Elvis Presley

Elvis Presley, americký zpěvák, kytarista, skladatel a herec se narodil 8. ledna 1935 v Tupelu, státu Mississippi jako Elvis Aaron Presley. Byl a je považován za jednoho z nejvýznamnějších kulturních ikon 20. století. Bývá označován jako „Král rock’n’rollu“.

Společně s Elvisem se narodilo i jeho dvojče, Jesse Garon, který ovšem přišel na svět již mrtvý. Otec Vernon Elvis Presley (nar. 10. dubna 1916) a matka Gladys Love Presley (rozená jako Smith, 25. dubna 1912) pocházeli z velmi chudých poměrů. Situace Presleyových se obzvláště zhoršila, když Vernon byl v květnu 1938 odsouzen k tříletému pobytu za mřížemi za padělání směnky. I když byl Vernon propuštěn po osmi měsících, rodina se musela vystěhovat ze svého domku pořízeného na splátky. Gladys ho bez manželova platu nedokázala splácet. Právě v této kritické době, kdy Gladys s malým Elvisem putovala po celé rodině, vznikla nepřirozená Elvisova fixace na svou matku.

V říjnu roku 1945 (některé prameny uvádějí 1946), když bylo Elvisovi 10 let, vystoupil poprvé veřejně na pěvecké soutěži Mississippi-Alabama Fair and Dairy Show a vybojoval 2. místo (podle jiných zdrojů možná páté) s písní „Old Shep“. V 11 letech dostal k narozeninám svou první kytaru. Základní akordy Elvise naučil strýc Johnny Smith a místní pastor, i když hlavním zdrojem výuky se stal pravidelný poslech bluesových, hillbilly a country nahrávek z rozhlasu.

V roce 1948, když bylo Elvisovi 13 let, se s rodiči přestěhoval do Memphisu, státu Tennessee s vyhlídkou na lepší budoucnost. Zpívat začínal v kostelních sborech gospely. V červnu 1953 Elvis ukončil střední školu a druhý den nastoupil do zaměstnání na dělnické práce do M. B. Parker Company a poté do Precision Tools.

V srpnu 1953 se odhodlal navštívit nahrávací studio Sun Records na 706 Union Avenue a nahrát desku, aby otestoval, jak zní. To, že dal své matce desku jako dárek je mylník. Gladys měla totiž narozeniny už v dubnu. Na desku Elvis nahrál balady „My Happiness“ a „That’s When Your Heartaches Begin“. V roce 1954 začal jezdit s dodávkou pro firmu Crown Electric.

Sam Phillips, vlastník Sun Records sháněl bílého zpěváka, který zní černošsky. Jeho sekretářka Marion Keisker si vzpomněla, že předchozí rok tu byl natáčet podivný chlapec s kotletami a zněl dost dobře. Marion tedy navrhla Samovi Elvise. Sam si zavolal Elvise do studia a společně s kytaristou Scotty Moorem a basistou Billem Blackem nahráli po několika neúspěšných pokusech v červnu 1954 singl „That’s All Right (Mama)“/“Blue Moon Of Kentucky“. O tři dny později hrál populární memphiský DJ Dewey Phillips skladbu „That’s All Right (Mama)“ ve svém rozhlasovém pořadu Red, Hot And Blue Show. Zájem o píseň byl takový, že Dewey musel hrát skladbu opakovaně. Singlu se prodalo přes 20 tisíc výlisků. První singl triu přinesl dostatečný ohlas, aby se mohlo vydat na turné po jihu USA a objevit se v rozhlasové show Grand Old Opry a Louisiana Hayride. Během prvního session byly nahrány i skladby „I Love You Because“ a „Harbour Lights“. Scotty Moore dělal v počátku Elvisovi manažera, ale poté se ho ujal známý memphiský DJ Bob Neal.

Druhý singl nesl název „Good Rockin´ Tonight“/“I Don’t Care If The Sun Don’t Shine“, který si také vedl dobře. Třetí singl „Milk Cow Blues Boogie“/“You’re A Heartbreaker“ bohužel propadl. Tehdy neznámá směs stylů hudby, kterou Elvis hrál, bylo obtížné najít v rádiích. Mnohé country stanice ho nechtěly pouštět, protože zněl moc černošsky. Naopak černošské rhythm & bluesové stanice, že byl bílým interpretem a skladby zněly jako hillbilly. Směs se stala známou pod názvem rockabilly.

V lednu 1955 se Elvisovy kariéry ujal nový manažer plukovník Tom A. Parker a události nabraly rychlý spád. V únoru natočil Elvis čtvrtý singl „Baby, Let’s Play House“/“I’m Left, You’re Right, She’s Gone“, jako první se prosadil i do celonárodního žebříčku USA na 5. místo. Na koncertech s Elvisovou kapelou začíná hrát i bubeník D. J. Fontana. Kapela si říkala The Blue Moon Boys. Plukovník Parker věděl, že firma Sun je na Elvisův velký talent již nedostačující. Proto po obrovském ohlasu živých vystoupení se dohodl se Samem Phillipsem, že Elvise prodá větší značce RCA. Ta odkoupila kontrakt od společnosti SUN za 35 000 dolarů, sumu v roce 1955 vystačující na náklady a propagaci svých dalších umělců, kterými byli mj. Johnny Cash, Carl Perkins, Roy Orbison, Jerry Lee Lewis, Charlie Rich nebo Billy Lee Riley.

Dva dny po svých 21. narozeninách, 10. ledna 1956, natočil Elvis první nahrávky pro RCA Records v Nashvillu. Na skladbách skupinu už doprovází i pianista Floyd Cramer, kytarista Chet Atkins a tři zpěváci v čele s Gordonem Stokerem, které později nahradil kvartet Stokera zvaný The Jordanaires. První singl nesl název „Heartbreak Hotel“/“I Was The One“, jehož se rychle prodalo přes milion kopií. Skladba „Heartbreak Hotel“ se dostala na 1. místo americké hitparády a hitem se stala i v Británii. Stejně úspěšné je i první album nazvané jak jinak, Elvis Presley. Od ledna 1956 se také začal objevovat v televizi. V říjnu téhož roku vystoupil ve slavné Ed Sullivan Show.

Následují hity „I Want You, I Need You, I Love You“ (1956, 1. v USA), „Don’t Be Cruel“ (1956, 1.v USA), „Hound Dog“ (1956) a „Love Me Tender“ (1956, 1.v USA). První příčku americké hitparády obsazuje i druhé album nazvané Elvis. V roce 1956 se Elvis objevuje i v prvním filmu, jehož původní název The Reno Brothers byl přejmenován na Love Me Tender. Následují hity „Too Much“ (1957, 1.v USA), „All Shook Up“ (1957, 1.v USA i v Anglii), „Teddy Bear“ (1957, 1.v USA), „Jailhouse Rock“ (1957, 1.v USA i v Anglii) a „Don’t“ (1958, 1.v USA).

V roce 1957 koupil Elvis pro větší soukromí své i jeho rodiny vilu Graceland za 100 tisíc dolarů. Mezi jeho nejlepší filmy patří Jailhouse Rock (1957) a King Creole (1958). V prosinci roku 1957 obdržel předvolání k nástupu na vojnu. Díky odkladu nástupu do března 1958 se podařilo dokončit film King Creole a 24. března 1958 narukoval. Od října sloužil ve Friedbergu v Západním Německu. To bylo poprvé i naposledy, kdy opustil Spojené státy. Během vojny navštívil i Paříž. Dvouletá služba v americké armádě neměla na popularitu podstatný vliv díky množství nahrávek a trvalé publicitě, o níž se staral Parker. V době jeho služby se objevují další hity: „Hard Headed Woman“, „I Got Stung“, „One Night“, „I Need Your Love Tonight“ nebo „A Big Hunk O’Love“. Během služby v Německu poznal svoji budoucí manželku, tehdy čtrnáctiletou Priscillu Beaulieu. Velká rána v jeho životě přišla v srpnu 1958, kdy zemřela jeho matka Gladys Love Presley na srdeční infarkt, způsobený akutní hepatitidou. Elvis se z její smrti zhroutil. Nedokázal se už nikdy ani potom podívat na svůj film Loving You, kde při závěrečné scéně v publiku seděla jeho matka s otcem.

Presley se vrátil v březnu 1960 do civilu, kdy byl už rock’n’roll na ústupu. Pokračoval tedy nahrávkami středního proudu, např. „It’s Now Or Never“. Herecký dojem z prvních filmů zvýrazněný hudbou byl slibný. Ještě v témže roce natáčí dva celovečerní filmy G. I. Blues a Flaming Star. Zvyšující se poptávka po čemkoli s Elvisem měla ale negativní vliv na kvalitu scénářů. V šedesátých letech pokračuje v natáčení filmů, které nesplňovaly Elvisova očekávání a staly se z nich spíše „lacinější“ muzikály. Celkem natočil 31 hraných filmů a 2 dokumentární. Na podzim 1965 zemřel ve věku 39 let tehdy již jeho bývalý kontrabasista Bill Black.

Na síle ztrácela i jeho gramofonová produkce, když na trh přicházely nové singly ze soundtracků na úkor silnějších „nefilmových“ nahrávek. Svatba v květnu 1967 s Priscillou Beaulieu (o rok později se jim narodila dcera Lisa Marie) vzkřísila naději fanoušků na návrat k bývalé velikosti, což sliboval i Presleyho televizní pořad 68 Comeback Special pro společnost NBC. Bylo to jeho první účinkování v televizi od roku 1960. Šlo o nejzdařilejší vystoupení před televizními kamerami. Rázem z něj byl opět úspěšný interpret v showbyznysu. Úspěšný byl jak soundtrack z jeho comebacku, tak singl „If I Can Dream“. Začal opět vystupovat na živo. Po sedmi letech mimo žebříčky popularity se roku 1969 dostává na první místo s písní „Suspicious Minds“, v Západním Německu se dostal na první místo s písní „In The Ghetto“ a ve Velké Británii v roce 1970 s „The Wonder Of You“. Roku 1972 nahrává velmi populární píseň „Burning Love“, která se umístila na 2. místě hitparády. V říjnu 1973 se Elvis rozvádí s Priscillou. Přibírá na váze, začíná brát velké množství různých léků, nicméně stále vystupuje na koncertech a nahrává písně. Je prvním umělcem, který ve čtyřech vystoupeních za sebou vyprodal Madison Square Garden v New Yorku ve dnech 9. až 11. června 1972.

Bohužel v úterý 16. srpna 1977 je nalezen svojí snoubenkou Ginger Alden mrtev na podlaze koupelny ve svém domě Graceland v Memphisu. Příčinou smrti byl srdeční infarkt způsobený neúmyslně užitím několika léků ve velkém množství. Bylo mu 42 let. Po jeho smrti se jeho sídlo Graceland proměnilo v muzeum a stalo se druhým nejnavštěvovanějším domem v USA hned po Bílém domě. Každoročně se sem sjíždějí davy fanoušků, Elvisovi napodobitelé a dvojníci. Jeho písně vycházejí stále znovu. V červnu 1979 zemřel jeho otec Vernon. V roce 1986 byl Elvis uveden do Rock’n’Roll Hall of Fame, v roce 1998 do Country Hall of Fame, v roce 2001 do Gospel Hall of Fame a v roce 2007 do Rockabilly Hall of Fame.

Video
Vybrané singly

That’s All Right/Blue Moon Of Kentucky (červenec 1954, Sun)
Good Rockin´ Tonight/I Don’t Care If The Sun Don’t Shine (září 1954, Sun)
Milkcow Blues Boogie/You’re A Heartbreaker (prosinec 1954, Sun)
Baby Let’s Play House /I’m Left, You’re Right, She’s Gone (březen 1955, Sun)
Mystery Train/I Forgot To Remember To Forget (červenec 1955, Sun)
Heartbreak Hotel/I Was The One (leden 1956, RCA)
I Want You, I Need You, I Love You/My Baby Left Me (květen 1956, RCA)
Hound Dog/Don’t Be Cruel (červenec 1956, RCA)
Blue Suede Shoes/Tutti Frutti (září 1956, RCA)
Love Me Tender/Any Way You Want Me (září 1956, RCA)
Too Much/Playing For Keeps (leden 1957, RCA)
All Shook Up/That’s When Your Heartaches Begin (březen 1957, RCA)
Teddy Bear/Loving You (červen 1957, RCA)
Jailhouse Rock/Treat Me Nice (září 1957, RCA)
Don’t/I Beg Of You (leden 1958, RCA)
Wear My Ring Around Your Neck/Doncha´ Think It’s Time (duben 1958, RCA)
Hard Headed Woman/Don’t Ask Me Why (červen 1958, RCA)
One Night/I Got Stung (říjen 1958, RCA)
A Fool Such As I/I Need Your Love Tonight (březen 1959, RCA)
A Big Hunk O´ Love/My Wish Came True (červen 1959, RCA)
It’s Now Or Never/A Mess Of Blues (červenec 1960, RCA)
Are You Lonesome Tonight/I Gotta Know (listopad 1960, RCA)
His Latest Flame/Little Sister (srpen 1961, RCA)
Return To Sender/Where Do You Come From (říjen 1962, RCA)
Viva Las Vegas/What’d I Say (duben 1964, RCA)
Crying In The Chapel/I Believe In The Man In The Sky (duben 1965, RCA)
Burning Love/It’s A Matter Of Time (srpen 1972, RCA)

Vybraná alba

Elvis Presley (březen 1956, RCA)
Elvis (říjen 1956, RCA)
Loving You (červenec 1957, RCA)
Elvis´ Christmas Album (říjen 1957, RCA)
Elvis’s Golden Records (březen 1958, RCA)
King Creole (srpen 1958, RCA)
For LP Fans Only (únor 1959, RCA)
A Date With Elvis (červenec 1959, RCA)
50 000 000 Elvis Fans Can’t Be Wrong (Golden Records vol. 2) (prosinec 1959, RCA)
Elvis Is Back (duben 1960, RCA)
G. I. Blues (říjen 1960, RCA)
His Hand In Mine (listopad 1960, RCA)
Something For Everybody (červen 1961, RCA)
From Elvis In Memphis (červen 1969, RCA)
Elvis Country (leden 1971, RCA)
Aloha From Hawaii Via Satellite (únor 1973, RCA)
Moody Blue (červen 1977, RCA)
The Sun Sessions (1975, RCA)
The Million Dollar Quartet (1987, BMG)
Rare & Rockin´ (1992, RCA)
At The Louisiana Hayride 1954 – 1955 (1997, Stomper Time Records)
Sunrise (1999, BMG)
Live (2000, Going For A Song)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram