Got Troubles“ se stal úspěšným pokračováním v country žebříčku, nikoliv však v popovém. Dalším výrazným hitem se stala skladba „Whole Lotta Woman“, kterou si Rainwater sám napsal. Vyšplhala se na 1. místo britského žebříčku, kde vytrvala tři týdny v dubnu a květnu 1958. Druhým britským singlem se stala píseň „I Dig You Baby“, která se dostala v červnu 1958 na 19. místo tamního žebříčku. Další „Nothin‘ Needs Nothin‘ (Like I Need You)“ se do britského žebříčku nedostala vůbec, ovšem ho vrátila do country žebříčku ve Spojených státech. Rainwater natáčel a vystupoval po zbytek 50. let. Dokonce v roce 1959 získal další tři zlaté desky za skladby „My Love Is Real“, „My Brand Of Blues“ a „Half Breed“. Posledně jmenovaná byla cover verzí zpěváka John D. Loudermilka. Ve stejném roce natočil další jeho cover verzi s názvem „The Pale Faced Indian“. Skladba zůstala bez povšimnutí, dokud ji nenatočil zpěvák Don Fardon a později Paul Revere & The Raiders (pod odlišným názvem „Indian Reservation“), jejich verze se staly hitem.

Marvin nahrál řadu písní se svou mladší sestrou Patty Rainwater. Vydali skladby jako „Down In The Cellar“, „Two Fools In Love“, „Crazy Love“ nebo „Because I’m A Dreamer“. Marvinův hlas (zpíval silným, drsným barytonem) se začal v roce 1960 měnit a na hlasivkách mu vznikly mozoly. V důsledku toho se s MGM Records rozešli. Odešel na krátkou dobu do důchodu, aby si jeho hlas odpočinul. Poté sporadicky nahrával pro britskou značku Warwick Records, ačkoli nezaznamenal u ní žádný hit. Nicméně za zmínku stojí skvělá rockabilly nahrávka z roku 1961 s názvem „Boo Hoo“, kterou Marvin zazpíval nezaměnitelným hlasem. Na kytaru ho doprovázel Link Wray se svou skupinou The Raymen. V 60. letech nahrával pro několik dalších společností, např. Warner Bros, United Artists, Sonet a další. Dokonce založil i vlastní nahrávací značku Brave Records.

V 70. letech se u Rainwatera vyvinula rakovina hrdla, ze které se pomalu zotavil. Poté se odstěhoval do Aitkinu, státu Minnesota. Občas se objevil na festivalech rockabilly v Evropě a následně byl uveden do Rockabilly Hall of Fame. Zemřel na selhání srdce 17. září 2013 v Minneapolis. Bylo mu 88 let. Měl pět dětí, Jimmyho a Judie z prvního manželství se ženou Charline; Wadeho, Coru Lee a Barbie s druhou ženou Barbarou.

Video
Vybrané singly

Tea Bag Romeo/Tennessee Houn‘ Dog Yodel (1955, MGM)
I Gotta Go Get My Baby/Daddy’s Glad You Came Home (1955, Coral)
Albino (Pink-Eyed) Stallion/Sticks And Stones (1955, MGM)
Dem Low Down Blues/Where Do We Go From Here (1956, MGM)
Hot And Cold/Mr. Blues (1956, MGM)
What Am I Supposed To Do/Why Did You Have To Go And Leave Me (1956, MGM)
Get Off The Stool/Sometimes I Feel Like Leaving Town (1956, MGM)
Gonna Find Me A Bluebird/So You Think You’ve Got Troubles (1957, MGM)
My Brand Of Blues/My Love Is Real (1957, MGM)
The Majesty Of Love/You, My Darlin‘ You (1957, MGM, s Connie Francis)
Whole Lotta Woman/Baby, Don’t Go (1958, MGM)
Two Fools In Love/Because I’m A Dreamer (1958, MGM, s Patty Rainwater)
I Dig You Baby/Moanin‘ The Blues (1958, MGM)
Nothin‘ Needs Nothin‘ (Like I Need You)/(There’s Always) A Need For Love (1958, MGM)
Let Me Live Again/Can I Count On You (1958, MGM, s Patty Rainwater)
Lonely Island/Born To Be Lonesome (1958, MGM)
Love Me Baby (Like There’s No Tomorrow)/That’s When I’ll Stop Loving You (1959, MGM)
Half-Breed/A Song Of New Love (1959, MGM)
The Valley Of The Moon/Young Girls (1959, MGM)
Gonna Find Me A Bluebird/Wayward Angel (1960, MGM)
Hard Luck Blues/She’s Gone (1960, MGM)
Hey Good Lookin’/Do It Now (1961, Star-Dale)
I Can’t Forget/Boo Hoo (1961, Warwick)
Tough Top Cat/(There’s A) Honky Tonk In Your Heart (1961, Warwick)
It Wasn’t Enough/That Little House (1963, Brave)
Tainted Gold/I Gotta Go To Get My Baby (1964, Hilltop)
Bad Girl/Saw Your New Love Today (1965, Brave, s Billem Guessem)
It Wasn’t Enough/My Old Home Town (1965, United Artists)
Oklahoma Hills/Wedding Rings (1968, Brave, s Patty Rainwater)
Let Me Live Again/I Love My Country (1970, Warner Bros)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram