Buddy Knox

Buddy Knox, vl. jménem Buddy Wayne Knox se narodil 20. července 1933 v Happy, státu Texas. Byl americkým zpěvákem, kytaristou a textařem. Stal se známým díky svému hitu z roku 1957 „Party Doll“. Narodil se do rodiny, která vlastnila drobné zemědělství.

V mládí se Buddy začal učit hrát na kytaru. Navštěvoval střední školu Happy High School. Po střední škole navštěvoval univerzitu West Texas State College v Canyonu. Zde se potkal s dalšími dvěma studenty této univerzity, s Jimmy Bowenem (kontrabas) a Donem Lanierem (kytara). S nimi založil skupinu pod názvem The Serenaders, kterou později přejmenovali na The Rhythm Orchids. Skupinu pojmenovali podle jejich košil barvy orchidejí, které nosili. Účinkovali v místních klubech za pivo a jídlo. Stali se nejžádanější místní kapelou.

V roce 1956 Buddy dosáhl titulu bakalář v oblasti obchodní administrativy. Ve stejném roce účinkoval se svou kapelou na stejné rozhlasové show jako mladý Roy Orbison se skupinou The Teen Kings. Roy navrhl nahrávacímu producentovi Normanovi Pettymu, aby s Knoxem natočil desku. Norman měl nahrávací studio v Clovisu, v Novém Mexiku, kde natočil několik raných hitů s Buddy Hollym. Později se ke skupině přidal i bubeník David Alldred.

Knox nahrál skladbu „Party Doll“ nejdříve na značce Triple-D, ale úspěchu se dočkala až na značce Roulette Records. Ta se dostala na 1. místo žebříčku Cash Box v roce 1957. Prodalo se jí přes milion výlisků a získala zlatou desku. Na nahrávce jim na činely hrála studentka z Clovis High School. Buddyho sestra se dvěma svými kamarádkami zpívali vokály v pozadí. Na b. straně singlu byla skladba Jimmyho Bowena „I‘m Sticking With You“, kterou napsali společně s Knoxem. Když Knox nastoupil na vojnu, měl i po tomto úspěchu další hity, které stačil natočit. První byla nahrávka „Rock Your Little Baby To Sleep“, která se dostala na 17. místo žebříčku. Další písní byla skladba „Hula Love“. která se dostala na 9. příčku. Tato píseň zazněla ve filmu Jamboree. Dalšími skladbami, které vyšly na Roulette Records byly např. „Somebody Touched Me“, „I Think I‘m Gonna Kill Myself“ nebo „The Girl With The Golden Hair“.

Na začátku 60. let podepsal Buddy smlouvu s Liberty Records a vydal několik dalších nahrávek především již v oblasti popu, které obsahovaly doprovodné vokály. Nejpozoruhodnější nahrávky této doby byly „Lovey Dovey“, „Ling-Ting-Tong“ a „She‘s Gone“. Zvuk na těchto nahrávkách byl výrazným odklonem jeho dřívějšího vlivu rockabilly, které vydával pro Roulette Records. Liberty hlavní nahrávací producent Tommy „Snuff“ Garrett úspěšně používal stejné produkční techniky i pro jiné své umělce, kteří začali zpívat populární hudbu v té době. Mezi ně patřili např. Johnny Burnette nebo Bobby Vee.

V roce 1968 žil Knox v Maconu, státu Georgia. Založil svou vlastní vydavatelskou společnost a přestěhoval se do Nashvillu, státu Tennessee. Ale i tak podepsal novou nahrávací smlouvu se značkou United Artists Records. Spolupracuje s producentem Bobem Montgomerym a vylepšují tradiční styl rockabilly směrem k modernímu country té doby. Na prvním albu u United Artists Records natočil titulní skladbu s názvem „Gypsy Man“. Tu napsal Sonny Curtis, který na ní také hraje na akustickou kytaru. Několik singlů natočených mezi lety 1968 až 1974 bylo pozoruhodných pro svůj experiment s různými zvuky a styly hudby. Jmenujme např. skladby „Glory Train“, „God Knows I Love You“, „Travelin‘ Light“, „Salt Lake City“, „Night Runners“ nebo „I‘m Only Rockin‘“.

Buddy Knox zemřel na rakovinu plic 14. února 1999 v Bremertonu, státu Washington. Je pohřben na hřbitově Dreamland Cemetery v Canyonu, státu Texas. Byl třikrát ženatý. Jeho syn Michael Knox je nahrávacím producentem. Dalšími jeho dětmi jsou Wendy, Jesse, Ginger a Buddy Wayne Knox Junior. Buddy Knox byl za svůj přínos v začátcích své kariéry zvolen do Rockabilly Hall Of Fame. Jeho skladba „Party Doll“ byla zvolena jednou z 500 písní Síně slávy rock‘n‘rollu, které vytvořili tento styl hudby.

Video

Vybrané singly

Party Doll/My Baby‘s Gone (1957, Roulette)
Rock Your Little Baby To Sleep/Don‘t Make Me Cry (1957, Roulette)
Hula Love/Devil Woman (1957, Roulette)
Swingin‘ Daddy/Whenever I‘m Lonely (1957, Roulette)
Somebody Touched Me/C‘mon Baby (1958, Roulette)
Teasable, Pleasable You/That‘s Why I Cry (1958, Roulette)
I Think I‘m Gonna Kill Myself/To Be With You (1959, Roulette)
Taste Of The Blues/I Ain‘t Sharin‘ Sharon (1959, Roulette)
Long Loney Nights/Storm Clouds (1960, Roulette)
Lovey Dovey/I Got You (1960, Liberty)
Ling-Ting-Tong/The Kisses (They‘re All Mine) (1961, Liberty)
Three Eyed Man/All By Myself (1961, Liberty)
Chi-Hua-Hua/Open Your Lovin‘ Arms (1962, Liberty)
She‘s Gone/Now There‘s Only Me (1962, Liberty)
Three Way Love Affair/Dear Abby (1962, Liberty)
Tomorrow Is A Comin‘/Shadaroom (1963, Liberty)
Thanks A Lot/Hitchhike Back To Georgia (1963, Liberty)
Good Lovin‘/All Time Loser (1964, Liberty)
Jo Ann/Don‘t Make A Ripple (1965, Ruff)
Livin‘ In A House Full Of Love/Good Time Girl (1965, Reprise)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram