Dale Hawkins

Dale Hawkins se narodil 22. srpna 1938 jako Delmar Allen Hawkins Jr. na rasově různorodé plantáži v Goldmine, státu Louisiana. Do svých 13 (14) let česal na poli bavlnu. Jeho notorický otec, který byl muzikantem ve skupině The Sons Of Pioneers, neustále cestoval s různými country kapelami a jeho matka pracovala na plný úvazek jako učitelka. Proto byl Dale a jeho bratr Jerry vychováván svými prarodiči. Jeho děda dělal šerifa několika farnostem v Louisianě. Několikrát vzal Dalea s sebou na místní tancovačky, kde slýchával vesnické country a blues. Často navštěvovali také místní kostel sv. Pavla, kde Dale rád poslouchal gospely. Mezi jeho další rané oblíbence patřili Hank Williams, Hank Snow, Lonnie Johnson a Sister Rosetta Tharpe.

V sedmi letech prodával noviny Grit a za vydělané peníze si koupil svou první kytaru. Jako ustaraný teenager, který pravidelně utíkal z domu, narukoval v 16 letech k americkému námořnictvu. Po propuštění začal hrát hudbu profesionálně, zformoval malé combo s mladým fenoménem Jamesem Burtonem a bubeníkem A. J. Tuminellem.

Hawkinsův velký zlom přišel přes práci prodavače v Stans´s Records Shop ve Shreveportu, kde jeho vědomosti o nejnovějších rhythm&bluesových nahrávkách přišly vhod. A právě vlastník obchodu s nahrávacími deskami Stan Lewis byl úspěšným obchodníkem, který měl kontakty s nahrávacími společnostmi, které byly klíčem k vzrůstajícímu rock and rollovému hnutí.

Hawkins ovlivněný hitem „See You Later, Alligator“ svého kamaráda Bobby Charlese (proslavený ovšem Billem Haleym & The Comets), vytvořil vlastní melodii ve stejném stylu, kterou nazval „See You Soon, Baboom“. Nahrál ji v KWKH studiu. Lewis prodal demo v Charlesově společnosti Chess Records a brzy na to vyšla nahrávka u dceřinné společnosti Checker. B strana singlu nesla název „Four Letter Word Rock“.

V roce 1957 s drsným kytarovým rifem Jamese Burtona a s vytrvalým kravským zvoncem zajištěným bubeníkem Taminellem udělala skupina mnohem lepší nahrávku „Suzie Q“ nežli předchozí. Kopii poslali prostřednictvím diskžokeje Chucka Dunawaye firmě Atlantic, protože Chess nechtěla nahrávku vydat. Nakonec ji ale vydala. Dostala se na 27. místo žebříčku Pop. V roce 1968 písničku úspěšně oživila skupina Creedence Clearwater Revival. Neoficiálně ji dokonce nahrál i Elvis.

Hawkinsova práce u Checkeru se změnila mezi vynikající R&B kousky jakými byly „Don´t Treat Me This Way“ (1957), „My Babe“, „Tornado“, „La-Do-Dada“ (1958) a „Wild, Wild World“ (1959) k teenagerským popovým melodiím „A House, A Car And A Wedding Ring“ (1958) nebo „(Yea-Yea) Class Cutter“ (1959).

Dale se ukázal být zkušeným v hledání pozoruhodných kytaristů, jejichž práce by mohla mít vliv na světovou rockovou scénu po desetiletí. James Burton a basový kytarista Joe Osborne pokračovali v oživení nahrávek např. u Boba Lumana, Rickyho Nelsona a Elvise Presleyho. Roy Buchanan, který hrál s Hawkinsovým prvním bratrancem Ronniem krátké období, se stal uznávaným pro rockovou a bluesovou kytaru během počátku sedmdesátých let. Kenny Paulsenovy drnčivé rify přetransformoval do písně „Tallahassee Lassie“ od Freddie Cannona. Ze všech kytaristů, se kterými Dale pracoval, měl největší uznání s méně známým Carlem Adamsem, který hrál na skladbách „Tornado“ a „Little Pig“.

Nahrál singly pro značky Atlantic, Tilt, Zonk, ABC-Paramount a Lincoln. Vydal také živé album v rytmu twistu pro Roulette Records. Svému bratrovi Jerrymu produkoval tři singly na značce Ebb a rok a půl uváděl své vlastní varietní představení The Dale Hawkins Show na přidružené pobočce CBS-WCAU TV ve Philadelphii. Do roku 1964 znovu pracoval u nové značky Stana Lewise Paula Records. Pro zpěváka Johna Freda produkoval největší hit „Judy In Disquise“, který se stal hitem No. 1 v roce 1967. Dále pro The Uniques „Not Too Long Ago“ (1965) nebo pro The Five Americans „Western Union“ (1967).

V roce 1962 se oženil s Paulette Haleovou, se kterou měl dva syny. Roku 1966 se stal vice presidentem nahrávací frimy ABNAK Records v Texasu. V r. 1970 se Hawkins odstěhoval do Los Angeles a stal se vedoucím RCA divize rocku západního pobřeží. Roku 1997 založil nahrávací studio Hawk´s Nest a o dva roky později nahrál dobře uznávané comeback album pro nyní již zaniklou značku Mystic.

Dale Hawkins byl rockabillyovým zpěvákem a kytaristou. Jeho zásluhy byly oceněny Síní slávy rockabilly (Rockabilly Hall Of Fame). V říjnu 2007 byl uveden do Lousiana Music Hall Of Fame. Dale zemřel 13. února 2010 na rakovinu tlustého střeva v Little Rock, státu Arkansas.

Video
Vybrané singly

See You Soon Baboon/Four Letter Word (1956, Checker)
Suzie Q/Don’t Treat Me This Way (1957, Checker)
Baby, Baby/Mrs. Merguitory’s Daughter (1957, Checker)
Tornado/Little Pig (1958, Checker)
La-Do-Dada/Crossties (1958, Checker)
A House, A Car And A Wedding Ring/My Babe (1958, Checker)
Ain’t That Lovin‘ You Baby/My Dream (1959, Checker)
Someday One Day/Take My Heart (1959, Checker)
Class Cutter/Lonely Nights (1959, Checker)
Liza Jane/Back To School Blues (1959, Checker)
Stay At Home Lulu/I Can’t Erase You (1961, Atlantic)
Money Honey/The Same Old Way (1961, Tilt)

Vybraná alba

Suzie Q (1958, Checker; 1987, Argo)
My Babe (1960, Checker; 1987, Argo)
Let´s All Twist At The Miami Beach Peppermint Lounge (1962, Roulette; 2000 Edsel)
Dale Hawkins (1972, Chess)
Daredevil (1997, Norton)
Rock´n´roll Tornado (1998, Ace)
Wildcat Tamer (1999, Mystic)
Fool´s Paradise (2000, Beveric)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram