Mac Curtis

Mac Curtis se narodil jako Wesley Erwin Curtis, Jr. dne 16. ledna 1939 ve Fort Worth, státu Texas. Byl americkým zpěvákem a kytaristou rockabilly a rock’n’rollu. Vyrůstal se svými prarodiči nedaleko svého rodiště, v městečku Olney. Jeho strýc působil v místní western swingové kapele. Mac začal hrát na kytaru v roce 1951 ve svých dvanácti letech, s hraním základních akordů mu pomáhal farmář, což byl jejich soused. Mac se zúčastnil několika místních talentových soutěží. Na jedné z nich vyhrál 15 dolarů.

V roce 1954 se jeho rodina přestěhovala do Weatherfordu, také ve státě Texas. Zde založil svou skupinu společně se dvěma spolužáky, bratry Jimem a Kenem Galbraithovými. Jejich oblíbení umělci byli Big Joe Turner, Little Richard nebo Chuck Berry. Skupina hrávala na školních akcích, ale během jedné z těchto akcí bylo jejich vystoupení ukončeno z důvodu sexuálně nasvědčujícím pohybům na pódiu. Nicméně skupina dále hrávala na různých místních koncertech a na ulicích za peníze. V roce 1955 přišel zlom, když jim byla nabídnuta nahrávací smlouva u firmy King Records. Zde na jaře 1956 natočili svůj první singl s názvem „If I Had Me A Woman“. Krátce na to uslyšel skupinu diskžokej Alan Freed a pozval ji, aby zahrála na jeho vánočním rozhlasovém pořadu. V rychlém sledu následovaly i další singly: „Grandaddy‘s Rockin‘“, „You Ain‘t Treatin‘ Me Right“ nebo „Say So“. Nahrávky skupiny jsou zajímavé tím, že se na nich objevují jako na jedněch z prvních vůbec, bicí. Mac vystupoval s mnoha umělci té doby, např. The Moonglows, The Cadillacs, Shirley And Lee, Screamin‘ Jay Hawkinsem nebo George Hamiltonem IV. Byl to jeden z největších vrcholů Curtisovy kariéry. Ovšem Mac se v roce 1957 vrátil do Weatherfordu, aby dokončil školu. Následně vstoupil do armády a během působení v armádě se v Soulu, v Jižní Koreji stal rozhlasovým diskžokejem.

Po svém návratu z vojny v roce 1960 pokračoval na jihu USA v práci jako DJ v rádiu. Dále i nahrával skladby a vydal několik alb převážně ve stylu country. V roce 1968 vydal album s názvem The Sunshine Man, které se dostalo na 35. místo country žebříčku. Jak v sedmdesátých letech popularita stylu rockabilly rostla, začal nahrávat s Ray Campim a podepsal smlouvu u Rollin‘ Rock Records, kterou založil Ronnie Weiser (americký producent původem z Itálie).

V roce 1970 měl Curtis dva hity v country žebříčku Billboard. Jedním z nich byla skladba „Early In The Morning“ (35. místo) a druhým byla píseň „Honey, Don‘t“ (43. místo). Mac Curtis vystupoval i po celá 80. a 90. léta, později už jen příležitostně. Byl uveden do Rockabilly Hall Of Fame. Zemřel dne 16. září 2013 ve věku 74 let na následky zranění utrpěných při autonehodě, která se stala o měsíc dříve.

Video
Vybrané singly

If I Had Me A Woman/Just So You Call Me (1956, King Records)
Granddaddy’s Rockin‘/Half Hearted Love (1956, King)
You Ain’t Treatin‘ Me Right/The Low Road (1956, King)
That Ain’t Nothin’t But Right/Don’t You Love Me (1956, King)
Say So/I’ll Be Gentle (1957, King)
What You Want/You Are My Very Special Baby (1958, King)
Little Miss Linda/Missy Ann (1958, King)
Come Back Baby/No Never Alone (1960, Felsted Records)
Singing The Blues/Soho (1962, Le Cam Records)
Dance Her By Me (One More Time)/You’re The One (1962, Dot Records)
Honey Don’t/Today’s Teardrops (1970, Epic)
Early In The Morning/When The Hurt Moves In (1970, GRT Records)
Ducktail/Sidetrack Mama (1972, Rollin‘ Rock Records)

Vybraná alba

Sunshine Man (1969, Epic Records)
Early In The Morning (1970, GRT Records)
Ruffabilly (1973, Rollin‘ Rock Records)
Good Rockin‘ Tomorrow (1975, Rollin‘ Rock Records)
Rocke Me (1978, Rollin‘ Rock Records)
Rockin‘ Mother (1979, Radar Records)
Truckabilly (1981, Hot Rock Records)
Rockabilly Uprising (1997, Hightone Records/HMG)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram