Dean Beard

Dean Beard se narodil 31. srpna 1935 v Santa Anna, státu Texas. Byl synem Raymonda a Opral (Baker) Beardových. Většinu svého života žil v Colemanu. Absolvoval střední školu Coleman High School. Krátce navštěvoval Tarleton State College, ale brzy se rozhodl pro hudební kariéru.

Na střední škole založil se svými přáteli kapelu pod názvem The Crew Cats (neplést s kanadským vokálním kvartetem The Crew Cuts). Během studií na této škole začal pracovat v Abilene pro mediálního magnáta Key City. V roce 1955 v Memphisu sdílel pódium v nočním hudebním klubu s Elvisem Presleym, jehož hvězda stoupala. Ti dva se spřátelili a strávili spolu den v Colemanu, kde Presleyho Cadillac vzbudil značný rozruch. Beardova první nahrávka „Red Rover“/ „Wake Up, Jacob“ byla vydána v roce 1955 na Fox Records. Ve stejném roce natočil další singl „Time Is Hangin‘ Heavy On My Hands“ / „Sing, Sing, Sing“. Oba singly nevzbudily však žádnou pozornost.

V březnu 1956 se zúčastnil konkurzu v Sun Records. V letech 1956 až 1957 nahrál dvě sessions pro tuto značku, ale jeho skladby nebyly zveřejněny a byly vydány až o několik let později. Na některých z těchto písní vystupují Dash Crofts na bicí a mladý Jimmy Seals na saxofon, který později spoluzaložil duo, Seals and Crofts, právě s bubeníkem Dashem Croftsem. Dalšími hudebníky na nahrávkách byli James Steward na kytaru, Johnny Black na baskytaru a další bubeník Johnny Bernero. V roce 1957 vyšla Deanova nejpopulárnější skladba „Rakin’ and Scrapin‘ “, která vyšla nejprve v březnu na Edmoral Records, ale nestala se tak úspěšnou, jako o měsíc později natočená verze pro Atlantic Records. Na saxofon mu opět hrál Seals a na bicí Crofts. Dále pro Atlantic natočil několik dalších skladeb, např. písničku „Party Party“. Začátkem roku se dal dohromady s hudebním producentem Slimem Willetem a společně napsali své nejúspěšnější písně.

V roce 1958 se Beard spolu se Sealsem a Croftswm připojil ke skupině The Champs, kde hrál na piano. Se skupinou odcestovali na západní pobřeží. Po nahrání několika sessions pro Challenge Records byl však v roce 1959 manažerem/rytmickým kytaristou Davem Burgessem z The Champs vyhozen, protože byl obviněn z účasti na nahrávce určené pro Sealse a Croftse. Ten samý rok však ještě natočil jednu nahrávku pro Challenge Records. Poté se vrátil do Texasu. S menším úspěchem pokračoval v nahrávání pro různé malé labely i v 60. letech. Jeho poslední singl byl v roce 1966 pro Sims Records s názvem „Are There Honkey Tonks In Heaven“ / „Pocketfull Of Stardust“. Uznání dosáhl v 70. a 80. letech, kdy začal znovu vystupovat naživo, přestože musel bojovat s ochromující artritidou, následky autonehody, která mu zlomila záda.

Zemřel dne 4. dubna 1989 v Coleman, texaské nemocnici na cukrovku a další zdravotní potíže. Byl americkým rockabilly hudebníkem a zpěvákem známým pod přezdívkou „West Texas Wild Man“ podle zběsilého vystupování na pódiu a stylu hry na klavír. Byl poctěn uvedením do West Texas Music Hall of Fame.

Vybrané video

Vybrané singly

Red Rover / Wake Up, Jacob (Fox / Abilene, červen 1955)
Time Is Hanging Heavy On My Hands / Sing, Sing Sing (Fox / Abilene, prosinec 1955)
On My Mind Again / Rakin And Scrapin (Edmoral, únor 1957)
Rakin And Scrapin / On My Mind Again (Atlantic, duben 1957)
Party Party / Stand By Me (Atlantic, říjen 1957)
Hold Me Close / Take Time To Love Me (Atlantic, červen 1958)
Keeper Of The Key / Egad, Charlie Brown (Challenge, listopad 1958)
Little Lover / Holding On To A Memory (Challenge, červen 1959)
Coffee Break / Tropical Night (Joed, 1962)
The Red Rose / I Don’t Know Why (Winston, srpen 1962)
Villa Acuna / The Day That I Lost You (Candix, září 1962)
My Roberta / No Love For Me (Winston, 1963)
You’re The Nearest Thing To Heaven / Strawberry Shake (Gina, duben 1964)
You Don’t Have To Go Home (But You Can’t Stay Here) / Party, Party (Sangelo, 1965)
(Are There) Honkytonks In Heaven / Pocketfull Of Stardust (Sims, 1966)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram