Jack Earls

Jack Earls, americký country a rockabilly zpěvák se narodil 23. srpna 1932 ve Woodbury, státu Tennessee. Jeho rodina se přestěhovala do Nashvillu, poté do Manchesteru, státu Tennessee, kde vyrůstal na farmě v rodině se sedmi dětmi. Již jako dítě zpíval a v 16 letech začal hrát na kytaru. V 17 letech se přestěhoval do Memphisu za svým bratrem Herbem a v roce 1949 tam založil svou první kapelu.

V roce 1950 se oženil a narodily se mu děti, čímž musel hraní v kapele dočasně omezit. V roce 1954 založil novou kapelu s kytaristou Johnnym Blackem (bratr Billa Blacka). Kapela hrála country a hillbilly v místních barech a motorestech. V polovině roku 1955 tato kapela nahrála demo v nahrávacím studiu Sama Phillipse, „A Fool For Lovin‘ You“ (napsal sám Earls). Phillips projevil zájem, ale řekl mu, že si bude muset najít novou doprovodnou kapelu. Black přešel na kontrabas, Warren Gregory se chopil sólové kytary a Danny Wahlquist se přidal na bicí.

Jejich první nahrávání přineslo hotovou verzi „Lovin‘ You“, ale také představilo nový originál, nazvaný „Hey Jim“, který se Phillipsovi pro A-stranu líbil ještě víc. Pak Earls přinesl další originální píseň, která se Phillipsovi pro jeho debut líbila ještě lépe než „Hey Jim“, skladbu „Slow Down“. Phillips vydal skladbu „Slow Down“ na své vlastní značce Sun Records pod názvem Jim Earls & the Jimbos a píseň se stala regionálním hitem. Skladba se dobře prodávala a Jack získal 2.500 $ na licenčních poplatcích. Po úspěchu nahrávky nebyl však Earls schopen koncertovat kvůli rodinným povinnostem. Plány na druhý singl ztroskotaly. Uskutečnila se nejméně čtyři sessions, ale nic nebylo vydáno. Earls nebyl ve skutečnosti schopen pracovat se svými nahrávkami, měl denní práci v koloniální pekárně a v Palms Clubu vystupoval jen o víkendech. Earls podepsal smlouvu se Stars Inc., ale zúčastnil se pouze jednoho krátkého turné. Jeho největší vystoupení přišlo v době, když v Memphisu začala slavná Grand Ole Opry. Zde v roce 1956 Earls zahrál „A Fool For Lovin’ You“ a „Crawdad Hole“. Naproti tomu ostatní chráněnci Stars Inc. jako Johnny Cash, Warren Smith a Charlie Feathers pracovali pět nebo šest nocí v týdnu, chodili do rozhlasových stanic, navštěvovali otevírání obchodů s nahrávkami a svou hudební kariéru považovali za zaměstnání na plný úvazek. Earls nahrál několik dalších písní pro Sun, ale ty byly vydány až o mnoho let později.

Earlsova smlouva se Sun vypršela kolem září 1966, přestože mu byly do té doby nabídnuty smlouvy společnostmi Meteor a King. Earls odmítl nahrávat, i když občas vystupoval v Memphisu, dokud se s rodinou nepřestěhoval v roce 1966 do Detroitu. Tam pracoval pro Chrysler Motors a přijal práci jako řidič kamionu. V 70. letech nahrál několik dalších singlů pro Olympic Records. Žádný z nich v té době nepřitahoval pozornost, ale později byly znovu vydány na značce Bear Family Records. V 90. letech si Earls všiml rostoucího zájmu o rockabilly v Evropě a odcestoval do Velké Británie, kde se stal hvězdou festivalu country revival. Do roku 2000 koncertoval po Evropě a Spojených státech amerických.

Video
Vybrané singly

Slow Down/A Fool For Lovin’ You (1956, Sun)
Mississippi Man/Take Me To That Place (1973, Ry-Ho)
She Sure Can Rock Me/Crawdad Hole (1975, Olympic)
Roll Over Beethoven/Take Me To That Place (1976, Olympic)
Call Me Shorty/Mississippi Man (1976, Olympic)
Flip Flop and Fly/Rock Bop (1976, Olympic)
My Little Mama/Game Of Love (1998, Enviken)
Take Me To That Place/Come On Little Mama (s Ray Harrisem) (2001, Norton)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram