Dorsey Burnette

Dorsey Burnette se narodil 28. prosince 1932 v Memphisu, státu Tennessee. Jeho rodiče byli Willie May a DorseyBurnett Sr. (později si přidali písmeno „e“ na konci příjmení).Dorsey Jr. vyrůstal se svými rodiči a bratrem Johnnym na sídlišti v obecním bytě v oblasti LauderdaleCourts v Memphisu.

Dorsey byl schopným sportovcem. Zajímal se o boxování, stal se místním šampiónem Zlaté rukavice. Jeho učitel boxu Jimmy Denson ho v roce 1949 přestavil jinému uchazeči o box, Paulu Burlisonovi. Stali se z nich věrní kamarádi. Později se skamarádil Paul i s Johnnym. Všichni tři měli i společný zájem o hudbu. Paul hrál na kytaru už od svých osmi let.V dětství Dorsey i Johnny dostali od svého otce také kytary.

Po absolvování střední katolické školy v Memphisu se Dorsey snažil stát profesionálním boxerem, ale začal pracovat postupně v několika zaměstnáních. Od sběrače bavlny, strojního mazače na lodi na řece Mississippi, přes rybáře až po pokladače koberců. Nakonec pracoval v Crown Electric Company s Paulem Burlisonem jako učeň-elektrikář. Po šesti letech studia získali licenci na elektrikáře. Oba bratři hráli po práci vlastní i známé písničky v místních barech s různými spoluhráči. Paul Burlison se k nim připojil poté, co byl propuštěn z armády. Na konci roku 1952 založili společně kapelu nazvanou The Rhythm Rangers.Dorsey hrál na kontrabas, Johnny zpíval hlavní vokál a hrál na akustickou kytaru, Paul hrál na sólovou kytaru.

Z finančních důvodů se trio v roce 1956 přestěhovalo do New Yorku, kde se jim podařilo dostat na konkurz v TedMackOriginalAmateurHour. Vítězství v soutěži třikrát za sebou jim vyneslo místo ve finále a nahrávací smlouvu s CoralRecords. Oficiálně se přejmenovali na The Rock And Roll Trio.V roce 1956 vydali tři singly, které se bohužel neumístily. Aby trio pokrylo své životní náklady, bylo nuceno jít vydělávat na ulici. Tento vyčerpávající režim vedl k hádkám mezi Dorseym a manažerem Jeromem, který uváděl na nahrávky a živá vystoupení název skupiny jako JohnnyBurnette&The Rock &Roll Trio. Situace vyvrcholila na vystoupení uNiagárských vodopádů na podzim roku 1956, kdy v důsledku roztržky Dorsey následně kapelu opustil.

V průběhu i krátce po působení v kapele, natočil Dorseyněkolik demo snímků pro Fabora Robinsona (vlastník FaborRecords, spolumajitel společnosti AbbottRecords a někdejší manažer JohnnyhoHortona a Jima Reevese). Doprovázeli ho právě Johnny s Paulem. Dorsey šel nahrát všechny dema 24. listopadu 1956 do Fabor studia v Malibu, státu Kalifornie, kde nahrál čtyři skladby. Oba singly nesly název: „Let’sFall In Love“/“TheDevil’sQueen“ (Abbott 188-45, vydáno 24. listopadu 1956) a „JungleMagic“/“At A Distance“ (Abbott 190-45, vydáno 23. února 1957). Singly neměly větší úspěch, a tak se Dorsey vrátil k práci elektrikáře, aby si vydělal a ve volném čase psal písně. Jeho mladší bratr Johnny se rozhodl také zkusit štěstí v Kalifornii. Znovu se dali dohromady s Paulem a zapomněli na své předchozí neshody. Po neúspěšném vzkříšení tria se vrátili ke své práci a DorseysJohnnympokračovali s psaním textů.

V listopadu 1957 byli oba bratři osloveni textařem Johnem Marascalcem (napsal např. „RipIt Up“ nebo „ReadyTeddy“ pro Little Richarda), aby mu pomohli s nazpíváním nové písně „BerthaLou“. Ve studiu Master Recorders v Hollywoodu nazpíval Dorsey hlavní vokály (Johnny měl v té době smlouvu s CoralRecords, proto zpíval jen doprovod) ke dvou skladbám „BerthaLou“ a „TillTheLawSays Stop“. CoralRecords i přesto hrozilo žalobou, a tak byla nahrávka stažena. Musel být nahrazen i hlas Dorseyho. Nakonec singl nazpíval zpěvák JohnnyFaire. JohnnyFaire si později změnil jméno a měl úspěch jako DonnieBrooks. V roce 1965 přesto Dorseyho verze vyšla jako singl „BerthaLou“/“Keep A Knockin‘“. B. strana singlu byla vydána jako TheBrothers. O rok později vyšel původní singl s písněmi už pod jménem DorseyBurnette.

Dorsey vydal v roce 1959 pro ImperialRecords dva singly jako sólový umělec, „YouCame As A Miracle“/“Try“ (X5561, vydaný 9. Března 1959) a „LonelyTrain“/“Misery“ (X5597, vydaný 7. září 1959). Ani jeden se nestal hitem. Na konci roku 1959 nabídl Ricky Nelsonovi skladbu „TallOakTree“, který ji ovšem odmítl. Dorsey podepsal smlouvu s EraRecords a nahrál skladbu sám. Vydána byla 11. ledna 1960. Na b. straně singlu byla „JuarezTown“ (Era 3012). Skladba „TallOakTree“ se dostala na 23. místo žebříčku Billboard Hot 100. Tento úspěch podnítil firmu Coral sáhnout do starého archivu a vydat dvě staré skladby kapely. Jednalo se o „Blues StayAwayFromMe“/“MidnightTrain“ (Coral 9-62190), ovšem do žebříčků se nedostaly. Druhého května 1960 vydala Era Records další singl „HeyLittleOne“/“Big Rock CandyMountain“ (Era 3019), který se dostal na 48. příčku Hot 100.

Třetí singl na značce Era „TheGhostOf Billy Malloo“/“RedRoses“ (Era 3025) vyšel 29. Srpna 1960, ale na rozdíl od dvou předchozích se do žebříčků nedostal, stejně jako další singl „This Hotel“/“The River And TheMountain“ (Era 3033, vydaný 7. listopadu 1960). V roce 1961 měl Dorsey poslední dva singly u EraRecords, „“Hard Rock Mine“/“(It’s No) Sin“ (Era 3041, vydaný 27. února) a „Great Shakin‘ Fever“/“That’sMeWithoutYou“ (Era 3045, vydaný 24. dubna). Singly se neprosadily a v květnu 1961 spolumajitel Era RecordsHerbNewman prodal Dorseyho smlouvu i s posledními dvěma záznamy zpěváka společnosti DotRecords. U Dot měl Dorsey tři singly, ovšem žádný u veřejnosti neuspěl a přešel k RepriseRecords, kterou v té době vlastnil Frank Sinatra. Na této značce vydal dva singly „Castle In TheSky“/“TheBoysKeptHangin‘ Around“ (R-20,093, vydaný 30. června 1962) a „I’mWaitin‘ ForYa Baby“/“Darling Jane“ (R-20,121, vadný 27. října 1962). Ani jeden se nestal hitem. Během roku 1963 vydal další čtyři singly na značce Reprise. Po neúspěchu podepsal smlouvu se značkou Mel-O-Dy, což byla dceřiná společnost MotownRecords.

Dorsey utrpěl rodinnou tragédii v roce 1964, ze které se nikdy nevzpamatoval. Jeho bratr Johnny se 14. srpna na jezeře ClearLake v Kalifornii, když chytal ryby na člunu, utopil po srážce s jinou lodí. Poslední singl Dorseyho pro Mel-O-Dy neuspěly a firma v dubnu 1965 skončila. Od té doby nahrával pro různé značky bez významnějších úspěchů, např. pro Merri, Happy Tiger, Music Factory, Smash, Mercury nebo Condor. Od sedmdesátých let se vrátil ke country a objevil se úspěch s vlastnoručně psanými písněmi, např.: „In TheSpring (TheRosesAlwaysTurnRed)“ (Capitol 3307, vydáno 1972, 21. místo v country žebříčku), „I Just Couldn’t Let Her WalkAway“ (Capitol 3404, 1972, No. #40), „Darlin‘“ (Capitol 3678, 1973, No. #26)nebo „Molly (I Ain’tAnyYounger)“ (Melodyland 6007, 1975, No. #28).

V roce 1979 podepsal smlouvu s firmou Elektra. Když vydal svou první nahrávku, 19. srpna 1979 zemřel na srdeční infarkt ve svém domě v Canoga Park v Kalifornii. Bylo mu 46 let. Byl pohřben poblíž svého bratra Johnnyhona hřbitově ForestLawnMemorial Park. Je otcem country zpěváka, BillyhoBurnetta. Díky svým raným nahrávkám ve stylurockabilly byl uveden do RockabillyHallOfFame.

Video
Vybrané singly

Let’sFall In Love/TheDevil’sQueen (1956, Abbott)
(ThereWas A) TallOakTree/JuarezTown (1960, ERA Records)
HeyLittleOne/Big Rock CandyMountain (1960, ERA)
Hard Rock Mine/(It’s No) Sin (1961, ERA)
Great Shakin‘ Fever/That’sMeWithoutYou (1961, ERA)
Rainin‘ In My Heart/A Full House (1961, Dot)
FourFor Texas/FoolishPride (1963, Reprise)
Jimmy Brown/Everybody’s Angel (1964, Mel-O-Dy)

Vybraná alba

TallOakTree (1960, Era)
DorseyBurnetteSings (1963, Dot)
Country Sound, City Sound (1963, Canadian Point)
DorseyBurnette (1973, Capitol)
Things I Treasure (1977, Calliope)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram