Gene Summers

Gene Summers se narodil 3. ledna 1939 v Dallasu, státu Texas. Zpíval rockabilly a rock‘n‘roll. Mezi jeho nahrávky patří „School Of Rock‘n‘Roll“, „Straight Skirt“, „Nervous“, „Alabama Shake“, „Twixteen“ nebo „Gotta Lotta That“. Jeho nejprodávanější singl nesl název „Big Blue Diamonds“.

V roce 1957 vystudoval střední školu Duncanville High School a začal navštěvovat vysokou školu Arlington State College (dnes University of Texas at Arlington). Ještě téhož roku založil svou rockabilly skupinu, kterou pojmenoval The Rebels. Ve skupině hrál kytarista James McClung, bubeník Jerry Mann a kontrabasista Benny Williams. Vystupovali na Joe Bill‘s Country Picnic v KRLD-TV, kde byli spatřeni skladatelem Jedem Tarverem. To vedlo k podepsání smlouvy u nově založené firmy Jan Records.

Jejich první nahrávka byla vydána 1. února 1958 jako Gene Summers & His Rebels. Summers se stal populárním s b. stranami prvních singlů, které nesly název „Straight Skirt“/“School Of Rock‘n‘ Roll“ (Jan No. 11-100) a „Nervous“/“Gotta Lotta That“ (Jan No. 102). V klubu s názvem 1-2-3 Club ve východním Dallasu hrál Gene společně s The Rebels. V jejím novém složení byli kytarista James McClung, baskista Jack Castleberry, bubeník Charlie Mendias a pianistka Codine Craft. Když se Codine vdala, odešla z kapely a nahradil ji pianista C.W. Kendall. Ten přišel ze skpiny The Big Beats.

Summers opustil skupinu The Rebels a v dubnu 1961 založil novou pod názvem Gene Summers & The Tom Toms. Jedno z prvních vystoupení měli ve Fort Worth, státu Texas s legendárním bluesmanem Elmorem Jamesem. V květnu skupina zahájila turné po Spojených státech společně s Chuckem Berrym. Na konci roku 1961 však seskupení opustili dva členové (Eddie Hill a Joel Colbert). Ke skupině The Tom Toms přijal Summers basistu Davida A. Martina a dalšího nového člena. Byl jím Summersův bývalý bubeník z klubu 1-2-3 Club Charlie Mendias. Připojil se i původní kytarista The Rebels James McClung, který předtím Genovi napsal klasiku „School Of Rock‘n‘Roll“. Dále se přidal i kytarista Glenn Keener a saxofonista Melvin Robinson, kterého brzy nahradil Jesse Lopez (mladší bratr zpěváka Trini Lopeze).

Začátkem října 1962 opustil skupinu David A. Martin, který společně se zpěvákem a varhaníkem Samem Samudiem založil úspěšnou skupinu Sam The Sham And The Pharaohs. Martina ve skupině The Tom Toms nahradil Jack Castleberry. O dalších šest týdnů později skupinu opustil kytarista Glenn Keener. Nová sestava kapely nyní zahrnovala: James McClung na kytaru, Jack Castleberry na basu, Charlie Mendias na bicí a Jesse Lopez na saxofon. Rytmickou část doplnili ještě varhanami, na které hrál Harry „Good Times” Jackson, za nedlouho ho nahradil na klávesy (i na druhý saxofon) Bobby Charles. Počátkem roku 1963 odešel Bobby Charles a nahradil ho Ernest Walker. Jessee Lopeze nahradil na saxofon C.B. Williams. V tomto seskupení již kapela Gene Summerse vydržela na dlouhou dobu.

V březnu 1963 natočili v nahrávacím studiu Clifford Herring Recording Studio průlomový singl Summerse s názvem „Big Blue Diamonds“. Dále natočili i instrumentální verzi písně „Peanut Butter“. V červnu 1964 nahráli ve studiu Summit Sound Studios v Dallasu klasiku rockabilly „Alabama Shake“. V této nahrávací frekvenci natočili také skladby „Just Because“ a „The Great Pretender“.

V roce 1965 se skupina z osobních a profesionálních důvodů rozpadla. Gene Summers nahrával další písničky a vystupoval v klubech a na celosvětových turné. V roce 1997 byl uveden do Síně slávy rockabilly (Rockabilly Hall Of Fame). V roce 2005 byl uveden do Síně slávy jižanských legend zábavy a umění (The Southern Legends Entertainment & Performing Arts). V únoru v roce 2008 oslavil 50. výročí svého působení v hudebním a nahrávacím průmyslu. K této příležitosti vydal nové studiové album Reminisce Cafe.

Video
Vybrané singly

Straight Skirt/School Of Rock‘n‘Roll (1958, Jan Records)
Nervous/Gotta Lotta That (1958, Jan)
Twixteen/I‘ll Never Be Lonely (1959, Jane)
You Said You Loved Me/Tomorrow (1962, Alta)
Dance, Dance, Dance/Juke Box Memories (1962, Alta)
Almost 12 O‘Clock/Chapel Bells Ringing (1962, Lafayette)
Blue Diamond/You Said You Love Me (1963, Capri)
Big Blue Diamond/You Said You Loved Me (1964, Jamie)
Alabama Shake/Just Because (1964, Capri)
My Year Book/Jack And Jill’s New House (1965, Capri)
Cloudy Day/Day Of Illusion (1966, Tear Drop)
My Picture/Hey My Baby (1966, Donnybrook)
The Clown/Green Eyed Monster (1966, Charay/Mercury)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram