Eddie Bond

Eddie Bond se narodil 1. července 1933 jako Eddie James Bond v nemocnici Methodist Hospital v Memphisu ve státě Tennessee v USA. Nikdo v jeho rodině nezpíval ani nehrál na hudební nástroj. Od útlého dětství si zamiloval country. Navštěvoval koncerty country a jeho favoritem se stal Carl Smith. Mezi jeho další oblíbence patřil Ernest Tubb a Roy Acuff. V osmi letech si ušetřil peníze z prodeje zahradních semen, aby si mohl pořídit kytaru, na kterou se sám naučil hrát. Po dokončení školy prošel různými povoláními, včetně dělníka v nábytkářství až po řidiče kamionu.

V roce 1948 založil svoji kapelu The Stompers. Už jako teenager s ní vystupoval v pivních barech v okolí Memphisu. Poté byl odveden na osmnáct měsíců k námořnictvu. Když se vrátil do civilu, pokračoval v hraní s kapelou. V letech 1952 až 1954 v jeho kapele byli Jody Chastain a Curtis Lee Anderson a vystupovali v nočních klubech. Jako mnozí další se pokoušel získat kontrakt u společnosti Sun Records Sama Phillipse, avšak na první pokus neuspěl. (Dokonce Eddie odmítl tehdy osmnáctiletého Elvise, který se zúčastnil konkurzu v jeho kapele. Krátce na to však Elvis natočil svůj první singl u Sun Records). V roce 1955 v jeho kapele již hrál na kytaru Reggie Young, John Hughey na steel kytaru a Johnny Fine na bicí. Jeho první nahrávka vyšla ovšem až koncem roku 1955 a vyšla u Ekko Records s názvem „Double Duty Loving“/“Talkin‘ Off The Wall“. Ačkoli Ekko byla hollywoodskou značkou, písně nahráli v Nashvillu. Nahrávka pro firmu Ekko neměla úspěch, dokonce ani druhý singl „Love Makes A Fool“/“Your Eyes“ se nedostal na hitparády. Na obou singlech nehraje jeho skupina, pouze na nich Bond zpívá hlavní vokál se studiovou skupinou. Ovšem oba singly mu pomohly získat smlouvu u jiné nahrávací společnosti, Mercury Records, se kterou podepsali kontrakt v roce 1956.

V polovině 50. let se rock’n’roll dostával více a více do módy. A tak není divu, že jeho první píseň pro Mercury se stala slavnou, ne-li legendární rockabilly nahrávkou s názvem „Rockin‘ Daddy“. Natočil ji v rozhlasové stanici s The Stompers v Memphisu. Na straně A singlu byla píseň „I Got A Woman“. Skupina hrála v barech, malých divadlech a autokinech ve městech v okolí Memphisu. Vystupovali dokonce s Elvisem Presleym, Carlem Perkinsem, Jerry Lee Lewisem, Johnny Cashem, Royem Orbisonem, Johnny Hortonem nebo Warrenem Smithem a dalšími umělci oné doby. Druhá nahrávací frekvence u Mercury přinesla singl „Slip, Slip, Slippin‘ In“/“Flip, Flop Mama“. Bond natočil dalších čtrnáct singlů pro Mercury (např. „Baby Baby Baby“/“Boppin‘ Bonnie“ ). Pozdější session u Mercury přinesla ještě jeden rockabilly skvost „Love Love Love“. Jeho smlouva s Mercury skončila na konci roku 1957. Přesto skladby jako byly „Slip, Slip, Slippin‘ In“a „Boppin‘ Bonnie“ (které napsali Jody Chastain a Jerry Huffman; oba byli známými díky své práci s Charlie Feathersem) by měly být hodnoceny mezi nejlepšími písněmi rockabilly, jaké kdy byly natočeny. Konkurence však byla velká, a tak se Eddieho nahrávky neprodávaly tak dobře, jako třeba Carla Perkinse, Jerryho Lee Lewise nebo Elvise. Kvůli tomu se začal více soustředit na country music. Než se však plně zaměřil na country, dostal se v roce 1962 podruhé do kontaktu s nahrávací společností Sun Records. Pro Sun Records již natočil několik písní, ačkoli téměř většina z nich zůstala nevydána v trezoru společnosti. Od té doby přecházel z jedné malé nahrávací firmy ke druhé. Na každé natočil jeden nebo dva dobré country singly. Nahrál např. skladbu „Boo Bop Da Caa Caa“ u Stomper Time (1959), „This Old Heart Of Mine“ u United Southern Artists (1961), „Monkey And The Baboon“ u Diplomat Records (1964) nebo „Here Comes The Train“ u Memphis Records (1965). Na značce Millionaire natočil v roce 1967 album Favorite Country Hits From Down Home, na kterém mu vyšla např. skladba „My Bucket’s Got A Hole In It“, „Blue Blue Day“ nebo svižná instrumentální skladba „Country Shindig“. Ještě větší zájem u rockových fanoušků byla píseň „Juke Joint Johnnie“(1969), která vyšla na Eddiho vlastní značce Tab Records. Na této své značce znovu natočil svou verzi skladby „Rockin‘ Daddy“. Mezi rockabilly nahrávky můžeme řadit skladby „One Way Ticket“, „Tore Up“, „Gonna Rock My Baby Tonight“, „No. 9 Train“, „Don’t Tear Me Up“ nebo „Night Train To Memphis“.

Kromě nahrávání byl Eddie aktivní také v rozhlase. V roce 1964 mu Billboard věnoval pamětní desku pro dosažení hodnocení 64 % posluchačů z celkové populace obyvatel Memphisu. Dostal ohodnocení „Mr. Country Music of KWEM-radio“. Byl to významný úspěch, když vezmete v úvahu počet konkurenčních rozhlasových stanic působících v oblasti Memphisu. Vystoupil také v několika televizních pořadech, mj. v The Louisiana Hayride, The Big D Jamboree, The Ralph Emery Show nebo ve slavné Grand Ole Opry. Dokonce měl i svou vlastní show.

V letech 1973 a 1974 nahrával pro country pobočku soulové firmy Stax, na které mu vyšlo album věnované legendárnímu policistovi Bufordu Pusserovi nazvané Eddie Bond Sings The Legend Of Buford Pusser. Sám byl touto osobností natolik uchvácen, že v roce 1974 úspěšně kandidoval na šerifa. Dne 20. března v roce 2013 zemřel na Alzheimerovu chorobu ve věku 79 let v Bolivaru, státu Tennessee. Bond byl uveden do Síně slávy rockabilly.

Video
Vybrané singly

Talking Off The Wall/Double Duty Lovin‘ (1955, Ekko)
Love Makes A Fool (Every Day)/Your Eyes (1955, Ekko)
I’ve Got A Woman/Rockin‘ Daddy (1956, Mercury)
Slip, Slip, Slippin‘-In/Flip, Flop Mama (1956, Mercury)
Baby, Baby, Baby (What Am I Gonna Do)/Boppin‘ Bonnie (1956, Mercury)
You’re Part Of Me/They Say We’re Too Young (1957, Mercury Starday)
Lovin‘ You, Lovin‘ You/Hershey Bar (1957, Mercury Starday)
Backslidin’/Love, Love, Love (1957, Mercury Starday)
The Blues Got Me/Standing In Your Window (1958. D)
Can’t Win For Losing/When The Juke Box Plays (1958, Stomper Time)
Boo Bop Da Caa Caa/You’ll Never Be A Stranger To Me (1959, Stomper Time)
The Little Black Book/Is My Ring On Your Finger (1960, Coral)
Only One Minute More/I Walk Alone (1960, Spa)
This Ole Heart Of Mine/Second Chance (1961, United Southern Artists)
Every Part Of Me/In From Stepping Out (1963, Diplomat)
As Long As I’ll Forgive/Guess I’ve Got The Blues (1963, Decca)
Monkey And The Baboon/Short Honeymoon (1964, Diplomat)
Someday I Will Sober Up/Here Comes The Train (1965, K-Ark/Memphis) with the Jordanaires
Cold Dark Waters/Raunchy (1965, Memphis)
Is My Ring On Your Finger/The Little Black Book (1966, Millionaire)
Running Drunk/We Live In Separate Worlds (1968, XL)
That Glass/Rockin‘ Daddy (1972, Tab)
Winners Circle/Juke Joint Johnnie (1973, Tab)
Air Watch 79/Law Enforcing Man (1974, Deccer)
Rockin‘ Daddy/Big Boss Man (1978, Deccer)
One Way Ticket/Blue Suede Shoes (1979, Rock It)
Invincible/Rambo Jack (1989, American Image)

stars
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
YouTube
Instagram