Eddie Fontaine

Eddie Fontaine se narodil 6. března 1927 jako Edward Henry Reardon ve Springfieldu, státu Massachusetts. Byl americkým zpěvákem a hercem, známý díky vystupování v televizních show v 60. a 70. letech. Svůj vzhled zdědil po své italské matce. Jeho otec byl pro změnu původem z Irska.

Eddie vyrůstal v Rockaway Beach, dvacet mil od New Yorku. Začal vystupovat v místních barech hraním na kytaru a zpíváním. Peníze vybíral do svého klobouku. Jeho velkou inspirací byl zpěvák Frankie Laine. Náslědně byl Fontaine odveden na vojnu do amerického námořnictva. Začátkem 50. let dokončil školu a pokračoval ve zpívání v koktejlových barech, kde ho objevil kapelník Neal Hefti a Jimmy Hilliard, který založil novou značku X, dceřinnou společnost RCA. V roce 1954 podepsal smlouvu s RCA jako sólový zpěvák. O dva týdny později, tj. v prvním týdnu roku 1955, se Eddie ocitl v nahrávacím studiu RCA v New Yorku. Zde natočil dvě cover verze skladeb Henryho Glovera. První byla skladba „Rock Love“ (původně natočen Lulou Reed, ale stal se hitem Top 20 pro skupinu The Fontaine Sisters). Druhá byla píseň „All My Love Belongs To You“.od Bullmoose Jacksona. V dubnu 1955 se objevil na první rock´n´rollové show známého diskžokeje Alana Freeda v divadle Brooklyn Paramount. Společně s ním tehdy vystupovala LaVern Baker, skupiny The Penguins, The Clovers, The Moonglows, zpěváci Red Prysock, Mickey Baker a další. Kolem Velikonoc 1955 natočil skladbu „On Bended Knee“.

Po pěti singlech pro značku X a dvou singlech pro jejího nástupce, firmu Vik, Eddie v létě 1956 podepsal smlouvu s firmou Decca. Jeho první nahrávka byla píseň „Cool It Baby“ (tuto skladbu nahrál jen pár týdnů dříve pro značku Dot také zpěvák Dick Lory). Jednalo se o jeho první rockovou skladbu, která mu získala roli v klasickém rockovém filmu The Girl Can’t Help It! s herečkou Jayne Mansfieldovou a hercem Tomem Ewellem v hlavních rolích. Na značce Decca natočil dalších šest singlů v letech 1956 až 1957. V Nashvillu natočil cover verzi Johnnyho Hortona s názvem „Honky Tonk Man“. Natočil ji se studiovými hudebníky Hankem Garlandem, Grady Martinem na kytary, Bobem Moorem na kontrabas a Buddy Harmanem na bicí. Dále natočil vynikající singl pro značku Chancellor „Goodness, It’s Gladys“/“Middle Of The Road“. Jednalo se však o jednorázovou dohodu a tak byl Eddie nyní bez nahrávací smlouvy.

Eddie se rozhodl navštívit nahrávací studio na vlastní náklady. Natočil demosnímek skladby, kterou napsal údajně sám. Skladba se jmenovala „Nothin‘ Shakin‘ (But The Leaves On The Trees)“, kterou nazpíval i Billy Fury, Craig Douglas nebo dokonce slavní The Beatles. S nahrávkou mu vypomohli kytaristé George Barnes a Eddie O´Connor, bubeník Cozy Colea a další dva muzikanti. Demosnímek předložil vydavateli Gene Goodmanovi v naději, že s písní uspěje k podepsání nahrávací smlouvy. Původně nebyly žádné společnosti, které by nahrávku chtěly. Eddie pak ale podepsal smlouvu se značkou Tommyho Valanda Sunbeam Records a skladbu „Nothin´ Shakin'“ pro ně natočil znovu. Brzy po vydání této nové verze ke svému zděšení zjistil, že původní demo verze byla bez jeho vědomí prodána Chess Records a získal spoluautorství na skladbě s dalšími třemi textaři, kterými se stali Diane Lampertová, John Gluck, Jr a Cirino Colacral. Tato originální a vynikající verze vyšla na Argo Records, dceřinné společnosti Chess v srpnu 1958. Dostala se na 64. příčku americké Hot 100. Zároveň to byl bohužel jeho jediný úspěch v žebříčku. Nějakou dobu trávil Fontaine na Kubě a vystupoval v několika místních nočních klubech, dokud nebyl Battistův režim svrhnut Fidelem Castrem.

Další nahrávky pro Warner Bros a Liberty Records byly pro posluchače méně zajímavé a Eddie se pomalu vytratil z nahrávací scény, zatímco jeho herecká kariéra posilovala. V 60. letech se přestěhoval do Van Nuys, státu Kalifornie. V roce 1961 si zahrál menší roli zpívajícího vojáka ve válečném seriálu The Gallant Men. Po skončení seriálu v roce 1963 strávil Fontaine příští dvě desetiletí vystupováním v nočních klubech a v rolích seriálů, kterými byly mj. Kojak, The Six Million Dollar Man, Baretta, Happy Days, The Rockford Files a další.

V roce 1981 obnovil svou bývalou roli zpěváka a vydal se na turné po Evropě. V roce 1984 byl Fontaine odsouzen za objednání vraždy své bývalé manželky Pamely. Známý krajský zpěvák David Faircloth prohlásil městskému soudu v San Fernandě, že mu Fontaine nabídl 3000 dolarů a jako dodatečný podnět příslib nahrávací smlouvy u firmy RCA (některé prameny uvádějí elektrickou kytaru) výměnou za zabití bývalé paní Fontaineové. Fontaine byl odsouzen na čtyři roky v kalifornském vězení. Předtím byl odsouzen za obtěžování dětí a velkou loupež. Eddie se odvolal za své odsouzení na objednání vraždy na základě soudního rozhodnutí týkajících se těchto předchozích přestupků a spor vyhrál. V roce 1985 byl odvolacím soudem osvobozen.

Jeho posledním televizním vystoupením byla role v seriálu Sisters v roce 1991. Eddie Fontaine zemřel na rakovinu hrdla 13. dubna 1992 ve věku 65 let v Roselle, státu New Jersey. Jeho syn Brian Reardon je studiovým kytaristou v Los Angeles. I když byl Eddie Fontaine často uváděn jako zpěvák tzv. slaďáků, měl několik rychlých, rockových a netypických písní, např.: „Cool It Baby“, „Goodness It’s Gladys“, „Hey Marie (Rock With Me)“, „One And Only“, „Here ´tis“, „Middle Of The Road“, „Honky Tonk Man“, „It Ain’t Gonna Happen No More“, „Run Elmer Run“, „Stand On That Rock“, „Rock Love“, „Who’s Eddie“, „Don’t Ya Know“ nebo „Fun Lovin‘ (Baby)“. Eddie je označován jako legenda, i když nebyl přímo uveden do Rockabilly Hall Of Fame (Síně slávy rockabilly).

Video
Vybrané singly

Rock Love/All My Love Belongs To You (1955, X Records)
I Miss You So/On Bended Knee (1955, X) – se skupinou The Excels
Rollin‘ Stone/I’m Through Chasing After You (1955, X)
Poor Little Monday/The Rain Song (1955, X)
Turn The Light On/Boom-De-De-Boom (1955, X)
Here ´Tis/I Look At You (1956, Vik)
Stand On That Rock/Baby You Did This To Me (1956, Vik)
Cool It Baby/Into Each Life Some Rain Must Fall (1956, Decca)
A Rose And A Baby Ruth/The Years Before (1956, Decca)
Where Is De Woman/It Ain’t Gonna Happen No More (1956, Jalo)
I’ll Be There/East Of The Mississippi (1957, Decca)
Money/Homesick Blues (1957, Decca)
One And Only/Hey Marie, Rock With Me (1957, Decca)
Fun Lovin‘ (Baby)/Honky Tonk Man (1957, Decca)
Who Is Eddie?/Just Tryin‘ (To Win Your Love) (1958, Brunswick)
Goodness, It’s Gladys!/Middle Of The Road (1958, Chancellor)
Nothin‘ Shakin’/Oh, Wonderful Night (1958, Sunbeam)
Nothin‘ Shakin’/Don’t Ya Know (1958, Argo)
Nobody Else Can Handle This Job But Me/I’m Ready As I’ll Ever Be (1958, Sunbeam)
Love Eyes/Somethin‘ Cha Cha (1958, Sunbeam)
I’m Gonna Settle Down/My Heart Belongs To You (1962, Warner Bros.)
(It’s No) Sin/All That I Want Is You (1963, Warner Bros.)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram