Carl Mann

Carl Mann se narodil 22. srpna 1942 v Huntingdonu, státu Tennessee. Je americkým rockabilly zpěvákem, kytaristou a pianistou. Carl vyrůstal na venkově v blízkosti lesů v Tennessee. Jeho rodiče vlastnili úspěšnou dřevařskou firmu.

Místní rozhlasové stanice hrály klasické hillbilly a honky tonk, které rodina poslouchala ze svého bezdrátového rádia. Velice rádi poslouchali Grand Ole Opry. Velký vliv na Carla měli především Lefty Frizzel, Hank Williams, Carl Smith a Hank Snow. Mann jako malý kluk (v 9 letech) zpíval v kostele. Později zpíval country písničky po místních talentových soutěžích v rozhlase aod roku 1950 se naučil hrát na kytaru. V roce 1952 mu rozhlasová stanice WDXI umožnila pravidelné místo v pořadu.

V roce 1954 založil Mann kapelu s ostatními mladíky. Ve skupině byli Rob Oatswell, Tony Moore, Robbie Robinson a Carlův bratranec Jerry. Ve svých 13 letech se Carl naučil hrát na piano, protože nikdo ze skupiny na něj neuměl hrát. Vystupovali v místních kostelech, školách a v Junior Opry na WSM v Nashvillu. Carl brzy začal poslouchat R&B a mladého Elvise. Rád posedával s místními diskžokeji a hrál nejnovější hity. Jeden známý DJ Bill Haney mu zařídil konkurz u Jimmy Martina v Jacksonu. Martin měl vlastní kombo a rodící se nahrávací společnost Jaxon Records. Ve studiu se setkal s Eddie Bushem, který mu začal hrát na kytaru. V roce 1957 vydal svůj první singl na značce Jaxon Records. Singl nesl název „Gonna Rock And Roll Tonight“, na b. straně singlu byla skladba „Rockin´ Love“ (Jaxon 502). Skupina byla pojmenována jako Carl Mann & The Kool Kats. Carl zaplatil za nahrávací frekvenci, vylisování desek a měl 350 výlisků s tímto singlem. Výlisky prodával na svých vystoupeních. Mann natočil několik dalších singlů u Jaxon Records. Mezi nimi bylo vydáno i demo nahrávky „Mona Lisa“ v pomalé verzi.

Eddie Bush se nyní stal hlavním kytaristou kapely, Rob hrál na kontrabas, Tony na bicí, Carl kromě zpěvu hrál na doprovodnou kytaru a piano. Jeho manažerem se stal W. S. Holland (bubeník Carla Perkinse), který ho přivedl do Sun Records. Sam Phillips, majitel Sun, uzavřel s Mannem smlouvu na tři roky. Krátce nato Sun vydala jeho rockabilly verzi písně Nat King Colea s názvem „Mona Lisa“. Tuto skladbu vydal u MGM téměř ve stejnou dobu i Conway Twitty a od obou zpěváků měla píseň velký úspěch. Jako první se dostala Mannova verze na 24. místo žebříčku US Black Singles. Carlovi bylo pouhých šestnáct let. V roce 1959 se dostala na 25. místo žebříčku Billboard Hot 100. Na b. straně singlu byla skladba „Foolish One“.

Další singly Carla byly již méně úspěšné. I když v roce 1959 měl ještě další úspěch se skladbou „Pretend“, která se dostala na 57. místo v Hot 100. Na začátku roku 1960 vydal další singl „Some Enchanted Evening“/“I Can’t Forget“, který neměl úspěch. Další singl „South Of The Border“/“I’m Coming Home“ také propadl, i když skladba „I’m Coming Home“ vypadala na úspěch, do Billboardu se nedostala. Nazpíval ji i Elvis. Skladby, které se bohužel neuchytily, byly „Baby I Don’t Care“, „Ubangi Stomp“, „Mexicali Rose“ a „Look At That Moon“ (tu napsal Mann společně s Carlem Perkinsem). V roce 1960 vydal LP album Like Mann. Bohužel se neprodávalo dost dobře. Proto se na nějakou dobu odebral z hudebního průmyslu. V roce 1964 působil v armádě a v roce 1966 vydal další singl „Down To My Last I Love You“, který vyšel na Monument Records. Poté, co i tento singl mu nevynesl hit, věnoval se rodinnému životu. Následně začal mít problémy s alkoholem.

Carl se v roce 1974 vrátil do hudebního průmyslu jako country zpěvák. Nahrával pro ABC Records a Dot. V roce 1976 vydal singl „Twilight Time“, který se vyšplhal na žebříček US Country Signles na poslední příčku 100. V roce 1977 uzavřel smlouvu s holandskou nahrávací společností Rockhouse Records. O rok později na této značce vydal napůl živé, napůl studiové album Gonna Rock’n´Roll Tonight a v roce 1981 In Rockabilly Country. Zde mj. vyšla skladba „Judy“, kterou také známe v podání Elvise. V 80. letech příležitostně vystupoval na turné po Evropě. Nakonec se vrátil společně s rodinou k povolání svých rodičů, těžbě dřeva.

Několikrát se ještě Mann vrátil k hudbě, ale v roce 2005 se definitivně rozhodl ukončit kariéru a odešel do důchodu. Ještě vystoupil v místní rozhlasové show Huntingdon Hayride. Ovšem poté začal vystupovat v zámoří i ve státech a nahrál CD nazvané Rockabilly Highway vydané v roce 2008. Hraje a zpívá na něm i se svými kamarády ze Sun Records, W. S. Hollandem a Rayburn Anthonym. V roce 2006 byl Carl Mann uveden do Rockabilly Hall Of Famev Jacksonu, státu Tennessee. V roce 2009 vystoupil na třináctém festivalu Rockabilly Rave. V květnu 2011 vyšla kniha o jeho životě a zejména hudební kariéře The Last Son Of Sun.

Video

Vybrané singly

Gonna Rock And Roll Tonight/Rockin´ Love (duben 1957, Jaxon)
Mona Lisa/Foolish One (bsřezen 1959, Phillips International)
Pretend/Rockin´ Love (září 1959, Phillips International)
Some Enchanted Evening/I Can’t Forget (prosinec 1959, Phillips Int,)
South Of The Border/I’m Coming Home (květen 1960, Phillips Int.)
Wayward Wind/Born To Be Bad (říjen 1960, Phillips Int.)
If I Could Change You/I Ain’t Got No Home (červenec 1961 Phillips Int.)
When I Grow Too Old To Dream/Mountain Dew (červen 1962, Phillips Int.)
The Serenade Of The Bells/Down To My Last I Forgive You (říjen 1966, Monument)
Headin´ For A Heartbreak/Isn’t It True (1968, Arcade)
Burnin´ Holes In The Eyes Of Abraham Lincoln/Ballad Of Johnny Cycle (říjen 1974, ABC)
Twilight Time/Belly-Rubbin´ Country Soul (1976. ABC Dot)

Vybraná alba

Like Mann (1960, Phillips International)
Gonna Rock’n’Roll Tonight (1978, Charly)
In Rockabilly Country (1981, Rockhouse)
Rockin´ Mann (1997, Charly)
Strait And Narrow Road (2006, Dove Olive Branch)
Legendary Country Influences (2007, Carl Mann)
Carl Rocks (2008, Bear Family)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram