Art Adams

Americký zpěvák Arthur Adams se narodil 12. února 1935 v Carolltonu, státu Kentucky. Adams se narodil do hudební rodiny a ve dvanácti letech se přestěhoval s rodiči na farmu kousek od Bean Blossom v Indianě. Artovo vzdělání náhle skončilo, když se jeho rodiče rozvedli. Nikdy nenavštěvoval střední školu a ve věku 15 let žil v Indianapolis, kde pracoval ve firmě s nákupními taškami. Tam potkal svoji budoucí manželku Tommie Arlene Melton. Oženil se s ní ve svých 15 letech.

Adamse naučil hrát na kytaru jeho švagr Dave Logsdon. Spolu s Dannym Colem (kontrabas) a Ray Paley (steel kytara) založili koncem roku 1954 country kapelu The Kentucky Drifters. V místní rozhlasové stanici v Indianapolis si střihli demo snímek. Výsledkem byly skladby „Down In Tennessee“ a „She’s From Tennessee„. Obě skladby napsal Adams. Kapela se vydala snímky odvézt do Sun studia do Memphisu. Přijeli neohlášeni, jen aby zjistili, že Sam Phillips není ve studiu přítomný. Jack Clement poslouchal pásky a řekl, že Adams zní jako Johnny Cash a že si Adams musí najít svůj vlastní zvuk. Také řekl, že Sun má příliš mnoho jiných umělců, se kterými se musí zabývat.

Arthur chtěl hrát více rockabilly, zatímco Dave Logsdon se chtěl držet country. Kapela se  přejmenovala v roce 1957 na The Rhythm Knights a vyměnila se o dva kytaristy Roye Robinetta a Edwina Weila. Přidal se i bubeník Bennie Abotte (aka Kentucky Curly). Brzy získali rezidenci v Playmore Club v Indianapolis. V červenci 1959 Art Adams s The Rhythm Knights podepsali tříletou smlouvu se značkou Cherry ze Scottsville, státu Kentucky, kterou vlastnil Joe Dyson. Brzy měli své první nahrávání v Nashvillu. Výsledným singlem se stala „Rock Crazy Baby„/“Indian Joe„. Obě písně byly ohnivé a tzv. primitivní rockabilly. Druhý singl u Cherry vyšel v květnu 1960, „Dancing Doll„/“She Don’t Live Here No More„. Skladba „Dancing Doll“ představovala opravdu vzrušující kytarovou seanci, ale rockabilly tohoto typu již nebylo v roce 1960 komerčně životaschopné. Navíc, když všichni členové kapely zastávali denní zaměstnání, byly velmi omezené možnosti propagace. Cherry Records odstoupili od smlouvy a nevydali ani dvě vydání singlů ročně po dobu tří let, jak slíbili. I když měli hotový materiál v trezoru, jako Artovu skladbu „Honey Girl“ a zběsilou instrumentální verzi  „Orange Blossom Special „. Z dříve nevydaných skladeb jmenujme např. „Bill Bailey„, „Blue Suede Shoes„, „Boppin‘ The Blues„, „Good Rockin‘ Tonight„, „Let´s Have A Party“ nebo „Mystery Train„.

V roce 1961 Art založil zcela novou kapelu The Epics s Billym Stewartem na sólovou kytaru, který se stal od té doby důležitou součástí Artova hudebního života. Byl to pokus změnit jeho zvuk o více R&B a zajistit si práci na luxusnějších místech. Art Adams & The Epics byli brzy žádaní jako doprovodná kapela, zejména pro známé kapely, které navštívily Indianapolis a neměly žádnou vlastní doprovodnou kapelu. Podpořili umělce kterými byli např. Jerry Lee Lewis, Dee Dee Sharp, Conway Twitty nebo Gene Simmons.

Art pokračoval s hraním asi do roku 1968. V té době vybudoval společnost s prodejními automaty a měl tři děti, takže na hudbu nezbýval čas. S hudebním byznysem tedy skončil. Během 80. let Adams měl ovšem stále více telefonátů od sběratelů z celého světa, kteří se snažili najít jeho staré desky. Začaly kolovat padělané verze jeho nahrávek u firmy Cherry. Ale teprve v roce 2003 odstartovala druhá část kariéry Arta Adamse jako rockabilly zpěváka. Vydal své první CD s názvem Rock Crazy Baby, vydané u Collector Records. Od té doby byla vydána dvě další CD, Rockin‘ My Way Around také na Collector v roce 2005 a Dancing Doll na Flying Saucer Records v roce 2006.

Adamsovo první comebackové vystoupení bylo na Viva Las Vegas v dubnu 2003, poté následovaly ve stejném roce koncerty v Montrealu v Kanadě a Hemsby v Anglii. Od té doby se Art několikrát vrátil do Velké Británie a hrál také v jiných evropských zemích, jako je Švédsko, Francie a Španělsko. Má energický jevištní výkon a vybudoval si loajální a nadšené fanoušky.

Video

Vybrané singly

I’m Waling / If You See A Pretty Girl (červen 1959, Cherry)
Rock Crazy Baby / Indian Joe (září 1959, Cherry)
Dancing Doll / She Don’t Live Here No More (květen 1960, Cherry)

Stars rockabilly CZ
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram