Ersel Hickey

Ersel Hickey se narodil jako Ersel O‘Hickey v Brightonu v New Yorku 27. června 1934. Jeho matka pocházela z Kingstonu z Ontaria v Kanadě a jeho otec z Irska. Jeho otec zemřel, když Erselovi byly čtyři roky. Měl dalších sedm sourozenců. Jeho matka se ze smrti manžela nervově zhroutila a byla hospitalizována do nemocnice. Ersel byl tudíž vychováván se svými sourozenci v pěstounské péči.

Když Erselovi bylo 15 let, začal cestovat se svou sestrou „Chicky Evans“, která byla tanečnicí, striptérkou a stala se velmi populární. Po téměř jednom roce se Ersel rozhodl pokračovat sám, pracoval v putovním lunaparku, poté odešel a začal žít v Columbusu, státu Ohio, kde začal zpívat s gospelovou skupinou. V roce 1951 se zúčastnil amatérské talentové soutěže a vyhrál první místo jako sólový zpěvák ve stylu Johnnie Raye a druhé místo se svou skupinou. Celkem obdržel 500 dolarů. Zatímco byl na této soutěži, jeho sestra se zabila při autonehodě. Od té doby se o něj střídavě starala jeho teta a jeho bratr.

V roce 1954 uslyšel Ersel v rádiu píseň „I Don´t Care If The Sun Don´t Shine“ od Elvise a zamiloval se do ní. Stále o Elvisovi mluvil. Nato šel do studia a nahrál svou první desku u Fine Records. Na jedné straně byla skladba „Then I’ll Be Happy“, stará píseň a na druhé „Baby You’re No Good“, kterou napsal sám Ersel. Singl vyšel pouze v místním měřítku a neměl příliš velký ohlas.

Večer po jedné show mu Phil Everly z The Everly Brothers řekl, pokud se chce stát zpěvákem, měl by mít vlastní písničku. Ještě tu noc Ersel odešel domů a napsal skladbu „Bluebirds Over The Mountain“. Ještě v půl třetí ráno vzbudil svého bratra a zeptal se ho, co na to říká. Bratrovi se písnička líbila. Ráno Ersel odjel do Buffalo a ve „Studiu hvězd“ si od u Gene Laverneho nechal udělat několik fotografií. Laverne navrhl Hickeymu, aby se ozval Miku Cordovi, manažerovi, textaři a basovému hráči. Corda věřil, že píseň „Bluebirds Over The Mountain“ je potenciální hit (známější je cover verze od Ritchie Valense a úspěšnější od The Beach Boys). Pozvali Jimmy Mitchella na kytaru a Corda se ujal kontrabasu. Mitchell vyťukával na pouzdro své kytary rytmus k další nahrávce „Hangin‘ Around“.

Ersel odjel zpět do Bufallo a zůstal se svou tetou. Nic se ohledně jeho nahrávek nedělo, a tak se rozhodl prozatím vystupovat po místních klubech. Když hrál v Niagara Falls v Luigi’s, obdržel zprávu, že firma Epic Records s ním podepsala smlouvu. Producentu Epic Joe Shermanovi se demo natolik líbilo, že znovu Erselovi vydal singl v lednu 1958. 12. března 1958 Hickey nahrál další dva sinlgy „You Threw A Dart“/“Don’t Be Afraid Of Love“ a „People Gotta Talk“/“I Can’t Love Another“. Ersel se vrátil do studia v New Yorku do Columbia Studios 20. května 1958 a vydal další tři písně: „Lover’s Land“, „Goin‘ Down That Road“ a „Due Time“. V říjnu téhož roku vydal další skladby: „You Never Can Tell“, „The Wedding“ a „Roll On Little River“.

29. záři 1959 nahrál „Love In Bloom“. Chuck Sagle vzal Ersela do Columbia Studios na jeho poslední nahrávací frekvenci. Píseň byla „What Do You Want“, která se stala velkým hitem pro britskou popovou hvězdu Adama Faitha. Sagle 18. dubna 1960 vzal Ersela, aby nahrál pro Epic Records „Stardust Brought Me You“ a „Another Wasted Day“. Poté co vypršela smlouva u Epic, se Hickey rozhodl psát texty k písním. Společně s Joe Shermanem napsali a nahráli pro Kapp Records několik skladeb.

V roce 1961 se Ersel oženil. Psal a vydával skladby pro mnoho dalších firem, kterými byly např. Apollo, Laurie, Unifax, Parkway nebo Magnum. Jeho hudba a talent byla jeho vlastní, byl pravou legendou éry rock and rollu. Zemřel po chirurgickém zákroku močového měchýře 12. června 2004.

Video
Vybrané singly

Then I’ll Be Happy/Baby You’re No Good (1955 Epic Records)
Bluebirds Over The Mountain/Hangin‘ Around (1958 Epic Records)
Lover’s Land/Going‘ Down That Road (1958 Epic Records)
The Wedding/You Never Can Tell (1958 Epic Records)
You Threw A Dart/Don’t Be Afraid Of Love (1959 Epic)
Love In Bloom/What Do You Want (1959 Epic)
Stardust Brought Me You/Another Wasted Day (1960 Epic)
Teardrops At Dawn/I Guess You Could Call It Love (1961 Kapp)
Lips Of Rose/What Have You Done To Me (1961 Kapp Records)
The Millionaire/Upside Down Love (1962 Apollo Records)
Some Enchanted Evening/Put Your Mind At Ease (1963 Laurie)
Blue Skies/Tryin‘ To Get To You (1967 Toot Records)
(Play On) Strings Of Gitarro/There Is Just One Time (1968 Toot)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram