Hasil Adkins

Hasil Adkins se narodil 29. dubna 1937 v Boone Country, Západní Virginii, kde strávil celý svůj život. Byl nejmladším z deseti dětí otce Wid Adkinse (byl horníkem) a matky Alice Adkinsové. Bydleli v chatě pronajaté místní uhelnou společností.

Adkins vyrůstal v chudobě v době Velké hospodářské krize. Svůj neobvyklý životní styl odrážel ve své hudbě. Svoji kariéru začal v 50. letech v improvizovaném studiu ve svém domě poblíž Madisonu v Západní Virginii. Byl ovlivněn zejména Jerry Lee Lewisem a Elvisem Presleym. Natočil skladbu „I‘m Happy“. Začal vystupovat v místních klubech a začal používat přezdívku The Haze.

Hasil měl rád maso, zejména drůbež. Což bylo i časté téma jeho skladeb. V 60. letech vydal svou první oficiální nahrávku u místní malé značky Air Records. Singl nesl název „She‘s Mine/Chicken Walk“. Následovaly další jeho pozoruhodné písně (např.: „No More Hot Dogs“), ačkoliv se jim v té době nedostávalo příliš pozornosti. Výraznější byla skladba „She Said“, kterou natočil u značky Jody Records.

V 70. letech pomalu přecházel od rockabilly ke country music, kdy vydal sám několik vlastních nahrávek. Stalo se téměř tradicí, že kopii každého alba poslal současným prezidentům Spojených států. Jeho strava obsahovala také velké množství kávy, alkoholu a cigaret. Sám ale tvrdil, že jsou pro něho jen tři důležité věci: dívky, kytary a automobily. Za ta léta ho přivedly všechny tři věci do problémů. V roce 1957 při vyjížďce se třemi kamarády do hor měli nehodu u nedalekého rybníka. Řidič zemřel a Adkins utrpěl trvalé zranění zad. V roce 1983 byl s přítelkyní, jejíž matka Adkinse nahlásila policii ze znásilnění své dcery. Následně byl obviněn ze sexuálního útoku třetího stupně, i když dívka tvrdila, že čin byl konsensuální. V říjnu téhož roku došlo mezi ním a žárlivým manželem k přestřelce. Nikdo nebyl zraněn, ale Adkins byl obviněn z nedovoleného držení brokovnice a strávil pět měsíců ve vězení.

Vzhledem k sexuálním tématům byla jeho tvorba vydána až v 80. letech (kromě Západní Virginie). Nově získaná popularita mu zajistila kultovní sledovanost, založila značku Norton Records a pomohla odhalit žánr známý jako psychobilly. Americká punkrocková skupina The Cramps natočila jeho skladbu „She Said“, což mu zajistilo nové fanoušky. V roce 1993 vydala psychobilly skupina Flat Duo Jets jeho skladbu „Let Me Come In“ na značce Norton Records.

Zatímco byla hudba jeho vášní, objevil se i v televizním a filmovém průmyslu. Zahrál si sám sebe jako pouličního hudebníka ve filmu The Heart Is Deceitful Above All Things nebo ve filmu Die You Zombie Bastards! Adkins trpěl maniodepresivní psychózou, nespavostí a dalšími duševními chorobami. Nikdy se neoženil. Dne 15. dubna 2005 byl záměrně přejet čtyřkolkou na dvorku svého domu, kterou řídil jeden teenager. O jedenáct dní později, 26. dubna 2005 byl nalezen mrtvý ve svém domě. Bylo to dva dny před jeho 68. narozeninami.

Byl americkým zpěvákem, skladatelem a multiinstrumentalistou. Zpíval a hrál žánry rock‘n‘roll, country, blues a častěji rockabilly. Vzhledem ke svému neobvyklému hraní a stylu zpěvu je často uváděn jako příklad tzv. outsiderové hudby. Zpravidla vystupoval jako jeden člověk v kapele (tzv. one man show). Hrál na kytaru a na bubny současně.

Video
Vybrané singly

She‘s Mine/Chicken Walk (1962, Air Records)
My Home Town/Memories Of Kennedy (1963, Avenue Records)
The Hunch/She‘s Gone (1963, Roxie Records)
She Said/Is This The End (1964, Jody Records)
Get Out Of My Car/D.P.A. Blues (1966, Avenue)
She‘s Still Gone/The Slow Hunch (196?, Avenue)
Duncens/Jenny Lou (196?, Avenue)
She‘s Gone/Your The Reason (1975, A.R.C.)
The Blues Walked In/Kathy (1975, A.R.C.)
Sally Wally Woody Waddy Weedy Wally/Miami Kiss (1990, Norton)
Santa Claus Boogie/Blue Christmas (1993, Norton)
Boo Boo The Cat/Mathilda (1993, Norton)
Chicken Shake/She‘s Mine (1994, Norton)
Seasick Cruise/Chocolate Milk Honeymoon (1997, Norton)

Vybraná alba

The Wild Man (1987, Norton)
Moon Over Madison (1990, Norton)
Peanut Butter Rock And Roll (1990, Norton)
Live In Chicago (1992, Bughouse)
Look At That Caveman Go!! (1993, Norton)
Achy Breaky Ha Ha Ha (1994, Norton)
What The Hell Was I Thinking (1998, Fat Possum / Turnstile)
Drinkin‘ My Life Away (2003, Shake It Records)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram