Jimmy Bowen

Jimmy Bowen se narodil jako James Albert Bowen 30. listopadu 1937 v Santa Rica, v Novém Mexiku. Když Jimmymu bylo osm let, jeho rodina se přestěhovala do Dumasu, státu Texas. Je americkým hudebním producentem a bývalým zpěvákem rockabilly. Je absolventem univerzity Wharton School Of Business v Pensylvánii a držitelem titulu MBA s vyznamenáním z Belmontské univerzity. Žije se svou ženou Ginger ve Phoenixu, státu Arizona.

Jimmy rád sportoval a stal se atletem. Získal stipendium na West Texas State University. Začal se více také zajímat o hudbu. Na této univerzitě založil v roce 1955 svou první hudební skupinu pojmenovanou The Serenaders společně s Buddy Knoxem (kytara, zpěv) a Donnie Lanierem (sólová kytara). Jimmy hrál na kontrabas a střídal se s Buddym ve zpěvu. Později změnili jméno na The Orchids. Následně se k nim přidal Don Mills na bicí a stali se rockabilly kapelou. Skupina nahrávala své session ve studiu Normana Pettyho v Clovisu, v Novém Mexiku. Zde je na bicí doprovázel Dave Alldred. Bowen začal nahrávat jako teenager v roce 1956. Jeho první skladbou v dubnu 1956 byla „I’m Stickin‘ With You“ jako b. strana singlu „Party Doll“ od Buddy Knoxe. Obě skladby napsal Knox společně s Bowenem. Singl vyšel na značce Triple-D Records. Později skladby vyšly ve dvou samostatných singlech u Roulette Records. Píseň „I’m Stickin‘ With You“ se dostala na 14. místo žebříčku Billboard Hot 100 (nahrávka „Party Doll“ dokonce na první místo). Singlu se prodalo milion výlisků a byl oceněn zlatou deskou. Následně se Alex Rafael přidal ke skupině jako hráč na basovou kytaru. Skupina mění jméno na The Rhythm Orchids.

Knox odešel na vojnu a Bowen přijal zaměstnání u Roulette Records jako umělec a producent. Jeho dalšími singly byly „Warm Up To Me Baby“, „Don’t Tell Me Your Troubles“, „Cross Over“ nebo „By The Light Of The Silvery Moon“.

Kariéra Bowena coby zpěváka neměla velký úspěch ani dlouhého trvání. Rozhodl se ovšem zůstat v hudebním průmyslu jako producent. Na začátku 60. let si ho v Los Angeles najal Frank Sinatra jako producenta u Reprise Records. Jimmy měl velký talent v nahrávání, dohlížel na hudební kariéru umělců, měl hity jak pro Sinatru, tak i pro Deana Martina, Sammy Davise Jr. nebo Berta Kaempferta. Produkoval také pro Nancy Sinatrovou a Lee Hazlewooda.

V polovině roku 1968 založil Bowen nezávislou gramofonovou společnost Amos Records, která fungovala až do roku 1971. Z Los Angeles přesídlil v roce 1977 do Nashvillu, státu Tennesse, kolébky country music. Působil u MCA Records, Warner Brothers, Elektra nebo Capitol Records. Produkoval skladby umělcům, kterými byli např. Glenn Campbell, Kenny Rogers, Hank Williams Jr., The Oak Ridge Boys nebo Kim Carnes. V roce 1983 pomohl Conway Twittymu s albem Merry Twismas. Jimmy produkoval i filmové soundtracky, jeho první byl v roce 1970 pro film Vanishing Point, který vyšel o rok později. Další hudbu k filmům složil pro filmy Smokey And The Bandit II (1980), The Slugger’s Wife (1985) a divadelní hru Big River (1988).

Video
Vybrané singly

Party Doll/I’m Stickin‘ With You (1956, Triple-D) – A strana Buddy Knox
I’m Stickin‘ With You/Ever Lovin‘ Fingers (1957, Roulette)
Warm Up To Me Baby/I Trusted You (1957, Roulette)
Don’t Tell Me Your Troubles/Ever Since That Night (1957, Roulette)
Cross Over/It’s Shameful (1957, Roulette)
I’m Keeping You/Can She Kiss (1958, Roulette)
By The Light Of The Silvery Moon/The Two Step (1958, Roulette)
My Kind Of Woman/Blue Moon (1958, Roulette)
Wish I Were Tied To You/Always Faithful (1958, Roulette)
You’re Just Wasting Your Time/Walkin‘ On Air (1959, Roulette)
Oh Yeah! Oh Yeah! Mm Mm/Your Loving Arms (1960, Roulette + Sonet)
It’s Against The Law /Teenage Dreamworld (1961, Capehart)
Somebody To Love/Don’t Drop It (1961, Crest)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram