John Leyton

John Dudley Leyton se narodil 17. února 1936 ve Frinton-on-Sea v Essexu ve Velké Británii. Jeho rodiče již v šoubyznysu podnikali. Jeho otec byl vlastníkem několika kin a divadel a jeho matka hrála na londýnské scéně pod jménem Babs Walters. Jeho rodiče se seznámili v divadle Daly’s Theatre v Londýně, kde se jeho matka objevila v představení Flora Dora. Rodina žila ve Frintonu až do doby, kdy Johnovi bylo šest let. Právě v této době se jeho rodiče rozvedli a Johna začali vychovávat příbuzní.

V sedmi letech byl převezen na internátní školu v Severním Walesu a později do Buckinghamshire. Nakonec se vrátil k otci a nevlastní matce do Severního Londýna. Ve třinácti letech začal studoval na Highgate School a po ukončení státní služby studoval herectví. Jeho první hlavní herecká role byla v portrétu Ginger v Granada TV 1960 adaptaci Biggles, která mu přinesla velkou sledovanost mladých fanynek a vedla k vytvoření jeho fanouškovského fan klubu. Leyton byl přesvědčen svým manažerem Robertem Stigwoodem, aby se zúčastnil konkurzu na zpěváka pro nahrávacího producenta Joe Meeka. Následně John nazpíval cover verzi skladby „Tell Laura I Love Her“, kterou proslavil Ricky Valance ve Velké Británii nebo Ray Peterson ve Spojených státech. Johnova skladba vyšla na značce Top Rank. V roce 1961 však byla značka Top Rank převzata společností EMI, která následně vydala Leytonovy nahrávky na značce HMV (His Master’s Voice). Právě EMI již vydala verzi stejné písně od Ricky Valanceho. Leytonova verze byla proto stažena z prodeje, zatímco verze Valanceho dosáhla prvního místa na britském žebříčku.

Druhý singl „The Girl On The Floor Above“ vyšel na HMV, ovšem nebyl úspěšný. Joe Meek proto na jeho další session spojil síly se skladatelem Geoffem Goddardem a hudebním aranžérem a dirigentem Charlesem Blackwellem. Jejich výsledkem vznikla skladba „Johnny Remember Me“. Ta se stala Leytonovým prvním velkým hitem. Shodovala se s jeho hereckou rolí v populárním televizním seriálu Harpers West One, ve kterém hrál zpěváka jménem Johnny Saint Cyr. Ve skladbě ho doprovázela skupina The Outlaws a singl se v srpnu 1961 vyšplhal až na 1. místo britského žebříčku (kde pobyla celé tři týdny) i přesto, že byla nahrávka rozhlasovou stanicí BBC zakázána kvůli textu o smrti. Píseň napsal Geoff Goddard a produkoval Joe Meek. Jeho dalším úspěšným singlem se stala skladba „Wild Wind“, která se dostala na 2. místo britského singlového žebříčku. Později se držela i na nižších pozicích. Album The Two Sides Of John Leyton vyšlo na konci roku 1961. Nejlepší skladbou z něho byla „Thunder And Lightning“.

Dne 15. dubna 1962 vystoupil Leyton na koncertě v londýnském Wembley. Ale v roce 1963 spolupráce Leytona s Joe Meekem skončila. Tato okolnost v kombinaci s rozmachem britské beatové scény Leytona sesadila z hudební scény, ačkoli dostával dostatek práce jako herec v televizi a filmu. Přesto se John pokoušel prosadit se svou novou doprovodnou skupinou The LeRoys, avšak žádného významného úspěchu v žebříčcích již do začátku roku 1964 nedosáhl. Ještě ve stejném roce byl na turné jako hlavní hvězda, kde mu předskokany dělala skupina The Rolling Stones. Velmi rychle se však ukázalo, že Stones byly populárnějšími. A tak Leyton s velkou důstojností opustil svoji pěveckou kariéru, aby se více soustředil na hraní.

Během šedesátých let se stal John Leyton známým v televizi a filmech. V roce 1962 hrál sám sebe ve filmu Dicka Lestera It’s Trad, Dad! (v USA pod názvem Ring-A-Ding Rhythm a u nás vysílaný dokonce v ČT jako Jazzová revue), ve kterém zazněl jeho nejnovější singl „Lonely City“. Ve filmu The Great Escape (Velký útěk) z roku 1963 hrál návrháře tunelů Willie Dickese, jedna z pouhých tří postav, které se úspěšně dostaly na svobodu. Leyton také nahrál singl k filmu John se objevil v letech 1964 ve filmech Guns At Batasi (Pušky v Batasi) nebo Every Day’s A Holiday. V roce 1965 s Frankem Sinatrou a Trevorem Howardem ve filmu Von Ryan’s Express (Von Ryanův Expres). A v roce 1969 v Krakatoa, East Of Java (Krakatoa, na východ od Jávy), kde hrál návrháře potápěčského zvonu. V letech 1966 až 1967 hrál odborníka na demolice jako hlavní roli v americkém televizním seriálu o špionáži ve druhé světové válce, válečném dramatu s názvem Jericho.

Na začátku 70. let se vrátil do Velké Británie a bohužel neúspěšně se pokusil znovu zahájit svoji pěveckou kariéru. V roce 1973 podepsal nahrávací kontrakt s nahrávací společností York Records. Vydal singl „Dancing In The Graveyard“/“Riversong“.a album s prostým názvem John Leyton. V roce 1964 vydal cover verzi Kevina Johnsona „Rock ‚n‘ Roll (I Gave You The Best Years Of My Life)“ vydaný ve Velké Británii, ale bez velkého úspěchu. V polovině 70. dostal roli v televizním seriálu ITV televize s názvem The Nearly Man. Herecké role však koncem 70. let ubývaly a začátkem 80. let již nebyl v show byznysu aktivním. V 90. letech však začal jezdit na koncertní turné Solid Gold Rock’n’Roll Show, kde vystupoval s umělci jako byli Marty Wilde nebo Joe Brown. Na podzim 2004 měl turné, na kterém vystoupili i Showaddywaddy, Freddy Cannon a Craig Douglas.

Leyton se vrátil i k herectví a v roce 2005 si zahrál ve filmu Colour Me Kubrick, kde hlavní roli hrál John Malkowich. V květnu 2006 nahrál píseň „Hi Ho, Come On England“ a přepracování písně Jeffa Becka „Hi Ho Silver Lining“. V roce 2008 měl John malou roli ve filmu Telstar: The Joe Meek Story, biografickém filmu o Joe Meekovi, ve kterém hrál Leytona herec Callum Dixon.

Video
Vybrané singly

Tell Laura I Love Her/Goodbye To Teenage Love (1960, Top Rank)
The Girl On The Floor Above/Terry Brown’s In Love With Mary Dee (1960, HMV)
Johnny Remember Me/There Must Be (1961, Top Rank)
Wild Wind/You Took My Love For Granted (1961, Top Rank)
Son, This Is She/Six White Horses (1961, His Master’s Voice)
Lone Rider/Heart Of Stone (1962, His Master’s Voice)
Lonely City/It Would Be Easy (1962, His Master’s Voice)
Down The River Nile/I Think I’m Falling In Love (1962, His Master’s Voice)
Lonely Johnny/Keep On Loving You (1962, His Master’s Voice)
Cupboard Love/Land Of Love (1963, His Master’s Voice)
I’ll Cut Your Tail Off/The Great Escape (1963, His Master’s Voice)
On Lovers Hill/Lovers Lane (1963, His Master’s Voice)
Beautiful Dreamer/I Guess You Are Always On My Mind (1963, His Master’s Voice)
Make Love To Me/Missing You (1964, His Master’s Voice)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram