Jack Scott

Jack Scott se narodil v Kanadě a vyrůstal v Detroitu. Scott poslouchal Hanka Williamse, který ho i ovlivnil Není příliš mezi posluchači známé, že Jack měl více nahrávek umístěných v žebříčku než Eddie Cochran a Gene Vincent dohromady. Jack se stal rock’n’rollovou hvězdou.

Jack Scott se narodil jako Giovanni Dominico Sacfone Jr. 24. ledna 1936 ve Windsoru, Ontariu v Kanadě. Jeho otec byl vynikajícím kytaristou. Když bylo Jackovi osm let, dostal od svého otce kytaru, který ho naučil na ni hrát. V Jackových deseti letech se rodina přestěhovala do Hazel Parku, předměstí Detroitu, státu Michigan. Jako nejstarší ze sourozenců byl nucen pomáhat rodině. Vypomáhal v různých brigádách: obsluha benzíny, pochůzkář, později jako řidič náklaďáku atd.

Ve věku 18 let (1954) zformoval skupinu The Southern Drifters. Nahráli skladby „Baby She’s Gone“ a „You Can Bet Your Bottom Dollar“. Skupinu vedl tři roky. V roce 1957, když mu bylo 21 let, s ním Joe Carlton podepsal smlouvu na sólového zpěváka. Carlton byl šéfem A&R (Artists and repertoire) v ABC-Paramount Records. Scottovy první strany pro ABC-Paramount v roce 1957 představily hluboké sloučení country a rocku. Tři singly z roku 1957 včetně žhavé „Two Timin‘ Woman“ byly oblastně dobré (v Detroitu a Clevelandu), ale národně neuspěly díky nedostatku propagace.

V roce 1958 se Carlton rozhodl vybudovat svou vlastní nezávislou značku, a tak vyplatil Scottův kontrakt a podepsal s ním novou smlouvu. Dovolil mu nahrávat s jeho stálou skupinou z Detroitu. Nahráli skladbu „Greaseball“, která pojednává o jeho příteli, který byl uvrhnut do vězení. Scott nahrál přejmenovanou verzi této písně pod názvem „Leroy“. Tato skladba se 9. června 1958 dostala do pop žebříčku Billboard na 25. místo. Když o několik měsíců později přetočil jeden diskžokej desku na druhou stranu na píseň „My True Love“, okamžitě se tato stala národním hitem a dostala se na 3. místo žebříčku. V žebříčku Top 40 vydržela celých patnáct týdnů.

Poté vyšlo Jackovo první album, které neslo prostý název Jack Scott. Jedno z jeho prvních alb nahrané ve stereu obsahovalo mix balad a rockabillyových skladeb, z nichž 10 sám zkomponoval: „Save My Soul, With Yoru Love“, „Leroy“, „No One Will Ever Know“, „Geraldine“, „Indiana Waltz“, „I Can’t Help It“, „Midgie“, „My True Love“, „The Way I Walk“, „I’m Dreaming Of You“ a „Goodbye Baby“. Všechny písničky napsal sám Jack Scott až na „No One Will Ever Know“ (Force-Rose), „I Can’t Help It“ (Williams) a „Indiana Waltz“ (Rose). Na většině skladeb ho doprovázela vokální skupina The Chantones.

Od února do května 1959 sloužil Scott v armádě Spojených států. Po návratu z vojny vydal Carlton jeho „The Way I Walk“ a „Midgie“, z nichž první jmenovaná se dostala na 35. místo pop žebříčku Billboard. Skladba „Goodbye Baby“ byla posledním hitem (#8) u Carltona.

Koncem roku 1959 koupila firma Top Rank Records smlouvu od Carltona. U této značky si oblíbil komerční úspěchy s velkými baladami. Jeho první singl u této značky byl „What In The World’s Come Over You“, který se stal jeho pátým hitem v roce 1960. O pár měsíců později následoval další Top 10 hit „Burning Bridges“ (#3). Další dva roky měl hity na nižších pozicích než předchozí, např. „Oh, Little One“ nebo „It Only Happened Yesterday“ (oba #38)

V roce 1961 podepsal Scott smlouvu s Capitol Records, ale ani jeden ze tří singlů se neumístil do Top 40. Nakonec podepsal smlouvu na své hlavní a poslední nahrávací období u RCA Victor. Nahrával v Nashvillu a na začátku také na pobočce RCA u Groove Records. V roce 1964 vydal čtyři singly u Groove a tři v roce 1965 u RCA Victor. Přestože jeho nahrávky v tomto období byly podstatně bližší country, byl vždycky považován výhradně za zpěváka rokenrolu. V roce 1966 pobýval doma se svou rodinou a přáteli v Detroitu. Začátkem 70. let vystoupil na koncertu v Detroitu. V roce 1977 se účastnil největšího revivalového turné rockabilly v Anglii. V roce 1993 vyšla 5 CD krabice jeho nahrávek z let 1957 až 1965 od Bear Family. V roce 2011 byl uveden do Canadian Songwriters Hall Of Fame.

Jack Scott zemřel na srdeční selhání, čtyři dny po masivním infarktu 12. prosince 2019 ve Warrenu, ve státě Michigan. Bylo mu 83 let.

Video
Vybrané singly

Baby, She’s Gone/You Can Bet Your Bottom Dollar (1957, ABC Paramount)
Two Timin‘ Woman/I Need Your Love (1957, ABC Paramount)
Leroy/My True Love (1958, Carlton)
Geraldine/With Your Love (1958, Carlton)
Save My Soul/Goodbye Baby (1958, Carlton)
I Never Felt Like This/Bella (1959, Carlton)
The Way I Walk/Midgie (1959, Carlton)
There Comes A Time/Baby Marie (1959, Carlton)
Baby, Baby/What In The World’s Come Over You (1959, Top Rank Int.)
Oh, Little One/Burning Bridges (1960, Top Rank Int.)
What Am I Living For/Indiana Waltz (1960, Guaranteed)
Cool Water/It Only Happened Yesterday (1960, Top Rank Int.)
Go Wild Little Sadie/No One Will Ever Know (1960, Guaranteed)
Old Time Religion/Patsy (1960, Top Rank Int.)
Strange Desire/My Dream Come Truc (1961, Capitol)
One Of These Days/Steps One And Two (1961, Capitol)
Grizzily Bear/Cry, Cry, Cry (1962, Capitol)
Sad Story/I Can’t Hold Your Letters (1962, Capitol)
Burning Bridges/What In The World’s Comes Over You (1963, Capitol)
There’s Trouble Brewin‘/Jingle Bells Slide (1963, Groove)

Vybraná alba

Jack Scott (1959, Carlton)
What Am I Living For (1959, Carlton)
I Remember Hank Williams (1960, Top Rank)
The Spirit Moves Me (1960, Top Rank)
What In The World’s Come Over You? (1960, Top Rank)
Burning Bridges (1964, Capitol)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram