Marty Wilde

Marty Wilde se narodil jako Reginald Leonard Smith 15. dubna 1939 v Blackheath, v Londýně. Vyrůstal v Greenwich, jihovýchodně od Londýna. Byl synem profesionálního vojáka. Marty poslouchal skifflového zpěváka Lonnie Donegana. To ho přimělo naučit se hrát na ukulele a jednoduché akordy na kytaru. V roce 1957 ho rock´n´roll a rockabilly ovlivnily do té míry, že začal vystupovat pod jménem Reg Patterson. Když si ho všiml umělecký manažer Larry Parnes, dal mu snadno zapamatovatelné jméno Wilde. Křestní jméno Marty použil ze stejnojmenného filmu z roku 1955. Záhy na to podepsal smlouvu u britské nahrávací společnosti Philips Records.

Martyho doprovodnou kapelou se stali The Wild Cats. Původním seskupením této skupiny byli Big Jim Sullivan na sólovou kytaru, Tex Makins na basovou kytaru, Tony Belcher na doprovodnou kytaru, Alan LeClair na piano a Bobby Woodman na bicí. Toto seskupení setrvalo pohromadě několik měsíců. Sullivan a Belcher se dali dohromady s Brianem Lockingem, který hrál na basovou kytaru a s Brianem Bennettem, který hrál na bicí. Tento kvartet se stal známějším seskupením a kromě Martyho doprovázeli mj. Eddie Cochrana a Gene Vincenta během jejich anglického turné.

Martyho první singl „Honeycomb“ z roku 1957 propadl. Na b. straně byla skladba „Wild Cat“. Nezpíval pouze rock´n´rollové písně, ale i balady. V létě 1958 nazpíval cover verzi skladby Jody Reynoldse „Endless Sleep“ (4. místo v Top Five), kterou odstartoval šňůru svých hitů. Jmenujme např. skladbu „Donna“ od Ritchie Valense, „A Teenager In Love“ od skupiny Dion and the Belmonts a „Sea Of Love“, kterou napsal Phil Phillips. Vlastní skladba „Bad Boy“ se stala výrazným hitem. Všechny jeho cover verze byly dobré, v případě „Endless Sleep“ lze říci, že byla pravděpodobně lepší nežli originál. Ale nedostatek vlastního materiálu se ukázal jako velká nevýhoda. Ačkoliv se Martyho cover verze amerických skladeb dále umisťovaly v žebříčcích, soupeřily s originály a do poloviny šedesátých let se Marty snažil dosáhnout alespoň Top 20. Jmenujme vypalovačky např.: „Splish Splash“, „Blue Moon Of Kentucky“, „Put Me Down“, „Pretend“, „High School Confidential“ nebo „Apron Strings“. Výrazněji se Wilde prosadil ještě v roce 1961 se skladbou „Rubber Ball“ a v roce 1962 s „Jezebel“.

Marty vystupoval i ve filmech (např. Jet Storm z roku 1959, The Hellions z roku 1961 nebo What A Crazy World z roku 1963). Pravidelně se objevoval na TV show BBC 6.5 Special a stal se stálým umělcem sobotních populárních pořadů Oh, Boy! a také Boy Meets Girl. Na těchto show se potkal s budoucí ženou Joyce Barker, která zpívala ve skupině The Vernons Girls. Jejich známost byla veřejně známá. Ale Martyho popularita coby teenagerského idola začala po svatbě upadat. Hlavním důvodem již kromě zmiňovaného chybějícího hitu byl i nový sound merseybeatu. Poté se částečně vydal do zábavního průmyslu a začal vystupovat v muzikálech a filmech.

V druhé polovině šedesátých a v první polovině sedmdesátých let měl Wilde úspěch také jako autor textů. V sedmdesátých letech si změnil hudební žánr ke glam rocku a začal si říkat Zappo. Vydal několik singlů, které se nikdy neumístily v žebříčcích, a krátce na to přešel zpět k rock and rollové muzice opět pod jménem Marty Wilde. V osmdesátých letech se ze svého syna Rickyho neúspěšně pokoušel vytvořit pěvecký idol teenagerů. Dcera Kim se naopak vlastním přičiněním stala velmi úspěšnou interpretkou. Marty jako skladatel písní a nahrávací producent pro ni organizoval šňůru hitů.

V roce 2007 oslavil Marty Wilde padesát let v hudebním průmyslu na turné a vyšla mu kompilace jeho hitů.

Video
Vybrané singly

Honeycomb/Wild Cat (1957, Philips)
Sing Boy Sing/Oh Oh I´m Falling In Love Again (1958, Philips)
Endless Sleep/Her Hair Was Yellow (1958, Philips)
My Lucky Love/Misery´s Child (1958, Philips)
No One Knows/The Fire Of Love (1958, Philips)
Donna/Love-a Love-a (1959, Philips)
A Teenager In Love/Danny (1959, Philips)
Sea Of Love/Teenage Tears (1959, Philips)
Bad Boy/It’s Been Nice (1959, Philips)
Johnny Rocco/My Heart And I (1960, Philips)
The Fight/Johnny At The Crossroads (1960, Philips)
I Wanna Be Loved By You/Angry (1960, Philips)
Rubber Ball/Like Makin‘ Love (1961, Philips)
Hide And Seek/Crazy Dream (1961, Philips)
Jezebel/Don’t Run Away (1962, Philips)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram