Don Woody

Don Woody se narodil 29. června 1937, je americkým rockabilly bubeníkem a komikem. Woody natočil šest stran na konci padesátých let s písní „Barking Up The Wrong Tree“, která získala největší komerční úspěch poté, co byla znovu vydána po dvaceti letech po své první distribuci.

Woody se narodil v malém městě Tuscumbia, státu Missouri. Kariéru začal jako diskžokej během studií na střední škole. Uváděl komediální scénky v místních klubech. Během této doby se také stal dokonalým bubeníkem ve skupině. Po ukončení studií na střední škole začal navštěvovat Southwest Missouri State University, kde získal pozici jako DJ hitů v Top 40 na malé rock’n’rollové rozhlasové stanici KICK. Během studií na vysoké škole napsal dvanáct písní se svým spolubydlícím na koleji, Paulem Simmonsem. Společně nahráli demosnímky. Producent televizního pořadu Ozark Jubilee viděl Woodyho komediální scénku s písněmi v nočním klubu a poprosil ho, aby mu předvedl úvodní část svého vystoupení. Důsledkem vystoupení se Woody setkal s Garym Walkerem, který se poté stal jeho manažerem. Předvedl mu své demo nahrávky pro firmu Decca Records. Jednu z těchto písní „Bigelow 6-200“ nahrála 16. září 1956 Brenda Lee na b. stranu svého debutového singlu.

Producent Paul Bradley přiměl Woodyho, aby natočil svůj vlastní materiál na Bradleyho filmovém a nahrávacím studiu v Nashvillu. Společně s ním hrál muzikant Grady Martin a skupina The Slewfoot Five, včetně Owena Bradleyho na piano, který nahrávací frekvenci také vedl. Natočili čtyři písně pro firmu Decca Records: „Bird Dog“, „Barking Up The Wrong Tree“, „Morse Code“ a „Make Like A Rock And Roll“. Nicméně pouze dvě „Bird Dog“ a „Barking Up The Wrong Tree“ byly vydány jako singl v dubnu 1957. Singly se prodávaly přiměřeně dobře, ovšem Decca neprodloužila s Woodym nahrávací smlouvu. Zbylé dvě skladby zůstaly nevydané. V produkci Garyho Walkera založil Woody nezávislou nahrávací společnost. Nesla název Arco Records a vznikla ve Wilkes-Barre, státu Pensylvánie. Don zde natočil např. singly „Not I“ a „Red Blooded American Boy“. Značka byla příliš malá, aby účinně propagovala jeho singly a stala se komerčním selháním. Don pokračoval ve psaní písní a byl stále zaměstnán na rozhlasové stanici. Poté byl povolán k vojenské službě. V době, kdy vystoupil z armády, byl ženatý a brzy se mu narodilo dítě.

Ovšem již v roce 1961 Don odešel z hudebního průmyslu. Přijal práci v maloobchodním managementu ve společnosti Sears-Roebuck & Co, aby finančně podpořil svou ženu a dítě. Z této společnosti odešel v roce 1991 jako regionální ředitel.

Dne 9. dubna 1976 společnost MCA Records znovu vydala skladbu „Barking Up The Wrong Tree“ s b. stranou písně „Cast Iron Arm“ od Peanuts Wilsona. Skladba se začala často hrát na britských rozhlasových stanicích, zejména na stanici Capitol Radio. V témže roce britská skupina Matchbox převzala Woodyho písničku „Make Like A Rock ‚N‘ Roll“, kterou vydala na svém debutovém albu Riders In The Sky. Woodyho nahrávky natočené firmou Decca se objevily na kompilačních albech pojmenovaných That’ll Flat Git It!, vol. II a VI. Nahrávky natočené firmou Arco vyšly na CD The Chicken Are Rockin‘, Volume 2 vydané firmou Eagles Records.

V roce 2007 se Don vrátil na pódium po 45 letech jako hlavní hvězda rockabilly festivalu Viva Las Vegas v státě Nevada. Od té doby vystupoval na několika dalších příležitostech na tomto místě a na rockabilly festivalech v Evropě.

Video
Vybrané singly

(You’re) Barking Up The Wrong Tree/Bird Dog (1957, Decca)
Not I/Red Blooded American Boy (1958, Arco)
Make Like A Rock And Roll/Morse Code (nevydané)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram