Link Wray

Link Wray se narodil roku 1930 ve městě Dunn v Severní Karolíně Lillie M. Norrisové a Fredericku Lincolnu Wrayovi. Link je napůl indián, pochází z indiánského kmene Shawnee. V osmi letech slyšel poprvé zvuk kytary od potulného kolotočáře a bluesmana, černocha jménem Hambone. Později se se svou rodinou přestěhoval do Norfolku ve Virginii, kde jeho otec dostal práci v námořní loděnici. V roce 1950 vstoupil Link do armády a byl veteránem ve válce v Koreji, kde onemocněl tuberkulózou, která ho nakonec stála jednu plíci. Doktoři mu sdělili, že už nebude moci někdy znovu zpívat. A tak se Link soustředil na hraní na kytaru. Navzdory tomu na svých výjimečných vokálních číslech projevoval silný hlas a rozsah odpovídající např. zpěváku Clarence „Frogman“ Henrymu.

V roce 1956 se jeho rodina přestěhovala do Washingtonu, D. C. Po propuštění z armády zformoval Wray se svými bratry Dougem a Vernonem a s kamarády Shorty Hortonem a Dixie Nealem skupinu Lucky Wray and The Lazy Pine Wranglers, později známější jako Lucky Wray and The Palomino Ranch Hands. Hráli hlavně country a western swing několik let až vystoupili v živém TV pořadu Milt Grant´s House Party ve Washingtonu, D. C. jako domácí kapela. První nahrávky udělali v roce 1956 pro Starday Records. Při TV show doprovázeli mnoho umělců, např. Fatse Domina nebo Rickyho Nelsona.

Na živém vystoupení ve Fredericksburgu přišli s majestátní působivou 12-taktovou bluesovou instrumentálkou pod názvem „Rumble“, kterou původně nazvali „Oddball“. Skladba se stala okamžitým hitem s živým publikem, které požadovalo tu noc skladbu ještě čtyřikrát. I když se nahrávacímu producentovi Archie Bleyerovi z Cadence Records skladba nelíbila, nakonec ji kvůli protestu jeho nevlastní dcery nahrál. Dostala se na 16. místo žebříčku Billboard. Název skladby je slangově potyčka mezi gangy. Hrozivý zvuk a její název vedl k zákazu na některých rádiových stanicích. Přesto se stala obrovským hitem nejen ve Spojených státech, ale také ve Velké Británii, kde ovlivnila zejména Petera Townshenda ze skupiny The Who. Wray vyvinul agresivní zkreslený zvuk, který měl vliv také na Jimi Hendrixe, Jeffa Becka, Neila Younga, Marca Bolana nebo Boba Dylana.

S několika novými demosnímky dostala skupina tříletý kontrakt u firmy Epic. Měla několik dalších hitových instrumentálek v 50. a 60. letech, např.: „Rawhide“/“Dixie Doodle“, „Ace of Spades“, „Jack The Ripper“ nebo „The Shadow Knows“. Tři z jeho nahrávek nesou jména amerických indiánů „Shawnee“, „Comanche“ a „Apache“. Skladbu „Apache“ složil Jerry Lordan a stala se hitem britské skupiny The Shadows. Po Wrayových počátečních hitech měla jeho kariéra i období odchodů do „důchodu“ následovanou obnovenou popularitou, zejména v Evropě. Na začátku 70. let přesídlil do Arizony se svým bratrem Vernonem a poté v polovině 70. let do San Francisca. Jezdil na turné a na konci 70. let nahrál dvě alba s umělcem retro-rockabilly Robertem Gordonem. Od 80. let vydal reedice starých hitů, ale i nový materiál. Doprovázen holandskou skupinou skládající se z Erica Geeverse na basu a Roba Louwerse na bicí, uskutečnil Wray turné po Evropě a Austrálii. Obvykle byl na turné doprovázen svou ženou Olive Julie a od konce 90. let i svým cestovním manažerem Johnem Tynanem. Linkova poslední nahrávka byla v roce 2000 „Barbed Wire“.

Link Wray zemřel 5. listopadu 2005 ve svém domě v Copenhagenu. Bylo mu 76 let. Pohřben byl 18. listopadu na místním hřbitově kostela. Jeho hudba se objevila v mnoha filmech, včetně Pulp Fiction, Desperado, Den Nezávislosti, Dvanáct opic, Stín nebo Růžoví plameňáci. Byl čtyřikrát ženatý a měl devět dětí. Jeho jméno bylo uvedeno jako jedno ze sta nejlepších kytaristů všech dob magazínem Rolling Stone. Stal se členem Síně slávy rockabilly (Rockabilly Hall of Fame). 8. června 2006 byl uveden do Native American Music Hall of Fame.

Video
Vybrané singly

Rumble/The Swag (duben 1958, Cadence)
Rawhide/The Dixie-Doodle (leden 1959, Epic)
Comanche/Lillian (červen 1959, Epic)
Slinky/Rendezvous (říjen 1959, Epic)
Ain’t That Lovin‘ You Babe/Mary Ann (říjen 1960, Epic)
Jack The Ripper/The Stranger (červenec 1961, Rumble)
El Toro/Tijuana (srpen 1961, Epic)
Rumble Mambo/Hambone (březen 1963, Okeh)
The Black Widow/Jack The Ripper (dubern 1963, Swan)
Week End/Tumpike USA (září 1963, Swan)
Good Rockin‘ Tonight/I’ll Do Anything For You (únor 1965, Swan)
The Batman Theme/Alone (1966, Swan)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram