Curtis Gordon

Curtis Gordon, americký zpěvák country a rockabilly, se narodil 27. července 1928. Gordon byl jako dítě silně ovlivněn Ernestem Tubbem, Bobem Willsem a Jimmiem Rodgersem. Jako teenager vyhrál rozhlasovou talentovou show a opustil střední školu, aby se stal hlavním zpěvákem své vlastní kapely, jejíž součástí byl i hráč na housle Jimmy Bryant. Jeho rodiče požadovali, aby se vrátil do školy a vzdal se kapely. Udělal tak, i když zazářil s kapelou jménem Pee Wee Mills & the Twilight Cowboys, která působila v Gulfportu v Mississippi.

Ve 21 letech založil novou vlastní západní swingovou kapelu a začal koncertovat po jihovýchodě Spojených států. Gordon krátce sloužil v armádě během korejské války, kde se setkal s Rogerem Millerem, kterému později pomohl získat smlouvu. V červnu 1952 zaměstnanec RCA Victor slyšel Gordona hrát v soutěži v Atlantě a řekl o něm výkonnému řediteli Stevu Sholesovi. Gordon podepsal smlouvu s RCA brzy poté a na podzim začal nahrávat pro tuto společnost. V roce 1953 vedle balad Gordon nahrál několik tvrdších skladeb jako je např. „Rompin‘ & Stompin‘“. Objevil se v Grand Ole Opry a na turné podporoval Ernesta Tubba, Hanka Snowa i Elvise Presleyho. Jeho desky se prodávaly skromně, i když nikdy nebyly v hitparádách.

U RCA zůstal Curtis dva roky. Když mu vypršela smlouva, dostal se do Mercury Records. Jmenujme např. skladby „Play the Music Louder“ nebo „Baby, Please Come Home“. Gordonův styl se u Mercury změnil z mnoha možných důvodů. Vydavatelství mu umožnilo nahrát velkou část jeho vlastního materiálu, intenzivně spolupracoval s producentem Pappy Dailym a rodící se rokenrolové hnutí změnilo jeho vkus. Jeho nahrávky z let 1956 až 1957 jsou mixem západního swingu, rokenrolu a přímočaré country hudby. Jmenujme snad ty nejlepší: „Draggin‘„, „Mobile Alabama“, „Rock, Roll, Jump and Jive“ nebo „(I‘m) Sittin‘ on Top (of the World)“. Pravidelně hrál v Mobile v Alabamě a sporadicky cestoval po jihu. Na konci 50. let nahrával u Dollie Records, což byla jeho poslední velká smlouva. Poté ještě nějakou dobu vystupoval na místní úrovni. V 70. letech provozoval taneční klub v Gruzii a k rockabilly se vrátil v 80. letech, kdy ho fanoušci v Evropě přivedli zpět k tomuto žánru. Gordon zemřel 2. května 2004 v Moultrie, státu Georgie.

Video
Vybrané singly

The Greatest Sin/You Ain‘t Seen Nothin‘ Yet (1952, RCA)
What‘s A Little Pride/If You Tell Me One More Lie (1953, RCA)
Rocky Road Of Love/Rompin‘ And Stompin‘ (1953, RCA)
Caffeine And Nicotine/Divided Heart (1954, RCA)
I‘d Like To Tell You/Baby, Baby Me (1954, RCA)
Don‘t Trade/Chopsticks Mambo (1955, Mercury)
Blue Lifetime/Baby Please Come Home (1955, Mercury)
(You‘re A) Girl With A Future/Our Secret Rendezvous (1955, Mercury)
Hello, Old Broken Heart/Too Young To Know (1956, Mercury)
Draggin‘/Mobile, Alabama (1956, Mercury)
Play The Music Louder/Hey, Mr. Sorrow (1956, Mercury)
So Tired Of Crying/I Know My Baby‘s Gone (1957, Mercury)
Sittin‘ On Top/Out To Win Your Heart (1957, Mercury)
Sixteen/Cry, Cry (1957, Mercury Starday)
Please Baby Please/I Wouldn‘t (1957, Mercury Starday)
Oh Lonely Heart/Each Time You Go (1961, Dollie)
For The Last Time/From Memphis To New Orleans (1962, Dollie)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram