Johnny Dollar

Johnny Dollar se narodil 8. března 1933 v Kilgore, státu Texas jako John Washington Dollar, Jr. Byl pátým z šesti dětí Johna a Nellie Mae Morgan „Millie“ Dollarových. Johnny navštěvoval školu v Kilgore, ve Fredricksburgu. Poté v Texasu navštěvoval vojenskou akademii Schreiner Military Academy.

V sedmnácti letech vstoupil do námořnictva, kde získal touhu zpívat a vystupovat na jevišti. Dollar se přestěhoval na začátku 50. let do Dallasu, kde pracoval na ropném poli v nákladní dopravě a v dřevařské firmě. Nakonec ho to táhlo jen k hudbě. Prvním doloženým singlem byla „No Memories“ / „Walking Away“, který v srpnu 1958 vydala značka D Records. Tu vlastnil Pappy Daily. Singl propadl. Na této značce vydal ještě tři singly, které se také neujaly. Poté našel práci jako DJ v Louisianě a v Novém Mexiku. Tam i zpíval ve skupině The Texas Sons. Následně začal v polovině 50. let vystupovat v rozhlasové show Louisiana Hayride pro stanici KWKH.

V roce 1961 mu vyšly další singly na značkách End a Winston. Opět se skladby neujaly. Pak hrál ve skupině Light Crust Doughboys. Brzy se však vrátil do Dallasu, kde začal hrát ve vznešeném stylu rockabilly. Ve spolupráci s promotérem Ed McLemorem a textařem Jackem Rhodesem natočil Johnny několik skladeb, např. „Green-Eyed Cat“, „Rockin‘ Bones“, „Action Packed“, „Slim Jim Baby“, „Heart Appeal“, „Lovin‘ Up A Storm“, „Rock‘n‘roll War Dance“, „Car Coat Baby“ nebo „Honey Bee Love“. Vystupoval na oblíbených pódiích, např. v Big D Jamboree a nahrával demo snímky pro jiné zpěváky. Natočil živou skladbu Jerry Lee Lewise „Great Balls Of Fire“ nebo v podání Elvise známou „Jailhouse Rock“. Bohužel v té době nebyly singly vydány (vyšly až v roce 1997) a tak brzy opustil hudební kariéru. Začal pracovat jako pojišťovací makléř v Oklahomě. Jeho nahrávky ve stylu rockabilly ovlivnily později zpěváka tohoto stylu Ronnie Dawsona.

V roce 1964 se však setkal se zpěvákem country Rayem Pricem. Toto setkání vedlo k podpisu smlouvy u Columbia Records. Během druhé poloviny šedesátých let měl řadu country hitů pro Dot Records, Date Records a Chart Records. Mezi nimi byly hity jako „Big Rig Rollin‘ Man“ (U.S. Country No. 48, 1968) a „Big Wheels Sing For Me“ (U.S. Country No. 65, 1969). Jeho nejprodávanějším albem bylo Johnny Dollar z roku 1968. Umístilo se na 41. místě v žebříčku US Billboard Country Albums.

V 70. letech Johnny produkoval skladby jiným umělcům, mezi kterými byli mj. Jimmy Dickens, Teddy Nelson a skupina The New Coon Creek Girls. Dollar se oženil a rozvedl celkem čtyřikrát. Po čtvrtém rozvodu začal trpět depresemi. To vedlo k tomu, že začal pít hodně alkohol. V pozdější době dostal rakovinu hrtanu. Operace, které podstoupil, mu definitivně zničily schopnost zpívat. Navíc se nemoc vrátila, což vedlo k tomu, že dne 13. dubna 1986 spáchal sebevraždu. Byl americkým muzikantem country a rockabilly.

Video
Vybrané singly

No Memories/Walking Away (1958, D Records)
Crawling Back To You/What A World Of Difference (1961, D Records)
Lonesome Trains/West Texas (1962, D Records)
His Eyes/Little One (1961, End Records)
Lumber Jack/The Man On The Hill (1962, Winston)
Tear-Talk/Big Red (1966, Columbia)
Stop The Start (Of Tears In My Heart)/You Ain‘t Wrong (1966, Columbia)
Windburn/Crazy Eyes (1966, Dot)
Your Hands/Don‘t Take My Future From Me (1967, Dot)
The Wheels Fell Off The Wagon Again/Watching Me Losing You (1967, Date)
Everybody‘s Got To Be Somebody/Did You Talk To Him Today? (1967, Date)
Do-Die/Forever Is Over (1968, Date)
Big Rig Rollin‘ Man/I‘ve Got To Stay High (1968, Chart)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram