Bob Luman

Bob Luman se narodil jako Robert Glynn Luman 15. dubna 1937 v Blackjack, státu Texas Joe a Lavine Lumanovým. Vyrůstal v Nacogdoches, jeho raný vliv v hudbě byl ovlivněn jeho otcem, amatérským houslistou, kytaristou a hráčem na harmoniku v několika místních amatérských kapelách, který ho učil hrát country. Bob dostal svou první kytaru, když mu bylo 13 let. Luman navštěvoval střední školu v Kilgore. Hudba na Boba dostatečně zapůsobila a právě na střední škole Kilgore si založil svou vlastní kapelu. Hráli tehdy současné hity Leftyho Frizzella a Webba Pierce.

Bob býval na střední škole také hvězdou v baseballu a účastnil se her s Major League Baseball Pittsburgh Pirates. Ale když baseball neprovozoval profesionálně, rozhodl se soustředit na muziku. Když byl svědkem vystoupení tehdy nové senzace Elvise Presleyho v květnu 1955 během jeho vystoupeních v Texasu a Louisianě, rozhodl se definitivně pro hudbu. První věc, kterou Bob udělal, bylo, že jako umělec rockabilly šel ke skladateli Jimu Shellovi v Dallasu, aby nazpíval jedno session. Doprovod mu dělala skupina Mac Curtise, bratři Jim a Ken (The Galbraith), nahráli šest písní: „Stranger Than Fiction“, „You’re The Cause Of It All“, „That’s Allright“, „Hello Baby“, „In The Deep Dark Jungle“ a „Let Her Go“. Skladby zůstaly nevydány až do 70. let, kdy je vydal Ronnie Weiser na své značce Rollin‘ Rock jako singl a EP.

V roce 1956 vyhrál Bob v soutěži talentů podporovanou společností Future Farmers of America, která mu vynesla vystoupení v Louisiana Hayride ve Shreveportu, kde nahradil žhavou hvězdu Memphisu Johnnyho Cashe. Na vystoupení v Hayride dal Luman dohromady skupinu nazvanou The Shadows, kde hráli na kytaru James Burton, na kontrabas James Kirkland a na bicí Butch White a poté i pianista Gene Garr.

V roce 1957 skupina podepsala smlouvu s Imperial Records, pro kterou nahráli skladby „All Night Long“, rychlé bluesové číslo Jimma Shella a „Amarillo Blues“. Dále natočili nahrávky „Wild Eyed Woman“, „A Red Cadillac And A Black Moustache“ a „Blue Days“. Poslední skladba nebyla ovšem vydána. Tentýž rok se skupina objevila na The Town Hall Party v Los Angeles a také ve filmu Carnival Rock, kde doprovázeli Davida Houstona. Skupina se opět sešla ve studiu a 28. března nahrála další čtyři písně, které vydali jako dva singly pro Imperial 8313 a 8315: „Red Hot“/“Whenever You’re Rady“ a „Make Up Your Mind Baby“/“Your Love“. Následující rok opustili Imperial Records a Luman podepsal již sólovou smlouvu s Capitol Records, jelikož bylo pro něho nepříjemné, když se Burton, Kirkland a White přidali k budoucímu idolu žen Ricky Nelsonovi. U Capitol Records vydal singly „Try Me“/“I Know My Baby Cares“ nebo „Svengali“/“Precious“. Společnost Capitol chtěla Lumanovi změnit jméno, což ale na radu otce odmítl a odešel od ní. Podepsal nový kontrakt s Warner Brothers Records. S kytaristou Royem Buchananem natočil skladby „Class Of ´59“ a „Loretta“. Na b. stranu singlu k popové skladbě „Class Of ´59“ firma vybrala píseň „My Baby Walks All Over Me“.

V roce 1960 byl Bob povolán na vojnu do United States Army. Zatímco byl Luman na vojně, Warner Bros. vydala vůbec jeho největší hit „Let’s Think About Living“, novou píseň, která se dostala na 7. místo žebříčku Billboard Hot 100 a na 9. místo country žebříčku. Byla to pěkná pop skladba se skvělým doprovodem, zpěvem a textem. Na podzim vyšla i ve Velké Británii a dostala se na 6. místo tamního žebříčku. Další singl neuspěl. V roce 1962 Bob odešel z armády a přestěhoval se do Nashvillu, kde se v Yumě, státu Colorado v roce 1964 oženil se svojí ženou Barbarou. V roce 1966 se jim narodila dcera Melissa Claire. Na konci února 1962 uspěl s klasikou John D. Loudermilka „The Great Snowman“. Následující rok vydal dalších šest singlů pro Warner Bros., ovšem bez většího úspěchu. V roce 1963 opět změnil nahrávací společnost, kterou se stala firma Hickory Records. Nahrávací session začal 18. ledna 1963 v Nashvillu studiu B RCA, kde byl doprovázen Grady Martinem, Floyd Cramerem, Bob Moorem a mladým Jimmy Isbellem. První singl se skládal z folkové „Interstate Forty“ a balady „You’re Welcome“. Singl se sice neumístil, ale Bob za další čtyři roky dosáhl úspěchů v country Top 40 např. s písněmi „The File“ (# 24), „Fine Miles From Home (Soon I’ll See Mary)“ (# 39) nebo „Poor Boy Blues“ (#39). V srpnu 1965 začal vystupovat v Grand Ole Opry.

V 60. a 70. letech často vystupoval na turné a stal se oblíbeným v Las Vegas s výstupy, které byly kombinací country a rockabilly. V roce 1968 podepsal smlouvu s Epic Records, kde měl po deseti letech celkem 15 hitů, včetně čtyř v Top 10. Např. jmenujme „Lonely Women Make Good Lovers“ nebo „Still Loving You“. První jmenovaný se stal jeho největším hitem country, vystoupal až na 4. místo žebříčku. Dalšími hity byly „Ain’t Got Time To Be Unhappy“ (1968), „Ballad Of Two Brothers“ (duet s Autry Inmanem, 1968), „When You Say Love“ (1972), „Neither One Of Us (Wants To Be The First To Say Goodbye)“ (1973), „Proud Of You Baby“ (1975) a „The Pay Phone“ (1977).

Na konci roku 1976 potřeboval Luman operaci prasklé cévy v jícnu. Po několika měsících zotavení šel nahrát do studia Sound Spectrum Recording Studio v Nashvillu album nazvané Alive And Well produkované kamarádem a jeho sousedem Johnny Cashem. Nahrál poslední singl pro Epic a přešel k firmě Polydor. První singl „I’m A Honky Tonk Woman’s Man“/“Lonely Woman“ se dostal na 33. místo žebříčku. Po vystoupení v Grand Ole Opry 15. prosince se vrátil domů, protože se necítil dobře. Devatenáctého prosince byl hospitalizován v nemocnici na zápal plic.

Luman zemřel v Nashvillu 27. prosince roku 1978 na zápal plic ve věku pouhých 41 let. Na pohřbu mu zpíval Johnny Cash. Po jeho smrti vydala firma Bear Family několik kompilací s jeho hity, např. Carnival Rock nebo More Of The Rocker. Luman byl uveden do Síně slávy rockabilly (Rockabilly Hall Of Fame) i Texas Country Music Hall Of Fame. Byl americkým zpěvákem country a rockabilly.

Video

Vybrané singly

All Night Long/Red Cadillac And A Black Moustache (Imperial, 1957)
Red Hot/Whenever You’re Ready (Imperial, 1957)
Make Up Your Mind Baby/Your Love (Imperial, 1957)
Try Me/I Know My Baby Cares (Capitol, 1958)
Svengali/Precious (Capitol, 1958)
Class Of ´59/My Baby Walks All Over Me (Warner, 1959)
Buttercup/Dreamy Doll (Warner Bros, 1959)
Let’s Think About Living/You’ve Got Everything (Warner Bros, 1960)
Why Why Bye Bye/Oh Lonesome Me (Warner Bors, 1960)
Boston Rocker/Old Friends (Warner Bros, 1961)
Big River Rose/Belonging To You (Warner Bros, 1962)
The Fool/Hey Joe (Warner Bros, 1962)
Interstate Forty/You’re Welcome (Hickory, 1963)
The File/Bigger Men Than I (Hickory, 1963)
I Love You Because/Love Worked A Miracle (Hickory, 1965)
Five Miles From Home (Soon I’ll See Mary)/I Get So Sentimental (Hickory, 1965)
Poor Boy Blues/Can’t Get You Off My Mind (Hickory, 1966)
Come On And Sing/It’s A Sin (Hickory, 1966)
It’s All Over But Shoutin‘/Bad, Bad Day (Hickory, 1969)
Ain’t Got Time To Be Unhappy/I Can’t Remember To Forget (Epic, 1968)
Come On Home And Sing The Blues To Daddy/Big, Big World (Epic, 1969)
Everyday I Have To Cry Some/Livin‘ In A House Full Of Love (Epic, 1969)
Honky Tonk Man/I Ain’t Built That Way (Epic, 1970)
I Got A Woman/One Hundred Songs On The Jukebox (Epic, 1971)
Neither One Of Us/Anything But Lonesome (Epic, 1973)
Proud Of You Baby/Tonight My Baby’s Coming Home (Epic, 1975)
The Pay Phone/He’ll Be The One (Polydor, 1977)

Vybrana alba

Let’s Think About Living (Warner Bros, 1960)
Can’t Take The Country From The Boys (Hickory, 1964)
Livin‘ Lovin‘ Sounds (Hickory, 1965)
Ain’t Got Time To Be Unhappy (Epic, 1968)
Getting Back To Norma (Epic, 1970)
A Chain Don’t Take To Me (Epic, 1971)
Lonely Women Make Good Lovers (Epic, 1972)
Red Cadillac And A Black Moustache (Epic, 1974)
Greatest Hits (Epic, 1974)
Still Loving You (Hickory, 1974)
Alive And Well (Epic, 1977)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram