Kenny Parchman

Kenny Parchman se narodil jako Kenneth W. Parchman 15. ledna 1932 poblíž města Jackson v Madison County, státu Tennessee do vesnické komunity umístěné mezi pozdějšími oporami hudby nazvané Memphis a Nashville. Od mládí poslouchal muziku z rádia. Nebylo to také dlouho před tím, než mu jeho hrdí rodiče zajistili malou kytaru. Ve skutečnosti ho matka učila hrát první improvizovaná sóla na kytaru.

Před Vánoci v roce 1944 se stala tragédie, když jim jejich malý dům vyhořel a Kennův otec utrpěl vážná zranění, která brzy poté měla za následek jeho smrt. Rodina neměla nic, ale příbuzní a přátelé rodiny v místní komunitě zahájila sbírku přes noviny The Jackson Sun. Výsledná suma vyrostla na 1103,87 $ a s pomocí známých brzy rodina obydlela nově postavený čtyřpokojový dům. Zde Kenny vyrůstal a dostal vzdělání v místní škole. Později se dal dohromady se skupinou složenou z chlapců ze školy. Brzy začali hrát v místních hospodách a tanečních zábavách.

Poté byl Kenny odveden do armády a následně v roce 1955 byl ze služby propuštěn. Pracoval jako řidič náklaďáku převážející peníze a po večerech hrával muziku po místních klubech. V této době přišel do kontaktu s mladým talentovaným hráčem na piano Jerry Lee Smithem. Hráli spolu šest nebo osm měsíců, dokud Smithe k sobě nepřizval Carl Perkins. Ale brzy se Smith opět vrátil ke Kennymu, protože mu matka zakázala cestovat na turné kvůli smrti jeho otce při automobilové nehodě.

Kennyho skupinu tvořilo mnoho rozličných muzikantů, jakými byli George Sykes nebo R. W. Stevenson na kontrabas, Elmo, Bobby Cash nebo Kennyho bratr Ronnie na bicí, Jerry Lee „Smoochy“ Smith na piano. Kenny hrál na kytaru a zpíval hlavní vokály. Díky známosti Smithe s Perkinsem podepsali kolem srpna 1956 smlouvu se Sun Records. Kenny se skupinou zašli do malého studia na 706 Union a začali hrát muziku. Sam Phillips si zejména vážil jejich skladeb „Love Crazy Baby“ a „I Feel Like Rocking“, ale nakonec se rozhodl desku nevydat. Důvod nebyl nikdy vysvětlen, ale skladby se později staly kultovní klasikou, zejména v Evropě a byly nahrávány řadou revivalových skupin.

Kenny se s kapelou vrátil do studia Sun 5. ledna 1957 na druhou nahrávací frekvenci. Vystřelil svou první verzi své vlastní napsané skladby „Treat Me Right“ a druhou verzi „Love Crazy Baby“. Historie se opět opakovala a nahrávky nebyly vydány. Kenny se vracel do studia při různých příležitostech v roce 1957, buď nahrát novou skladbu nebo předělat dřívější nahrávky. Většina jeho skladeb byla v tomto období jeho vlastní kompozicí, ale jednu píseň nenapsal, nesla název „You Call Everybody Darling“. Byla to skladba Sama Martina, Bena Traceho a Clema Wattse a byla prvně publikována v roce 1946. Stala se hitem No. 1 pro Ala Traceho and his Orchestra v roce 1948.

V červenci 1957 obdržel Parchman pozvání od Jimmyho Martina, aby nahrával pro jeho novou značku Jaxon, situovanou v Jacksonu, státu Tennessee. Jimmy Martin byl místní hudebník a měl dobrý sluch pro současný zvuk. A tak Kenny u něho vydal singl „Treat Me Right“/“Don’t You Know“. Na nahrávce „Don’t You Know“ spolu s Kennym zpívá i jeho bratr Ronnie. Na konci roku 1957 a začátkem roku 1958 šel zpět do Sun studia na předposlední nahrávání, aby znovu vydal několik skladeb. Nahrál zde i novou píseň „Tennessee Zip“. V roce 1958 dostal další nabídku k nahrávání na značce LU od Lonnieho Blackwella. Vydal psničku „Get It Off Your Mind“ a instrumentální skladbu „Satellite Hop“.

Poslední návštěvu Sun studia učinil 5. října 1959, kdy nahrál dvě skladby. První byla další verze skladby „Treat Me Right“ a druhou jeho oblíbená „You Call Everybody Darling“. V roce 1997 Kenny vážně onemocněl a byl přinucen strávit měsíc v nemocnici. Doma se o něho starala rodina a vlastní zdravotní sestra. Bohužel 2. června 1999 v Madisonu, státu Tennessee, po šesti letech dlouhé nemoci, Kenneth Parchman skonal. Zanechal po sobě svou druhou ženu Lorene s dcerou Alicí a synem Mikem.

Video
Vybrané singly

Coils Crazy Baby (Sun Records, 10. září 1956)
I Fell Like Rockin‘ (Sun Records, 10. září 1956)
Treat Me Right (Sun Records, 5. leden 1957)
You Call Everybody Darling (Sun Records, 1957)
Get It Off Your Mind (Sun Records, 10. dubna 1957)
Treat Me Right (Jaxon 504, červenec 1957)
Don’t You Know (Jaxon 504, červenec 1957)
You Call Everybody Darling (Sun Records, 7. srpen 1957)
Treat Me Right (Sun Records, 7. srpen 1957)
Tennessee Zip (Sun Records, 1958)
Love Crazy Baby (Sun Records, 1958)
Satellite Hop (LU, 1958)
Love Dump Baby (Sun Records, 1959)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram