Charlie Rich

Charlie Rich se narodil 14. prosince 1932 jako Charles Allan Rich v Coltu, státu Arkansas. Jeho rodiče byli zemědělští farmáři s bavlnou. Rich vystudoval střední školu Consolidated High School ve Forrest City. Na této škole začal hrát na saxofon. Byl silně ovlivněn rodiči, kteří byli členy misionářské baptistické církve. Jeho matka hrála na klavír a otec zpíval gospely. Černošský rodinný přítel a zemědělec jménem C.J. Allen (který měl podíl na jejich rodinné půdě), učil hrát Charlese blues na piano. V roce 1952 se oženil se svou přítelkyní Margaret Ann Greene ze střední školy. Charles začal chodit na univerzitu, ale v roce 1953 byl povolán do armády k leteckému vojsku Spojených států amerických.

V Enid Oklahomě založil skupinu The Velvetones, kde vokály zpívala jeho žena Margaret Ann. Skupina hrála jazz a blues. Po odchodu z vojny v roce 1956 odcestovali do oblasti západního Memphisu, kde spolu začali farmařit. Rich začal do toho vystupovat v klubech v okolí Memphisu. Hrál jazz a R&B. Začal si psát i vlastní texty.

Charles zkusil štěstí v Sun Records Sama Philipse. Skladby byly pro Sama příliš jazzové a proto mu pustil několik skladeb od Jerry Lee Lewise. Již v roce 1958 se stal Rich pravidelným studiovým hudebníkem Sun Records. Hrál na několika nahrávkách Jerry Lee Lewise, Johnnyho Cashe, Warrena Smithe, Billy Lee Rileyho, Bill Justise, Ray Smithe nebo Carl Manna. Napsal pro ně také několik písniček.

Třetí singl pro dceřinou společnost Sun Records pod názvem Phillips International Records v roce 1960 nesl název „Lonely Weekends“. Singl se dostal do Top 30. Pozoruhodný byl jeho hlasový projev, podobný Elvisovi. Prodalo se ho přes milion výlisků a stal se zlatou deskou. Žádný z jeho dalších sedmi singlů nebyl již tak úspěšný, nicméně několik z jeho písní se staly klasikami, např.:“Who Will The Next Fool Be“,“Sittin‘ And Thinkin‘“ nebo“No Headstone On My Grave“. Za skladby ve stylu rockabilly jmenujme např.“Break Up“,“Philadelphia Baby“,“Rebound“,“Whirlwind“,“Big Man“,“Yes Ma‘am“,“Right Behind You Baby“ nebo“Gonna Be Waiting“.

Charlieho úspěch poté ustal a v roce 1963 opustil Sun Records. Podpesal smlouvu s dceřinnou společností RCA Victor, Groove Records. Jeho první singl nesl název“Big Boss Man“ (převzal ji i Elvis). Byl to menší hit. Větší úspěchy se již nedostavily. V roce 1965 podepsal smlouvu se Smash Records. První singl“Mohair Sam“ se dostal do čela žebříčku Top 30. Další singly nebyly opět tak výrazné. Proto byl nucen střídat další nahrávací společnosti.

V roce 1967 podepsal smlouvu s Epic Records díky producentovi Billy Sherrilovi. Zaměřil se především na country, podobně jako Jerry Lee Lewis nebo Conway Twitty. V roce 1973 měl Rich dva největší hity,“Behind Closed Doors“ a“The Most Beautiful Girl“. Posledně jmenovaný se vyšplhal na první místo žebříčku US country singlů, stejně tak i na vrchol Billboard Hot 100 pop singlů. Píseň mu vynesla dvě ceny Grammy. Úspěch přinesl kromě peněz a stresu i problém v podobě nadměrného pití alkoholu, kterého se už nezbavil. Po roce 1977 začala jeho hvězda zapadat. Krátce působil ještě u United Artists a Elektry. Poté se na deset let zcela odmlčel.

Charlie Rich zemřel ve spánku 25. července 1995 v Hammondu, státu Louisiana. Bylo mu 62 let. Příčinou smrti byla plicní embolie. Byl pohřben na hřbitově Memorial Park Cemetery v Memphisu, Tennessee. Byl americkým country zpěvákem, skladatelem a pianistou. Jeho styl hudby zahrnoval několik žánrů od rockabilly, rhythm and blues, country až po blues, jazz, soul a gospel. V pozdější části svého života získal Charlie přezdívku“Silver Fox“ (Stříbrná liška). V roce 2015 byl Rich uveden do Síně slávy memphiské hudby (Memphis Music Hall of Fame).

Video

Vybrané singly

Whirlwind/Philadelphia Baby (1958, Phillips Records)
Lonely Weekends/Everything I Do Is Wrong (1959, ¨Phillips)
Rebound/Big Man (1959, Phillips)
Gonna Be Waitin‘/School Days (1960, Phillips)
On My Knees/Stay (1960, Phillips)
Who Will The Next Fool Be/Caught In The Middle (1961, Phillips)
Just A Little Bit Sweet/It‘s Too Late (1961, Phillips)
There‘s Another Place I Can‘t Go/I Need Your Love (1962, Phillips)
Sittin‘ And Thinkin‘/Finally Found Out (1962, Phillips)
Let Me Go My Merry Way/Big Boss Man (1963, Groove)
She Loved Everybody But Me/The Grass Is Always Greener (1963, Groove)
Nice And Easy/Turn Around And Face Me (1964, Groove)
Mohair Sam/I Washed My Hands In Muddy Water (1965, Smash)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram