Hayden Thompson

Hayden Thompson se narodil 5. března 1938 v Booneville, státu Mississippi. Je americkým zpěvákem, skladatelem a hudebníkem rockabilly, rock’n’rollu a country. Oba jeho rodiče byli hudebníci, otec hrál na kytaru a matka na harmoniku. Od rodičů dostal Hayden ve svých pěti letech kytaru, na kterou se rychle naučil hrát. Hudba byla jeho velkým zájmem. Jeho oblíbeným žánrem bylo country a blues.

Na střední škole založil Thompson skupinu The Southern Melody Boys. Jejich jediná nahrávka pocházela z rozhlasové relace v roce 1954 v Hamiltonu v Alabamě. „I Fell The Blues Coming On“, na b. straně „Act Like You Love Me“ vyšlo na místní značce Von Records v roce 1955. Nazpíval ji sám Hayden a zajistila jim další vystoupení v rozhlasové show The Louisiana Hayride.

Thompson se poté připojil k The Dixie Jazzlanders, kteří cestovali po Mississippi na podporu uvedení filmu Rock Around The Clock do kin. Následovalo krátké období s kapelou The Slim Rhodes, než se Thompson přestěhoval do Memphisu v Tennessee s nadšením sledovat vývoj v Sun Records po úspěchu Elvise Presleyho. Své první sessions tam nahrál v létě 1956, i když nic nevyšlo. O několik měsíců později se vrátil a nahrál verzi písně „Love My Baby“ od Juniora Parkera, za kterou stáli členové týmu, včetně tehdy neznámého Jerryho Lee Lewise. Majitel Sun Records, Sam Phillips, píseň vydal až po devíti měsících v září 1957 na značce Phillips International, sesterském labelu Sun. Než byl singl vydaný, Thompson nahrál další session pro Sun („Rockabilly Gal“, „Fairlane Rock“, „Blues, Blues, Blues“ a další). Thompson koncertoval na podporu Sun spolu se Sonnym Burgessem a Billy Lee Rileym. Následující rok se Thompson znovu přestěhoval, tentokrát do Chicaga, státu Illinois, kde získal rezidenci Tally Ho Club.

Po dalších singlech pro B.E.A.T. Records, „Tom Thumb“ a Profile Records, „Whatcha Gonna Do“ si vysloužil účinkování na WGN Barn Dance. Po nahrávce „Queen Bee“ z roku 1962 na Arlen Records byl najatý, aby hrál v domácí kapele v novém chicagském country místě, Rivoli Ballroom. Ve snaze uchvátit mainstreamové country publikum nahrál singl „16,88“ pro Kapp Records. Ta se prodávala dostatečně a zajistila mu nabídku nahrát debutové album. Album Here’s Hayden Thompson vyšlo v roce 1966.

Na počátku 70. let nahrál několik singlů pro label Nashville North, ale nakonec opustil hudební průmysl a začal pracovat na plný úvazek jako řidič limuzíny. Znovu se objevil v polovině 80. let a stal se pravidelným účinkujícím na turné rockabilly revival. Charley Records vydalo jeho album Booneville Mississippi Flash v roce 1985. Další alba byla vydána, hlavně různými evropskými nahrávacími společnostmi, v průběhu tří desetiletí. Mezi ně patřilo např. The Time Is Now vydané na švédském labelu Sunjay v roce 1990. Jeho poslední album Hayden Thompson vydané v roce 2007 je jedním z jeho nejlepších. Hayden Thompson byl uveden do Rockabilly Hall Of Fame.

Video
Vybrané singly

I Feel The Blues Coming On/Act Like You Love Me (listopad 1955, Von)
Love My Baby/One Broken Heart (září 1957, Phillips International)
Dream Love/Tom Thumb (1960, B.E.A.T.)
Watcha Gonna Do/Summer’s Almost Over (srpen 1961, Profile)
Queen Bee/Pardon Me (červen 1963, Arlen)
I’ll Kiss You Again/Tell Me That’s The Way It Will Be (1966)
Here We Go Again/16:88 (leden 1966, Kapp)
Eighteen Yellow Roses/And She Said (červen 1966, Kapp)
If It’s Alright/Girl From Arkansas (září 1967, Brave)
Don’t Let It Trouble Your Mind/I Need All The Help I Can Get (1970, Nashville North)
Long Black Train [Stereo]/Long Black Train [Mono] (1971, Nashville North)
Your Mamma Don’t Dance/If It’s Alright (1973, Extremely Brave)
You’re Right I’m Left She’s Gone/Blue Moon Of Kentucky (1973, Extremely Brave)
Fairlane Rock/Blues Blues Blues (1976, Sun)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram