Bobby Wayne

Zpěvák a kytarista Bobby Wayne se narodil 10. září 1936 jako Robert Wayne Snyder, ve Spokane ve státě Washington jako nejmladší syn Paula a Virginie Snyderových. Bobby se naučil hrát na klavír v devíti letech. V 15 letech přešel na kytaru. Jako malý kluk poslouchal v sobotu večer rozhlasové vysílání Grand Ole Opry a The National Barn Dance. Miloval hudbu Reda Foleyho, Ernesta Tubba a dalších umělců country hudby. Mezi dalšími, které měl rád jako teenager, patřili legendární The Jordanaires.

V roce 1953 založil svoji první kapelu The Rocky Mountain Playboys. Bobby hrál na kytaru, Red Adair na sólovou kytaru a Bob Thames na kontrabas. Hráli směs country, hillbilly, honky tonk, popu a melodie big bandu. Vystupovali ve Woodland Beach Club, Hauser Lake, státu Idaho. Po Hauser Lake si kapela zajistila angažmá v Jitterbug Club, Osbourn, Idaho. Hrála zde šest nocí v týdnu po celou zimu 1953/54. Poté se spojili s Jackem Ackersem (zpěvák a hlavní kytarista) a Jackem Evansem (zpěvák a vynikající hráč na housle). Tito dva noví členové měli zkušenosti s vystupováním a naučili Bobbyho spoustu věcí o hraní hudby. Vystupovali všude, kde získali angažmá. Nicméně po neúspěších se skupina v roce 1954 rozpadla.

Wayne založil novou skupinu pod názvem The String Dusters společně s Neilem Livingstonem na steel kytaru, Ronem Livingstonem (Neilův bratr) na housle, Bobem Thamesem na kontrabas a Jackem Currym na piano. Mezitím se rodiče Bobbyho rozvedli. Jeho matka se znovu vdala a přestěhovala se do Atlanty, ve státě Georgia. Požádala Bobbyho, aby odjel za ní a Bobby tak učinil. Když se s ním setkala, vzala ho na oběd a v restauraci mu pustila desku na jukeboxu. Šlo o píseň „Mystery Train“ od tehdy začínajícího Elvise Presleyho. Wayne byl okamžitě u vytržení a začal si shromažďovat další Elvisovy nahrávky. Vzal si kytaru s sebou do Atlanty a cvičil sedm až osm hodin denně, aby se naučil hrát ve stylu rockabilly.

Wayne hrál na maturitním plese na střední škole. Zde se setkal s dívkou, se kterou si padli do oka. Výsledkem bylo, že o ní napsal píseň s jejím jménem „Sally Ann“. Během pobytu v Atlantě se Bobby setkal s Ricem Carteym, který následně získal originály písní „Young Love“ a „Scratching On My Screen“. Pete Drake, legenda country music, pozval Bobbyho na konkurz do místní televizní show, ale než k tomu mohlo dojít, mělo manželství jeho matky problémy, které vyústily v návrat do Spokane. Zpět ve státě Washington se Bobby rozhodl zpívat a hrát rockabilly hudbu, včetně svých vlastních originálů. Stal se tak prvním rockabilly zpěvákem v severozápadní části USA a západní Kanadě. Rozhodl se, že je čas natočit desku, a tak nashromáždil peníze, aby v listopadu 1955 navštívil Sound Recording Studio ve Spokane a spolu s Haroldem Hornem na rytmickou kytaru a Warrenem Watersem na bicí natočili skladbu „Sally Ann“ a instrumentální „Warpaint“. Bylo vylisováno 250 kopií a deska vyšla na etiketě SRC (neexistovalo žádné katalogové číslo) v prosinci 1955. To bylo měsíc předtím, než Elvis vydal „Heartbreak Hotel“.

Bobby se pustil do propagace, ale narazil na potíže, protože se zdálo, že severozápad nebyl připraven na novou vlnu hudby. V roce 1956 byl Wayne vyhozen z televizní a rozhlasové stanice, protože její manažer řekl, že zpívá příliš mnoho hudby ve stylu Elvise. V souladu s tím se na jaře 1956 znovu vydal do Los Angeles. Roky 1956 až 1958 strávil Bobby se svou kapelou The Warriors hraním hudby na plný úvazek v klubech na severozápadě a také v Los Angeles, plus skládáním a natáčením demo nahrávek. V roce 1958 byl rock’n’roll všude a vydavatelství Spokane LJV Records vydalo znovu skladbu „Sally Ann“. Objevil se jako hlavní umělec na slavném Grand Ole Opry a také doprovázel na kytaru takové hvězdy, kterými byli Lefty Frizell, Faron Young, Ferlin Husky, Little Jimmy Dickens, Freddie Hart a Tex Williams.

V únoru 1963 nahrál skladby „Big Train“/“The Valley“ jako poctu Johnny Cashovi. Vince Gerber byl bubeník na těchto deskách a baskytaristou Delmar ‚Skipper‘ Hawkins. Původně měly vyjít na Columbia Records, u které nahrával Cash. Nakonec vyšly na Epic s malou propagací. Jeho další nahrávka od značky Jerden byla „Tip Toes“/“Bobby’s Boogie #1“ a tentokrát byla pronajata A&M Records. Díky dobré propagaci se disk stal hitem kanadské první desítky. Na dalších nahrávkách však Hawkinse nahradil Dennis Roberts. Společnost Jerden také rychle vydala „TV Dream“/“The Last Ride“, který byl regionálním úspěchem. A&M požadovalo další desku s výsledkem, a tak vyšlo „Twinkle Tows“/“Last Date“. Také se stalo komerčním úspěchem. Druhá strana je verzí hitu Floyda Cramera. V této době také Vince Gerber, bubeník Bobbyho kapely, vydal dvě instrumentální skladby „Cyclone“/“Torquila“ na Jerden (#726). Na těchto skladbách hrál Bobby na kytaru a následně byly zahrnuty do LP Big Guitar Of Bobby Wayne (Jerden # 7003) z roku 1964.

Další vydání se objevilo na labelu Warner Bros a bylo Wayneovou interpretací hitu Marvina Rainwatera „Half Breed“. V Seattlu se Bobby vrátil do studia se svým přítelem Dennisem Robertsem a složil skladby „La-Den-Dada“/“Fern“ (Jerden # 727), které se objevily pod názvem The Hummingbirds. Toto bylo rušné období pro Bobbyho a bylo kompletní s rozsáhlými turné a bohatým plánem propagačních vystoupení. Následovalo „River Man“/“Ballad Of A Teenage Queen“; vydání připisované výhradně Bobbymu Wayneovi (Jerden # 737) a následně bylo vydáno ve Spojeném království na Pye International. Poté následovalo instrumentální „Wheels“/“Moonshine“ (Jerden # 751) a zhruba v té době časopis Cashbox zvolil Wayna za jednoho ze tří nejslibnějších kytaristů – dalšími dvěma byli Roy Clark a Glen Campbell. Dalším vydáním bylo „Hobo“/“Big Wheel“ (#765) a setkalo se s jistým komerčním úspěchem.

Během 60. let byli The Jordanaires Bobbyho doprovodnou skupinou, která poskytovala podporu v dvanácti písních obsažených na albu Appaloosa. Titulní píseň tohoto alba, „Ballad Of The Appaloosa“, byla vybrána jako ústřední melodie pro Disneyho film Run Appaloosa Run.

V roce 2011 mu byla diagnostikována řada různých nemocí a více než rok se potýkal se zdravotními problémy. Zemřel 26. února 2013.

Video

Vybrané singly

Sally Ann/War Paint (1958, LJV)
Swing Train Twist/Twisting Swing Train (1962, Bonita)
Big Train/The Valley (1963, Epic)
Tip Toes/Bobby’s Boogie # 1 (1963, Jerden)
The Last Ride/TV Dream (1963, Jerden)
Half Breed/The Last Ride (1964, Warner Bros.)
Last Date/Twinkle Toes (1964, A&M i Jerden)
River Man/Ballad Of A Teenage Queen (1964, Jerden)
Wheels/Moonshine (1965, Jerden)
Big Wheels/Hobo (1965, Jerden)
Blue Tango/Honky Tonk (1965, Jerden)
Ballad Of The Appaloosa/The Blizzard (1966, Panorama)
The Letter/Uncle Sam’s Got My Number (1966, Jerden)
Mr. Somebody/Life Just Let’s Me Live (1967, Redwood)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram